מתקפל לפני הכל

בנימין נתניהו הוא אשף החיסולים הפוליטיים. כעת בני גנץ מצטרף לרשימה הלא-מאוד מחמיאה ועם כל סלידתי מנתניהו, בדבר אחד הוא צדק: בני גנץ לא כשיר להיות ראש ממשלה

31/03/2020
תומר פלג קבלו עדכונים מתומר
  • RSS

לא בכל יום מזדמן לנו לראות התאבדות פוליטית בשידור חי. הנאום הפתטי של גנץ בשבתו כיו"ר הכנסת היה רגע מהסוג הזה. בזחילתו לממשלת ימין-חרדים, גנץ הפך מראש ממשלה בפוטנציה ל"פראייר התורן של ביבי" וככל הנראה גם קבר לעצמו את הקריירה הפוליטית.

בנימין נתניהו הוא אשף החיסולים הפוליטיים. בין" קורבנותיו" הרבים ניתן למנות את שאול מופז, אהוד ברק ועוד נבחרים - מוכשרים יותר או פחות – שירדו מהמגרש הפוליטי לאחר שחברו לממשלת הקיסר מקיסריה בתמורה לתפקיד בכיר והבטחות על הקרח. כעת בני גנץ מצטרף לרשימה הלא-מאוד מחמיאה.

איני מבקר את גנץ על ההחלטה להצטרף לממשלת נתניהו. נכון, מתן לגיטימציה לראש ממשלה שדואג רק לעצמו ואיננו בוחל בדבר כדי להימלט ממשפט אינו מהלך הראוי למחיאות כפיים אך בנסיבות שנוצרו ייתכן שהצעד הזה הוא הרע במיעוטו.

בנימין נתניהו, אשף החיסולים הפוליטיים (צילום: Alex Wong/Getty Images)

בהנחה הסבירה ש"ממשלת מיעוט" לא הייתה בקלפים (על רקע התנגדותם של הצמד הנדל והאוזר), הליכה לבחירות רביעיות על רקע משבר הקורונה המביא עמו קריסה של המשק – בהן "בלוק החסינות" עלול לחצות את רף ה-61 – לא טובה לגוש המרכז-שמאל והרסנית עבור מדינת ישראל.

על כן, איני מבקר את גנץ על החבירה לנתניהו (צעד כואב לכל אדם בעל יושרה מינימאלית אך ייתכן שאין ממנו מנוס) אלא על הטיפשות וחוסר התחכום הפוליטי שאפיינו את הדרך שבה הדבר נעשה.

ראשית, הגיע הזמן לתקן טרמינולוגיה שקרית – חרף התעקשותם התמוהה של הכתבים הפוליטיים להדביק לממשלה הנרקמת תווית של "ממשלת אחדות", זו אינה ממשלה שכזו.

לשים את הכותרת "אחדות" על קואליציה המורכבת מבלוק ימני-חרדי של 58 ח"כים פלוס 15 עריקים מגוש המרכז-שמאל, זו גניבת דעת. מדובר בממשלת ימין בראשות נתניהו, כשחוסן לישראל משמשת כעלה תאנה. אם תרצו, ממשלת "חוסן לחסינות".

סאגת "ממשלת האחדות" הציגה את גנץ כחסר עמוד שדרה והוכיחה כי התואר "טירון פוליטי" הוא מחמאה עבורו.

בני גנץ, התואר "טירון פוליטי" הוא מחמאה (צילום: Amir Levy/Getty Images)

ברגע שיו"ר חוסן לישראל פירק את כחול לבן וויתר ללא קרב על הרוב שהיה לו בכנסת, הוא איבד את יכולת המיקוח.

במקום לנהל את המגעים לאחדות מעמדת כוח ולנסות לכפות רוטציה בתנאים אידיאליים כשהוא הראשון לכהן, הרמטכ"ל לשעבר התפשט מנכסיו הפוליטיים במהירות בלתי מוסברת.

אילו היה ניחן במעט שכל פוליטי, גנץ היה מבין כי איומי נתניהו "לפרק את המשא ומתן על אחדות" נובעים מחולשה והיסטריה של מי שנושא אקדח ריק מכדורים.

לא פלא שיאיר לפיד ומשה יעלון, פוליטיקאים בעלי ניסיון שנכוו מהחשוד בפלילים יותר מפעם אחת, לא מצמצמו מול איומי הסרק.

כעת, כשהוא יו"ר מפלגה בינונית, ליו"ר "חוסן" לא תהיה ברירה אלא לבלוע צפרדעים ולוותר על מרבית הבטחותיו לבוחר. הוא ייאלץ להשלים עם ממשלה מנופחת בעלות של מיליארדים למשק, המשך הכהונה המופקרת של ליצמן כשר הבריאות, חזרה של בנט למשרד החינוך, מירי רגב (מסמלי ההשחתה הציבורית בעידן נתניהו) במשרד לביטחון הפנים וחזרה אפשרית של האיש שביזה את בג"צ לתפקיד יו"ר הכנסת. כל זאת כשהסיכוי שנתניהו יעמוד בהסכם ויואיל להתפנות מבלפור בעוד שנה וחצי שואף לאפס.

"אנחנו רוצים להבטיח רוטציה" אבי ניסנקורן (צילום מסך)

"אנחנו רוצים להבטיח רוטציה", אמר ח"כ אבי ניסנקורן ("חוסן לישראל"). כשקראתי את הציטוט הזה רציתי לצבוט את עצמי כדי לוודא שאינני הוזה.

עכשיו אתם רוצים להבטיח? אחרי שזרקתם לכל הרוחות את הרוב שהיה לכם בכנסת, גנזתם את החוק המונע מנאשם בשוחד להרכיב ממשלה ופירקתם את הסיעה השנייה בגודלה?

קשה להבין איך יו"ר ההסתדרות לשעבר, שניהל בחייו לא מעט משאים ומתנים מוצלחים, מפגין כזו רפיסות ונאיביות פוליטית.

ברשתות החברתיות לא ריחמו על גנץ. הרבה ביטויים קשים הוטחו ברמטכ"ל לשעבר מצד מאוכזבי המהלך.

אינני סבור שגנץ אופורטוניסט וודאי שאיננו "בוגד" (הגיע הזמן שנוציא את הביטוי המבחיל הזה מהלקסיקון הפוליטי).

אני גם נוטה להאמין כי הוא עצמו משוכנע שעשה את הדבר הנכון עבור מדינת ישראל.

בני גנץ משוכנע שעשה את הדבר הנכון עבור מדינת ישראל (צילום מסך)

בקרוב מאוד הוא יבין את השגיאה שביצע. אחרי שיריבו הפוליטי יפיל עליו את מחדלי הקורונה, יפר סיכומים, ימנה שרים בלתי ראויים בעליל וימשיך לעכב את הליכי המשפט שלו בתרגילים מבישים, האסימון ייפול. אלא שאז כבר יהיה מאוחר לסגת, לבנות מחדש אלטרנטיבה ולשקם את הקריירה הפוליטית.

גנץ הוא אדם טוב אך הפוליטיקה שלנו אינה מיועדת ל"אנשים טובים". פוליטיקה היא מקצוע. לנאיביים כמו גנץ מוטב לחפש משלח יד אחר.

כפי שלמדנו ב-3 מערכות בחירות, ממלכתיות וכוונות טובות אינן מספיקות כדי להוציא את נתניהו מבלפור ולהחזיר את ישראל למסלול. אם מחנה השלום רוצה לחזור לשלטון הוא חייב להצמיח מנהיג כריזמטי, פיקח, חדור רוח קרב וכזה שאיננו נרתע מתכסיסנות פוליטית.

ויש פה גם לקח למצביעי המרכז-שמאל – להפסיק לנהות אחר מפלגות אווירה המתחנפות לימין ו"מושיע תורן" שיגאל את כולנו מביבי. "הצבעה טקטית" אף פעם אינה משתלמת.

מוזר ואבסורדי ככל שהדבר יישמע, אנשים מימין ומשמאל צריכים להצביע על פי צו מצפונם.

תומר פלג (אלבום פרטי)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה