גם אלימות כלכלית היא אלימות

בעוד ישנם כלים להתמודדות עם אלימות פיזית, אלימות נפשית ואלימות מינית, עדיין אין את הכלים המתאימים להתמודד עם אלימות כלכלית, הן בזוגיות והן בהליכי גירושים

08/05/2018
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

"הכסף הוא של בעלי, אני צריכה לבקש ולתרץ למה אני צריכה כסף ואחר כך גם לדווח לו כמה הוצאתי ועל מה"

המשפט הזה, בניסוחים מעט שונים, נשמע רבות מנשים שונות וחלקן אף מרכינות ראש ומסכימות עם התנהגות הבעל - רבים מתעלמים מכך, שהתנהגות זו מהווה אלימות כלכלית

אלימות כלכלית הינה פעולה או מחדל מצד אחד מבני הזוג המונע מאת בן הזוג האחר שימוש במשאבים הכלכלים שלו. מנעד האלימות כלכלית הוא רחב, החל מהמקרה הקל של חובת דיווח לבין הזוג על הוצאות ועד למצב בו נאלצת האישה לבקש אישור מראש על כל הוצאה. יתרה מזו, ניתן לקבוע כי גם הסתרת הכנסות ורכוש על ידי מי מהצדדים מהווה אלימות כלכלית.

"הכסף הוא של בעלי" (צילום: שאטרסטוק / Africa Studio)

כמו בשאר סוגי האלימות, יש אנשים החיים במערכת זוגית אלימה לאורך שנים וכלל לא מודעים לתופעה, או לא מייחסים לה חשיבות מספקת ויש הטועים לחשוב כי זו התנהגות מקובלת.

אולם במהלך ההליכים המשפטיים האלימות הכלכלית מרימה ראש ולעיתים מכריעה את המערכת המשפטית בין הצדדים וגורמת לבן הזוג 'החלש' לוותר על זכויותיו בשל האלימות הכלכלית.

כאשר ההליכים המשפטיים נמשכים, ואחד הצדדים תלוי בבן הזוג האחר, לעיתים בוחר בן הזוג החזק לנצל את חולשתו של הצד האחר, בין אם על ידי מניעת קבלת כספים ובין אם הברחת הכספים המשותפים והסתרתם.

הליך משפטי הינו ארוך וברוב המקרים גם לא זול, וישנה חשיבות מכרעת לאפשרויות המחיה של בני הזוג. הדבר נכון לא רק במקרים בהם האישה אינה עובדת ותלויה באופן מוחלט בבעל אלא גם במקרים בהם בני הזוג מנהלים יחד את החברה המשפחתית והבעל בוחר למנוע מהאישה שימוש ברווחי החברה או באפשרות השימוש בנכסיה.

עדיין אין כלים להתמודדות עם אלימות כלכלית (צילום: שאטרסטוק / Iakov Filimonov)

"אנחנו נגד אלימות" כרזות וסיסמאות בעניין זה מוכרות ומופצות ברבים, ויש לנו שלל כלים להתמודד עם אלימות על ידי הליכים עונשיים ומשפטיים. כך לדוגמה ישנו חוק שמטרתו "מניעת אלימות משפחה" ומקנה סמכויות רחבות להפסיק את האלימות לאלתר.

אך בעוד ישנם כלים להתמודד עם אלימות פיזית, אלימות נפשית ואלימות מינית – הרי שעדיין אין את הכלים המתאימים להתמודד עם אלימות כלכלית.

הגם שבאחוז גדול מתיקי הגירושין, משתמש הצד החזק (בדרך כלל הבעל) באלימות כלכלית כלפי האישה, הדבר אינו בא לידי ביטוי לא בהחלטות הביניים ולא במסגרת פסק הדין.

בתי המשפט מנסים לאפשר פתרונות ביניים, כמו תשלומי מזונות לאישה או תשלומים עיתיים אך אין התייחסות ממשית והתעמתות עם הבעיה. כאשר למעשה, "אלימות כלכלית" טרם זכתה להגדרה ממשית.

יוער כי האחריות על הגדרת האלימות הכלכלית ועל דרכי האכיפה והענישה הינה על כתפי המחוקק, ואכן בשנת 2009 הועלתה הצעת חוק בנושא, אשר נפסלה בסופו של יום. ויש הטוענים כי כיום סוגיה זו נמצאת בהליכי חקיקה מתקדמים.

עד להשלמת הליכי החקיקה, מוטב כי בתי המשפט יעשו שימוש בסמכות הנתונה להם, בין מכח צוו הגנה ובין אם מכח החוק ויפעלו למיגור האלימות הכלכלית, בין אם על ידי חלוקה לא שוויונית ברכוש הצדדים, ובין אם בפסיקת מזונות בהתאם ליכולות הכלכליות האמיתיות ולא לפי אופי התנהלות הצדדים קודם הגירושין.

עו"ד אורי נחמני (צילום: יחצ)

** הכותב הוא עו"ד אורי נחמני, מומחה לדיני משפחה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה