חברות וחברי הכנסת למען נשים

בשבוע שעבר הוענק אות המשמר המגדרי של עמותת פני"ם חדשות לחברות ולחברי הכנסת הפועלות ופועלים למען נשים. איך נמדדת עשייה למען נשים ומדוע עלינו להמשיך לעמוד על המשמר?

15/01/2018
חלי פרידמן קבלו עדכונים מחלי
  • RSS

בימים בהם העין הציבורית השיפוטית פקוחה על בית המחוקקים הישראלי, הגיעה עמותת "פני"ם חדשות" –פרלמנט נשים ישראליות מנהיגות, להביא שעה של נחת לחברי וחברות הכנסת המצטיינים בתחום קידום נשים ושוויון מגדרי.

9 בינואר בבוקרו של יום, הייתה הכנסת מנומנמת וכמעט נטושה. אחרי ליל שימורים בו נמשך הפיליבסטר לעניין חוק המרכולים והוכרע על חודו של קול , ננעלה המליאה בשעה 09:00 בבוקר. חברי הכנסת המותשים יצאו לחטוף כמה שעות שינה.

ובכל זאת המעמד החגיגי הביא את חוגגיו מכוח שמחתם וגאוותם אל אולם ירושלים, לטקס אותות המשמר המגדרי, ראשון מסוגו בישראל.

מימין לשמאל: יו"ר המשמר המגדרי- שרה בורבין, חה"כ עאידה תומא סלימאן ויו"ר פני"ם חדשות- חלי פרידמן (צילום: ארנון בוסאני)

עמותת "פני"ם חדשות" הפועלת למען קידום נשים בכירות לעמדות מפתח, באג'נדת רעיון המגוון במרחב תחומי עשייה, הקימה את המשמר המגדרי בכנסת בינואר 2016. במהלך שנתיים הגיעו נשות המשמר כל שבוע לכנסת, השתתפו בוועדות הכנסת, כל אחת לפי תחום מקצועיותה, הקשיבו וניטרו מידע, בחנו הצבעות, השתתפות פעילה בוועדות, יוזמות חקיקה, הקמת שדולות והפקת כנסים, וגזרו מכל אלה את המדרג.

בנוסף למידע שנאסף, לצד מידע מאתר הכנסת, התקיימו פגישות אישיות "אחד על אחד" עם חברי הכנסת אשר נענו לבקשה וכן נשלחו אליהם שאלונים.

חברות המשמר המגדרי כולן נשים בכירות במשק הישראלי, כולן מתנדבות, בעמותה שאיננה נתמכת או ממומנת ע"י גורמים חיצוניים, אלא מהכנסות פעילותה במנטורינג והענקת קורסים, לצד דמי החברות המשולמים ע"י חברותיה.

אקטיביזם אזרחי ממוקד מטרה, העטוף בחריצות ובתחושת שליחות זה, מוכיח כי גם ללא תקציבים ומבלי להיצמד לתירוצים . במקום להתנצל על "למה לא" מתמקדות נשות העמותה ב"למה כן" ואיך כן ניתן לעשות, לחולל שינוי, לשנות את סדר היום וליצור מציאות שונה, טובה יותר.

יותר מפעם אחת נתקלו חברות העמותה בתגובות תמוהות ובהרמת גבות מצד אלה עמן נפגשו לקידום שיתופי פעולה. השאלות לעניין ההתנדבות בקרב נשים שסדר היום שלהן תובעני, חקירת הסיבות וההתפעמות מהיכולת למצוא זמן שאין להן, העלו לפעמים אי נוחות. אבל מי שמכירות את המציאות המורכבת של ניהול זמן בין קריירה ילדים משפחה ומחויבות חברתיות, יודעת שבתוך "האין זמן" הזה מסתתרות הרבה דקות שהופכות לשעות של עשייה טובה, רק אם באמת נרצה.

כאמור,  המידרג של נשות עמותת "פני"ם חדשות" בוצע ע"י נשות המשמר המגדרי שבאו לעמוד על המשמר- לבחון באמצעים מדודים את מספר ההצבעות, הצעות החוק, השאילתות, הדיונים המהירים, הכנסים והשדולות שהקים כל חבר וחברת כנסת במהלך השנתיים אחרונות. אלה אוגדו לאלגוריתם שפותח ע"י נשות מקצוע (מתחומי המחשבים, הסטטיסטיקה והמתמטיקה) שהפיק המידרג.

מימין לשמאל: חה"כ יפעת שאשא ביטון, חה"כ שולי מועלם רפאלי, חה"כ מרב מיכאלי, חה"כ עאידה תומא סלימאן, יו"ר פני"ם חדשות חלי פרידמן, יו"ר המשמר המגדרי שרה בורבין, חה"כ ד"ר עליזה לביא, חה"כ ד"ר דב חנין, חה"כ איציק שמולי, חה"כ מירב בן ארי (צילום: ארנון בוסאני)

להלן תוצאות המדד המגדרי של כנסת ישראל:

במקום הראשון- חה"כ עאידה תומא סלימאן, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה

במקום השני- חה"כ מרב מיכאלי

במקום השלישי- חה"כ ד"ר עליזה לביא

במקום הרביעי – חה"כ ד"ר דב חנין

במקום החמישי- חה"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון

במקום השישי- חה"כ מיכל רוזין

במקום השביעי- חה"כ (לשעבר) ויו"ר מפלגת מרצ- זהבה גלאון

במקום השמיני- חה"כ מירב בן ארי

במקום התשיעי-  חה"כ שולי מועלם רפאלי

במקום העשירי- חה"כ איציק שמולי

בעשירייה השנייה:

מקום 11 - חה"כ איילת ורבין נחמיאס

מקום 12- חה"כ תמר זנדברג

מקום 13- חה"כ ד"ר נחמן שי

מקום 14 - חה"כ עבדאללה אבו מערוף

מקום 15- חה"כ קארין אלהרר

מקום 16- חה"כ יעל גרמן

מקום 17- חה"כ רועי פוקלמן

מקום 18- חה"כ אורלי לוי אבקסיס

מקום 19- חה"כ חנין זועבי

מקום 20- חה"כ יוסף ג'בארין

העשירייה הראשונה מתהדרת במגוון חברי כנסת מסיעות שונות, גברים ונשים, יהודים וערבים.

2 חברי כנסת מהרשימה המשותפת, 2 חברי כנסת מהמחנה הציוני, 3 חברות כנסת מהקואליציה- 2 ממפלגת "כולנו" ואחת מ"הבית היהודי", חברת כנסת אחת מ"יש עתיד" ושתי חברות כנסת מ"מרצ".

כאשר מתייחסים ל 20 הראשונים אנו מקבלים תמונה מורחבת ומוערכת עוד יותר:

4 חברי כנסת מהרשימה המשותפת, 4 חברי כנסת מהמחנה הציוני, 3 חברות כנסת מ"יש עתיד" 3 חברי כנסת מ"כולנו" , ועוד חברי כנסת מסיעות הבית השונות.

עוד נכונה לנו דרך. השיפור במעמדן של נשים בישראל קורה. לא בקצב שהיינו רוצות. לא ברוחב היריעה שיש לשאוף אליה. על כן, ככל שיפעלו יותר ארגונים כדי לחולל שינוי, כך ייטב.

ביום שמקבלי ההחלטות והחברה כולה יפנימו כי נשים הן חלק מהחברה ולא באות "לגוון" ואף לא נדרשות לחקיקה לייצוג הולם (כי הן הולמות בהחלט), ביום שבו השיקולים לתעסוקת נשים יהיו עניינים וחפים משיקולים זרים, ביום בו נשים תהיינה שוות בשכרן לשכר גברים אשר ממלאים אותם תפקידים בדיוק, נדע כי הגענו לנחלה.

עד אז עלינו להיות "על המשמר" כל הזמן. לתקן, לשפר, לצמצם פערים, לקדם ולתמוך.

כדי לחולל את השינוי התפישתי שיבחין ויפנים כי נשים הן אינן בעיה מגדרית אלא חלק שווה בחברה, עלינו לייצר שיח עם הגברים. לשתפם ולא להדירם.

ואולי, כאשר נשיג את מטרותינו, ונפרק את ארגוני הנשים, נכיל את מה שיצמח מהשוויון המיוחל - ונקים עבור הגברים ארגונים ונבקש עבורם ייצוג הולם ובכנסת תקום הועדה לקידום מעמד הגבר, ויבוא שלום עלינו ועל כל עם ישראל.

חלי פרידמן, יו"ר עמותת פני"ם חדשות (צילום: ארנון בוסאני)

** הכותבת היא מייסדת ויו"ר עמותת "פני"ם חדשות והמשמר המגדרי בכנסת ומנכ"ל "יהל", קתדרה ללימודי נשים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה