שכחת פעוטות ברכב אינה גזירת גורל

שכחת פעוטות ברכב עלולה לקרות לכל אדם, אבל חלקנו בסיכון גבוה יותר ולכן חשוב לדעת מהם שלושת הגורמים לשכחה ואיך ניתן לנטרל אותם

28/07/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

 *מאת ד"ר גיל מאור, מרצה בחוג לחינוך של האקדמית גליל מערבי

שכחת פעוטות ברכבים לוהטים מחום היא תופעה שלצערנו מלווה אותנו מידי קיץ. בשנה שעברה שישה פעוטות קיפחו את חייהם בנסיבות אלו, השנה, עוד טרם החל הקיץ אנו אבלים על מותה של פעוטה נוספת. לאחר רגעי החמלה והעצב, עולות השאלות כיצד דבר כזה יכול לקרות? איך ניתן לשכוח את הדבר החשוב לך מכל?

שלושת הגורמים לשכחת פעוטות ברכב 

שכחת פעוטות ברכב מתרחשת כתוצאה ממכלול של שלושה גורמים המגיעים יחדיו: שינוי בשגרת היום, לחץ והסחות דעת.

כדי להבין כיצד שיגרה משפיעה על המחשבה והזיכרון שלנו, אבהיר כיצד אנו חושבים וזוכרים; המחשבה שלנו היא סוג של מעבד לוגי המורכב משלושה שלבים – חשיבה, דמיון ואמונה. חשיבה עוסקת בעיבוד מידע באמצעות סכימות המשמרות את הסיטואציות הרגילות בחיים כדי שנדע למה לצפות ולא נצטרך בכל פעם להמציא את הגלגל מחדש. דמיון מאפשר לעבד מידע מורכב שלאדם יכולת להשלים על בסיס ציפיות וניסיון קודם. אמונה היא העיבוד הלוגי המורכב ביותר והוא עובד בצורה אייקונית. הוא מעבד מידע מהר, וממיין את המידע כמעט באופן אוטומטי. כשאדם נחשף לגירוי, מופעל אצלו מערך האמונות, שמספק עיבוד מהיר של האירוע תוך כדי מעשה. הפעולה לנוכח הגירוי נבדקת במהלך האירוע ולאחר מעשה - באמצעות מערך הציפיות (דמיון). אימות הציפיות מחזק את האמונה, ולאחר מעשה, האדם מסיק מסקנות לעתיד באמצעות סכימות בדיקה. כל שרשרת העיבוד נמשכת כעשירית שניה, ולאחר תהליך העיבוד, מבצע האדם הכנסה של המידע לזיכרון, כדי שיוכל לעשות בו שימוש לפעם הבאה.

shutterstock By zoff גבר נוהג

אדם בוגר עובר בדרכו לעבודה מסלול די קבוע; מרגע ההשכמה ועד התחלת העבודה ביום, האדם בונה לעצמו תסריט קבוע של תוכנית היום: מתי ייצא מהבית, מסלול הנסיעה לעבודה, העלאה והורדה של בני משפחה ועד לפגישות עם מכרים והגעה לשולחן העבודה. בכל יום שבו המציאות תתאים לתכנון, היא תחזק את הדמיון ותאפשר תהליך אוטומטי של הפניית תשומת לב לנסיעה ולמשימות אחרות במהלך הזמן הזה.

כאשר אדם משנה את המסלול הקבוע שלו, כמו לדוגמה כאשר רעייתו צריכה להיות בעבודה לפני ששמים את הפעוט בפעוטון, הרי שלאחר שהגבר יוריד את רעייתו, המוח יחזור לתוכנית העבודה המוכרת. אם הוא לא יעצור בנקודה החדשה לתכנן את המסלול מחדש, המוח ימשיך לפתח את מסלול הנסיעה בהתאם לציפייה המוכרת. העובדה שישנו פעוט מאחור נדחקת, ככל שמתקבל אישור לתוכנית הנסיעה המוכרת. תיארתי מסלול של גבר, אך בדיוק אותו דבר עובר בעיבוד מוחה של אישה בדרכה לעבודה.

כאשר אנו לחוצים, אנו מקצים פחות משאבים לבקרה, ובנסיבות של לחץ הפעולות האוטומטיות נצמדות למוכר והידוע. הסחת דעת שמגיעה במהלך הנסיעה, כמו שיחת טלפון מהבוס או עמית לעבודה, מביאה להקצאת קשב ואנרגיה לעיבוד האירוע. כתוצאה מכך הנסיעה במכונית עוברת ביתר שאת למצב אוטומטי, היות שעכשיו קשב רב מופנה לשיחה. כאשר מופיעים שלושת הגורמים ביחד – שינוי בתוכנית הנסיעה, לחץ של הנהג והסחה בעל משמעות במהלך הנסיעה– ישנו סיכוי גדול לשכחת פעוטות.

מועדות יתר לשכחת תינוקות ברכב

אנשים לחוצים, כאלו הסובלים מהפרעות טורדניות, כפייתיות ופרפקציוניזם ואנשים בעלי רמת שחיקה גבוהה בעבודה, הם אלו המועדים ביותר לשכחת ילדים ברכב. אנשים אלו מפתחים אפתיות לסביבה וחשופים יותר לתאונות. הם משקיעים אנרגיה גבוהה בהתמודדות עם העומס הרגשי, ולכן הקשב מופנה להבאתם לעבודה ולא לדרך.

בניגוד למיתוס, דווקא אנשים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אינם בקבוצת הסיכון, היות שאין להם התנהגות אוטומטית. זהו מהות הליקוי בהפרעת קשב, אשר כתוצאה ממנו הם נאלצים להקצות כל הזמן משאבים לפעילות שהם עושים עכשיו. לכן, יש סיכוי טוב יותר שגם אם יתברר שהם שכחו את הפעוט, ההתעסקות והסחת הדעת, תביא אותם לראות במראה את הפעוט מאחור ולבצע שינוי מידי.

תינוק במכונית shutterstock By logoboom

איך להפחית את ההסתברות לשכחת פעוטות? 

אני ממליץ על פעולות פשוטות העשויות להפחית את ההסתברות לשכחת פעוטות. כאשר אתם משנים מסלול, תקצו עוד כמה דקות לתכנון המסלול החדש, תוסיפו עוד עצירה שאתם לא עושים בדרך כלל במהלך נסיעה זו, לעצור לקנות עיתון או לקנות משהו בחנות הנוחות. כל דבר שישנה את מסלול הנסיעה יחייב את המוח להשקיע קשב ומאמץ בנסיעה. לאחר הפעולה השונה, עצרו רגע ותעברו שוב על מסלול הנסיעה החדש. שימו פריט חשוב כמו תיק או ארנק במושב האחורי ליד הפעוט והפחיתו ככל הניתן גירויים מסיחים לאורך הנסיעה.

לסיכום, שכחת פעוטות ברכב עלולה לקרות לכל אדם. הלוואי ולא נתבשר השנה על אסונות נוספים. שיהיה לכולנו קיץ בטוח ונעים.

***
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה