מיליון דולר לטובת ארגוני נשים בישראל

קרן "פרס בראשית" מכריזה על פתיחת התחרות לקבלת מענקים של מיליון דולר לארגונים הפועלים לקידום שוויון זכויות מגדרי ושיוון הזדמנויות לנשים

29/05/2018
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS

פרס בראשית הוא פרס שנתי, המעלה על נס אנשים יוצאים מגדר-הרגיל שהערכים על פיהם הם פועלים וההישגים שלהם, מעניקים השראה לבני הדור הבא של העם היהודי. הפרס, שחולק לראשונה בשנת 2013, ממומן דרך מענק קבוע של 100 מיליון דולרים והוקם על ידי קרן פרס בראשית. במהלך השנים, כל אחד מחתני הפרס בחר נושא פילנתרופי יקר לליבם. מענקיים כספים אז הוענקו בשמם למיזמים הפועלים באותם תחומים, הכוללים תמיכה ביזמות חברתית המבוססת על ערכי היהדות, שילוב "משפחות-מעורבות" בקרב הקהילה היהודית, שילוב אנשים בעלי מוגבלויות בלימודי מוסיקה ותרבות ברחבי ישראל והעולם, ומתן עזרה והתמודדות עם משבר הפליטים העולמי. חתני הפרס לקחו חלק בפעילויות לאורך כל שנת הזכייה שלהם בשיתוף פעולה עם קרן הפרס.

קרן "פרס בראשית" יחד עם שותפה, הפילנתרופ הישראלי, מוריס קאהן הכריזו השבוע על פתיחת התחרות לקבלת מענקי "פרס בראשית" על סך מיליון דולר שיוענקו לארגונים חברתיים הפועלים לקידום שוויון נשים בישראל.

פרס קרן בראשית

 מכרז בקשת המענקים ייערך בשיתוף פעולה מקצועי עם ארגון "מתן – משקיעים בקהילה" ובסיום התהליך תכריז קרן "פרס בראשית" בתחילת חודש ספטמבר על הזוכים במענקים.

"קידום שוויון מגדרי בכל תחומי העשייה האנושית הינו הנושא הפילנתרופי אשר נבחר לשנת 2018 כאשר נטלי פורטמן נבחרה להיות כלת פרס בראשית" אמרה סאנה בריטבסקי, משנה למנכ"ל קרן פרס בראשית. "על אף ביטולה של נטלי פורטמן להגיע לטקס "פרס בראשית" בירושלים, הקרן מחויבת ונרתמת בכל כוחה לקידום שוויון לנשים – נושא עולמי בעל חשיבות חברתית עצומה גם בישראל."

סאנה בריטבסקי, משנה למנכ"ל קרן פרס בראשית, קרן טל מנכ"לית "תובנות חינוך" ושירה רודמן מנכ"לית "קרן רודרמן" (נטשה קופרמן)

כספי "פרס בראשית" יוענקו בארבעה תחומים עיקריים:

  • שילוב וייצור הזדמנויות לנשים ממעמדות סוציו-אקונומיים שונים, במיוחד עבור נשים המגיעות מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית. נושא זה הוכר כחשוב במיוחד בדו"ח הפער המגדרי של הפורום הכלכלי העולמי, בו פורט כי בישראל הפער בין נשים וגברים משמעותי מאוד.
  • קידום שוויון-מגדרי, בעיקר בתחום הנישואין והגירושין, ותמיכה בנשים שמתקשות בהתנהלות מול מוסדות ההלכה המנהלים את תחום זה בישראל. אי-שוויון הזכויות של נשים בתחום דיני האישות הוא אחד הנושאים החשובים ביותר בסדר היום הציבורי של נשים בישראל, והוא משפיע בעיקר על נשים מהזרם האורתודוקסי.
  • זכויות ומעמד האישה בקבוצות מיעוטים: נשים מהמגזר הערבי, דרוזי, בדואי, חרדי, ולהט"בי, כמו גם עולות חדשות או נשים שחיות בפריפריות החברתיות והגיאוגרפיות בישראל, כולן סובלות מאפליה מורכבת במגוון רחב של תחומים - חינוך, משפחה, השתתפות פוליטית וביטחון כלכלי.
  • העצמת נשים להתנגד לאלימות: על אף שאלימות נגד נשים הינה בעיה נפוצה מזה שנים, החלו לאחרונה נשים ישראליות למצוא את הכוחות לדבר, לשתף ולספר את סיפורי האלימות וההטרדות המיניות שעברו ולפעול נגדם.

.

"במהלך חמשת השנים האחרונות, מאז היווסדה, קרן "פרס בראשית" משמשת כמגדלור המאיר נושאים חברתיים בישראל ובעולם היהודי שאינם מקבלים תשומת לב מספקת ותמיכה. השותפות עם קרן "פרס בראשית" בקידום והעצמת נשים בחברה הישראלית הינו מקור לגאווה עבורנו. שוויון זכויות ושיוון הזדמנויות, הגנה על נשים מקבוצות מיעוט והעצמת נשים להתנגד לאלימות הינם נושאים חשובים ביותר למוריס. אנו מצפים לעבודה עם קרן "פרס בראשית", ביצירת השפעה ממשית בשיפור חייהן של בנות ושנים בישראל." (דפנה ג'קסון, מנכ"לית קרן קאהן)

 "מעל 70 שנים לקיומה של מדינת ישראל כישות עצמאית, המדינה עברה כברת-דרך עצומה בתחום זכויות נשים והבטחת שוויון הזדמנויות לאזרחיותיה. יש לנו המון דברים להיות גאים בהם, אך בו בעת נותרה מלאכה רבה על מנת להשיג שיוויון אמיתי ומלא לכל הנשים בישראל. אני מאוד מרוצה מכך שקרן "פרס בראשית" משקיעה משאבים משמעותיים בנושא ופועלת להשגת תשומת לב ציבורית לתחום החשוב הזה. אני מחכה בציפייה רבה לתוצאות המכרז." רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון שבנגב וחברה בוועדת הייעוץ של קרן "פרס בראשית"

  אהובה ינאי מנכ"לית מתן (יוסי זלינגר)

"העצמת נשים בחברה הישראלית – הינה חלק בלתי נפרד מהחוסן החברתי בישראל בכלל. שוויון-זכויות מגדרי ושוויון-הזדמנויות לנשים בכל התחומים, הם אתגר משותף, הכרחי וחשוב. נשים מנהיגות, תורמות, בונות ויוצרות ויש להן מקום של כבוד במרחב האישי ובמרחב הציבורי. פגיעה בנשים או הדרתן בשל היותן נשים -  זו אפליה שמקורה בבערות וחייבים לבערה. אני מודה לקרן בראשית, ושמחה לשתף פעולה עם הקרן במסע המיוחד הזה. אין לי ספק כי יחד נצליח לתרום לשינוי משמעותי." (אהובה ינאי, מנכ"לית "מתן-משקיעים בקהילה")

ארגונים, עמותות ומוסדות ללא-כוונות-רווח המעוניינים להשתתף במכרז ולהשיג בקשה מוזמנים לצפות בפרטים נוספים

לאחרונה, הודיעה קרן פרס בראשית שהיא תערוך תחרות Matching grants  בצפון אמריקה בשווי סכום של 1-2 מיליון דולר, התלוי בהיקף גיוס התרומות. התחרות בצפון אמריקה תיערך גם היא בשיתוף פעולה עם מוריס קאהן ובניהול ארגון JFN. פרטים על תחרות צפון אמריקה יימסרו ב- 30 ביוני. ההצעות ייבחנו לאורך הקיץ ומקבלי המענק יוכרזו בסתיו 2018.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה