איזון משאבים בהליך גירושין

בהליך גירושים, חלוקת הרכוש מתבצעת על בסיס הרכוש המשותף שנצבר במהלך הנישואים, חתימה על הסכם ממון יכולה למנוע חילוקי דעות וחיכוכים מיותרים בהליך הגירושים

17/11/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: עו"ד איריס שינפלד

איריס ורמי היו נשואים כ-30 שנה, בעשר השנים האחרונות היחסים עלו על שרטון ובני הזוג ישנו בחדרים נפרדים. לאחרונה ביקשה איריס גט והגישה בקשה לתביעה רכושית לאיזון המשאבים בין בני הזוג.

הבקשה לתביעה הרכושית הוגשה על ידי איריס בטענה כי השקיעה את כל חייה בהקמת משפחתם וביתם של בני הזוג ובניהול יום יומי של משק הבית. בפועלה כך, אפשרה איריס לבעלה, להשקיע את כל זמנו ומרצו בעבודתו בחברה פיננסית מצליחה ולכן, היא תבעה לאיזון בין המשאבים בין הצדדים. מנגד, טען רמי כי איריס הגישה את התביעה רק לאחר שהבינה כי בעלה חולה במחלה סופנית ומתוך חשש שאם לא תגיש כעת את התביעה – היא לא תוכל לגרוף כספים לכיסה.

חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע כי במידה ולא נחתם הסכם ממון בין בני זוג, חלוקת הרכוש בגירושין תתבצע על בסיס הרכוש המשותף. כלומר, הרכוש שנצבר במהלך הנישואים, בניכוי של החובות הקיימים במידה ויש. על פי החוק, בין אם היא עובדת או לא, יש לבת הזוג זכויות בהתפתחות המקצועית של שותפו/תו לחיים, אותה ניתן לתרגם למונחים כספיים.

היות וכל זוג שלישי בישראל פונה להליך גירושין, והליך זה טומן בחובו היבטים רגשיים וכלכליים - איזון משאבים בין הצדדים הפך להליך נפוץ, זאת במידה ולא נחתם הסכם ממון.

איזון משאבים הוא הליך נפוץ כאשר אין הסכם ממון (צילום: שאטרסטוק / Andrey_Popov)

מה נחשב לרכוש משותף?

רכוש משותף הינו כלל הרכוש שבני הזוג צברו במהלך חיי הנישואים ועד מועד הקרע, ובו נדל"ן, כספים בחשבונות בנק, כספי השקעות, בתי עסק המנוהלים על ידי שני בני הזוג, נכסי קריירה, זכויות שונות ממקום עבודה, קרנות פנסיה, השתלמות ימי חופשה וכיוצא בזה. במסגרת הרכוש המשותף נכללים גם ההתחייבויות המשותפות בהן משכנתאות, הלוואות וחובות שונים.

על פי חוק יחסי ממון, נכסים שנצברו טרם החתונה, נכסים שהתקבלו בירושה ונכסים שהתקבלו במתנה אינם מהווים חלק מהרכוש המשותף, אלא במקרים בהם הצליח צד להוכיח שותפות בהם בהתאם לעקרונות שנקבעו בדין ובפסיקה. פיצויים בגין פטירה, קצבאות מטעם ביטוח לאומי פיצויים בגין תאונות דרכים וכד גם הם נפרדים למרות שיש סייגים.

כיצד נקבע מועד הקרע?

מועד הקרע לרוב יקבע על פי מועד תחילת ההליכים המשפטיים. למועד זה חשיבות רבה שכן ממועד הקרע ואילך חלה הפרדה רכושית וזכויות שנצברו מיום זה לא ייחשבו כמשותפות ולא יאוזנו בין הצדדים.

הליך איזון המשאבים עשוי להיות רצוף מכשולים (צילום: שאטרסטוק / Antonio Guillem)
מכשולים בתהליך איזון המשאבים

כדי לאזן את המשאבים שנצברו במהלך הנישואין ממנה בית המשפט אנשי מקצוע רלוונטיים (רואה חשבון, אקטואר וכד) שיקבעו את שווי המשאבים.

במקרים בהם אחד מבני הזוג מעלים הכנסות וזכויות או מצמצם במכוון את הכנסותיו או את רווח חברות שבבעלותו ובמקרים בהם אחד הצדדים דוחה הכנסות או לא מדווח עליהן לרשויות יהיה קושי בקביעת שומה מדויקת של כלל משאבי בני הזוג ושווים.

כדי לאתר את הרכוש במלואו יש צורך בצווים מתאימים מבית המשפט, לא אחת נעזרים צדדים בחוקרים פרטיים ובחקירות במסגרת הליכי ההוכחות בבית המשפט. אין ספק, כי הניסיון להבריח נכסים מעצים את הסכסוך, מאריך את ההליך המשפטי ואת הדם הרע שבין בני הזוג.

פרמטרים נוספים שעשויים להשפיע על אופן ביצוע תחשיב איזון משאבים לפני גירושין וחלוקת הרכוש בפועל: גילם של בני הזוג, מעמדם הסוציואקונומי, פערי השתכרות בין בני הזוג, קיומם של ילדים קטינים הסמוכים לשולחנו של מי מהצדדים, חלוקת התפקידים בין בני הזוג במהלך הנישואין ועוד. כל מקרה נבחן לגופו, תוך התחשבות בגורמים השונים המשפיעים על מורכבות התחשיב ובעיקר, תוך מאמץ להגיע לחלוקה הפרקטית והנוחה ביותר של הרכוש בין בני הזוג.

במקרה של איריס ורמי, בין הזוג לשעבר מצויים עדיין בדיונים בבית משפט, ונראה כי הסכסוך לא יסתיים בזמן הקרוב.

לכן, מומלץ טרם הנישואין לערוך הסכם ממון מפורט ככל הניתן – שמטרתו למנוע חילוקי דעות וחיכוכים בין בני הזוג ומקום לפרשניות.

עו"ד איריס שינפלד (צילום: אילן ספירא)

** הכותבת היא בעלת משרד עו"ד המתמחה בדיני משפחה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה