גנץ מקבל את המנדט: ראש ממשלה נולד

נאומו של בני בנץ אמש היה נאום שכל אזרח יכול להתגאות בו. גנץ מוכן להיות ראש ממשלה, אך האם יצליח לפתור את הפלונטר הפוליטי שייצר ראש הממשלה היוצא, נתניהו?

24/10/2019
יערה די סגני קבלו עדכונים מיערה
  • RSS

הכרת תודה, צניעות, ממלכתיות, מילים כמו אחדות ופיוס ודיבור בגובה העיניים שהופנה לכל אזרחי המדינה מכל המגזרים. אם היה בית ספר לראשי ממשלה שבו מלמדים איך צריך להיראות נאום ממלכתי של מנהיג, את הנאום של בני גנץ אתמול חייבים ללמד שם.

לראשונה מזה 11 שנה, אדם שאינו נתניהו מקבל לידיו את המנדט להקמת ממשלה. חמש פעמים קיבל נתניהו את המנדט, בפעמיים האחרונות הוא נכשל בהקמת ממשלה והפעם הוא גם החזיר את המנדט. כבר שנים שצמד המילים "ראש ממשלה" מופיע רק ליד השם בנימין נתניהו ולפעמים נדמה ששכחנו שאפשרית גם מציאות אחרת.  כבר שנים שכל נאום של ראש הממשלה כולל מסרים של פילוג, שקרים ומתקפה על התקשורת, על יריבים פוליטיים, על מערכת החוק והמשפט ועל מי לא.

ופתאום, נאום של ראש ממשלה שאומר "ישראל לפני הכל" ומתכוון בדיוק לזה, נאום של ראש ממשלה שאומר שהוא הבטיח ומתכוון לקיים, נאום של ראש ממשלה שמדבר אל כל חלקי העם, נאום של ראש ממשלה שמדבר גם על הקשיים ועל החלטות קשות ושקל מאוד להאמין שיש לו את היכולת להתמודד עם הקשיים ולגבור עליהם ושההחלטות הקשות ידירו שינה מעיניו, אבל הוא יקבל אותן, כי כך עושה מנהיג.

בני גנץ חדש לפוליטיקה אבל הוא לומד מהר מאוד איך להתנהל בזירה לא פשוטה, בלי לאבד את עצמו ואת האינטגריטי שלו, הדברים שבזכותם בחרו בו יותר ממיליון אזרחי המדינה כבר פעמיים.

בני גנץ: "הבטחתי כי אקים ממשלת אחדות ליברלית וכך יש בכוונתי לעשות" (צילום: חיים צח/ לע"מ)

הנאום של בני גנץ היה נאום של ראש ממשלה שכל אזרח ישראלי יכול להתגאות בו, בין אם בחר בגנץ ובין אם לא, אבל הרגע שבו ירד גנץ מהפודיום, הרגע שבו החלה הספירה לאחור על 28 הימים שבהם יצטרך גנץ למצוא את הדרך לפתור את הפלונטר הפוליטי המורכב שבו אנחנו נמצאים, הוא הרגע שבו מתחילה העבודה הקשה באמת כי גם אם הוא נראה כמו ראש ממשלה ונשמע כמו ראש ממשלה, כדי להפוך ממי שמחזיק במנדט למי שהצליח להרכיב ממשלה עליו לעבור דרך רצופה מהמורות ומכשולים, כשהגדול ביניהם הוא ראש הממשלה היוצא, נתניהו, שלא מוכן להרפות.

14 שיחות טלפון ביצע אתמול גנץ, לכל ראשי המפלגות בכנסת, למעט בל"ד. את כולם הזמין להיפגש, לנהל משא ומתן ומראשי מפלגות הגוש של נתניהו קיבל תשובות שנעו בין "אתייעץ ואעדכן" לבין סירוב. נתניהו סינדל חזק את ראשי מפלגות הגוש, קשר אותם אליו בעבותות של נאמנות פרסונלית וחוסם, כפי שחסם כאשר היה המנדט בידיו, כל אפשרות לקיום משא ומתן אמיתי. נתניהו כבר לא מחזיק במנדט, אבל הוא ממשיך להחזיק בחוטים שמפעילים אנשים שקוראים לעצמם מנהיגי מפלגות, אבל מתנהלים כמו מריונטות.

"בבית הזה, במדינת ישראל, יש מקום לכל מרכיבי החברה הישראלית" (צילום: חיים צח/ לע"מ)

מה חושבים בוחרי ימינה, ש"ס ואגודת ישראל, כאשר האנשים בהם בחרו מבטלים את עצמם לטובת האינטרס של אדם אחד? גם אם אנשים אלה רצו בכל מאודם שנתניהו יהיה ראש הממשלה, הם לא בחרו במפלגתו של נתניהו, מה הם מרגישים עכשיו, כשקולם לא נשמע?

מה חושבים בוחרי הליכוד ששייכים לימין המתון, כשנתניהו מרכיב גוש שכולל את סמוטריץ? מה חושבים בוחרי הליכוד שאינם מעוניינים לחיות במדינת הלכה, כשנתניהו לא מוכן לזוז בלי יהדות התורה ובלי ש"ס? האם לזה הם התכוונו כשהם שמו "מחל" בקלפי?

28 יום יש לגנץ לפתור את הפלונטר הפוליטי, פשוט זה לא יהיה. אי אפשר להקים ממשלת אחדות ליברלית כשהמפלגה השניה בגודלה מונהגת על ידי מי שמטרתו להכשיל את התהליך, להביא אותנו לבחירות נוספות ולהטיל את האחריות על כך על כחול לבן. כל יום שבו השותפים לגוש לא מוכנים לזוז מילימטר, הם מקרבים את אזרחי המדינה לעוד מערכת בחירות יקרה ומיותרת וגוזרים עלינו עוד חודשים ארוכים של חיים במדינה ללא ממשלה. את המחיר ישלמו אזרחי המדינה, אותם אנשים שנבחרי הציבור אמורים לראות לנגד עיניהם. בני גנץ מבין את זה, מתי גם נתניהו ושותפיו יבינו את זה?

"אם וכאשר אדרש אקבל החלטות קשות גם בימים הבאים" (צילום: חיים צח/ לע"מ)

** גילוי נאות: הכותבת היא פעילה במפלגת כחול לבן

לקריאה נוספת:

ראש הממשלה היוצא מציג: מנדט עובר ושב

אז מה עכשיו, ביבי?

בחירות 2019 סבב ב': הדרמה עוד לפנינו
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה