העברת שגרירות גואטמלה לירושלים: ממש לא הפתעה

שבועיים אחרי הכרזתו של טראמפ על העברת שגרירות ארה"ב, הכריז גם נשיא גואטמלה על העברת שגרירות מדינתו לבירה. למה החלטה זו לא צריכה להפתיע אותנו?

16/05/2018
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: אביטל ליבוביץ'

שבועיים בלבד לאחר שנשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ, הכריז כי בכוונתו להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים, הכריז גם נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, כי מדינתו תעביר גם היא את שגרירותה לבירה הישראלית, לא יאוחר מיומיים לאחר העברת השגרירות האמריקאית. בעוד שישראלים ויהודים רבים בארץ ובעולם שמחו מאוד על המדינה השנייה שהצטרפה לארה"ב במהלך הזה, רבים מהם גם תהו מה פתאום גואטמלה? הרי לישראל מדינות רבות איתן היא נמצאת בקשר חם והדוק יותר דוגמת בריטניה, גרמניה וקנדה, מה פתאום גואטמלה, בה קהילה זעירה של כ-1000 יהודים בלבד, היא השנייה שמרימה את הכפפה ולא אחת מהן?

נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס, חבר טוב של ישראל (צילום מסך)

אז האמת היא שהצעד הגואטמאלי לא אמור להפתיע אף אחד מאיתנו – נשיא גווטמאלה מוראלס, כמו גם שרת החוץ שלו ו-50 אחוז מאזרחי מדינתו, הם אוונגליסטים ותומכים נלהבים של ישראל. למעשה, מ-1955 ועד 1980 גואטמלה הייתה בין המדינות היחידות בעולם שהחזיקה שגרירות בירושלים, אבל עוד לפני זה, בהתבוננות על נבכי ההיסטוריה, עולה כי יחסי הידידות בין גואטמלה לישראל, החלו עוד הרבה לפני הקמתה של המדינה היהודית. בשנת 1947 התכנסה ועדת אונסקו״פ , אשר מנתה נציגים מ-11 מדינות, על מנת לדון בגורלה של ארץ ישראל. ד״ר חורחה גרסיה גרנדוס, דיפלומט מגואטמלה, היה חבר בועדה. גרנדוס גיבש קבוצה של שגרירים מאמריקה הלטינית אשר יחדיו – היטו את הכף והעבירו את תכנית החלוקה. תוכנית החלוקה היא אחת מאבני הדרך בתורת הציונות. בעקבותיה, פליטים יהודים יכלו לעלות לארץ ישראל ובמעלה הדרך, לאחר התנגדות הנהגת ערביי ארץ ישראל לתכנית, הובילה לסיום המנדט הבריטי ולהקמת המדינה.

אין סיבה להיות מופתעים גם כשבחונים את מערכת היחסים הכלכלית-חברתית-בטחונית בין המדינות. בעשרות השנים האחרונות ישראל וגוואטמלה מנהלות יחסים משמעותיים בנושא ניהול מים וחקלאות, חינוך ורפואה ועוד, ובמסגרת, פעילות מש״ב (המחלקה לשיתוף בינלאומי) של משרד החוץ, מעל ל-7000 אנשי מקצוע גואטמלים השתלמו בקורסים שונים מטעם ישראל - גם בישראל. רק מתחילת 2018, התקיימו קשרים עם מעל ל-20 גורמים ממשלתיים שונים בגואטמלה כדי לסייע בפיתוח המדינה. מבחינה פרלמנטרית, בגואטמלה קיימת אגודת ידידות הכוללת לא פחות מ-45 חברי קונגרס, מתוך 158 חברים. כלומר – כמעט כל חבר קונגרס רביעי, חבר באגודת הידידות גואטמלה-ישראל.

אבל מה קורה באו״ם, ודאי ישאלו מטילי הספק. ובכן - גם בדפוס ההצבעה באו״ם, גואטמלה לא מאכזבת. בדצמבר 2017, עת האו״ם גינה את הצהרתו של נשיא ארה"ב על ירושלים כבירת ישראל, 7 מדינות הצביעו נגד הגינוי, ביניהן, כמו שאתם בוודאי יכולים לתאר לעצמכם - גואטמלה. ב-2012, בעת ההחלטה על צירוף ׳פלסטין׳ כמעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה באו״ם, נמנעו 41 מדינות, ביניהן, כן כן, גם גואטמלה.

ראש הממשלה נואם בטקס פתיחת שגרירות גואטמלה בירושלים (צילום מסך)

בארצות הברית אוכלוסיית הגואטמלים מהווה השישית בגודלה בקרב מדינות מוצא היספניות -1.3  מיליון איש. ההדיות בין המדינות אינה נזנחת גם כאן, הארגון היהודי האמריקאי העוסק בדיפלומטיה גלובאלית, ,AJC סייע ותמך ברפורמות הגירה אשר ייטיבו עם המהגרים מגואטמלה.

לא מזמן שמענו שצ'כיה בוחנת גם היא מעבר של השגרירות שלה לירושלים. גם על מערכת היחסים שלה עם ישראל אפשר לדבר ולספר רבות. אבל, עד שזה יקרה בואו ניתן הרבה כבוד למדינה המרכז אמריקאית הזאת, שתמכה בישראל מאז ומעולם גם כשזה היה הרבה פחות פופולארי ובלי גיבוי של נשיא המעצמה הגדולה בעולם. יש לישראל חברים רבים בעולם, אנחנו רק צריכים להכיר ולהוקיר אותם יותר.

אביטל ליבוביץ' (צילום: AJC)

** הכותבת היא מנכ''ל הוועד היהודי-האמריקאי (AJC) בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה