כך תתאימי לעצמך קארה צרפתי אמיתי

אחת התספורות האהובות על הנשים הצרפתיות היא הקארה ואם מעצבים אותה נכון ומדוייק לתווי הפנים היא יכולה להתאים לכל אחת

02/10/2019
מאיה גז קבלו עדכונים ממאיה
  • RSS

אחת הדרכים להתחדש לקראת שנה חדשה היא להסתפר, ואין תספורת עוצמתית, שיקית ונהדרת יותר לאישה מאשר הקארה ("מרובע" בצרפתית). התספורת נולדה בעקבות מהפכה במעמד האישה ב- 1909 ונוצרה לראשונה בידי ספר צרפתי בשם אנטואן.

נשות המערב לאורך כל ההיסטוריה נהגו להאריך את שערן. לעומת זאת, שחקניות, צעירות ונשים "מתקדמות" קיצרו שערן עוד לפני מלחמת העולם הראשונה. אחרי המלחמה, נשים שביקשו לעצמן יותר עצמאות ויצאו לשוק העבודה, התלהבו מתספורת הקארה ששילבה בין מראה עדכני וחדשני לבין תחושה נוחה.

קסטרו רותם סלע טי טאי צילום דודי חסון

"כעשור אחרי המלחמה יצאה שמועה שקארה יצא מהאופנה, אבל מסתבר שבפועל, יותר ויותר נשים התהדרו בו", מספרת טליה אברך, מ"פזור", שגוזרת את השיער לפי כיוון צמיחתו הטבעית לפי השיטה הצרפתית. שתיים מהנשים המפורסמות הללו, שבעקבותיהן התמלאו הרחובות בתספורות קארה מדוייקות, הן אומה ת'ורמן ואנה ווינטור. הראשונה נשאה למופת את הקארה השחור של מיה ואלאס, דמות האישה החזקה והעצמאית מסרטו של קוונטין טרנטינו, "ספרות זולה". השניה היא עורכת מגזין ה"ווג" האמריקני, שבראיון ל"טיימס" מיולי 2006, סיפרה שבכל בוקר היא דואגת שיגיע לביתה ספר שיקצוץ את הקארה שלה כדשא טרי.

לא כל אחת חושבת שמתאים לה קארה, אבל רבות יגלו שהגבולות היום מיטשטשים ותספורת היא עניין פלואידי שמשרת את זאת שנושאת אותה כדי לספר עליה את מה שהיא לא רוצה לומר במילים.

מאיה גז צילום רמי זרנגר

הנה כמה עצות של טליה אברך לקארה שיתאים לכל אחת לפי האופי ומה שהיא רוצה לשדר לסביבה:

לאיזה סוג שיער יתאים קארה? "בעבר קארה נועד לשיער חלק בלבד, ונהגו לחתוך את השיער בקו הקארה הקלאסי, כלומר חיתוך שהבליט את קו הצוואר עד הסנטר וחשף את כל הצוואר. היום קארה יכול להיות מתולתל, גלי, ארוך, קצר, הפוך עד חיבור כתף וצוואר".

הקארה הצרפתי- חתוך מושלם בקו הסנטר. היום מכנים בשם "קארה צרפתי" את הקארה ההפוך.

קארה קלאסי – מוקפד יותר ומציג מראה פורמלי ורשמי, דרמטי ואלגנטי.

קארה מתולתל – דירוגים קלים, השיער לא מוחלק, הטקסטורה טבעית, והמראה ספורטיבי, קליל, זורם, ולפעמים חולמני.

קארה בדירוג הפוך – תלתלים רכים, גליים, מדורגים הפוך, נופלים על עצמות הלחיים ויוצרים מראה חולמני ורומנטי.

קארה עם פוני – דרמטי, מדגיש את העיניים, מעצים עצמות לחיים. מי שיש לה מצח גבוה יכולה להתאים לעצמה פוני שירכך את הפנים וישווה להם מראה עגול.

פוני עם קארה- בעבר פוני עם קארה היה עד קו הגבות. היום הפוני לא חייב להיות אטום וסגור אלא פתוח ומאוורר, חלק משביל צד, מדורג הצידה, ומעניק מראה רך, רומנטי וחולמני. לבעלת פנים עגולות או מצח נמוך פחות יתאים פוני.

קארה עם פוני אוונגרד – מדובר בפוני  אולטרה קצר, שמאפיין את האמנות הבוהמייניות. "זה פוני שבא להגיד משהו כמו, אני מיוחדת, אני שונה, אני לא כמו כולן. נשים מחליפות אביזרי שיער בפוני. במיקרה כזה הפוני הופך להיות כמו קשת לשיער ומעניק מסגרת לפנים. הוא משווה מראה נערי, נפש חופשיה, רוח צעירה ופתוחה ולא סקסיות ונשית בשלה".

טליה אברך צילום רמי זרנגר

 ** הכותבת היא ד"ר מאיה גז, היא מומחית לתרבות צרפת ומרצה על אורח החיים הצרפתי. היא נושאת את תספורת הקארה שלה בגאווה מאז ילדותה. מאיה תקיים הופעת "הומאז' לשאנסון הצרפתי "ובו שירים של אדית פיאף וסיפורה האישי המדהים כשאנסונרית הגדולה בעולם. המופע יתקיים עם זמרת האופרה אירית שטרק והנגן אורי שרלין ב- 17.10.2019 בשעה 19:30  בספריה ומרכז הנצחה בקריית טבעון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה