פסטיבל נפגשות 2019

פסטיבל נפגשות הוא פסטיבל שנתי לאמנות מופע פמיניסטית שמארח שורה של מופעי מחול, מוזיקה, מיצגי וידאו ומפגשי שיח שעוסקים כולם ביצירה נשית שנובעת ממחשבה, גוף וחוויה נשית

29/10/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: איילה פרנקל

בימים סוערים אלו, אנו עדות להתעוררות פוליטית, חברתית, אמנותית ותודעתית נהדרת שלנו הנשים: נשים מדור שחווה עדיין את האפליה וההדרה אבל מצא את הכוח לאגד כוחות, להשמיע קול חזק ולהתנגד, להציע אפשרויות אחרות ולברוא עולמות חדשים. נשים מקבוצות שונות וממקומות שונים מבקשות את המקום ואת הבמה להשמיע את קולן ואת קריאתן לשינוי.

לפני שלוש שנים אני החלטתי להשמיע את קולי באמצעות דרך הביטוי האישית שלי: אמנות ומחול, והחלטתי לייסד פסטיבל אמנויות במה פמיניסטי.  אנחנו יכולות לתת, וגם נותנות היום, הרבה כוח אחת לשניה וגם לדור הבא של נערות שכבר יש להן הרבה יותר מודעות ויכולת לתבוע את המקום שלהן ליחס שווה, לא פוגעני ולא מחפצן. בימינו אנחנו עדות לאינספור קולות וקריאות של נשים על הניסיון שלהן בחיים ועל האפשרויות החדשות שהן מציעות לעולם; אני מציעה את הקריאה שלי להקשבה ושינוי דרך המחול.

אמנות זאת הדרך שלי להשמיע את קולי ולבטא את עולמי. אני פמיניסטית, ובבסיס תפיסתי הפמיניסטית נמצאת האמונה הבסיסית שלי בשוויון עבור כולם וכולן, שוויון שמבוסס על אינקלוסיביות, אכפתיות וערבות הדדית; הקריאה שלי לתיקון היא מבחינתי אפשרות לתיקון כל סוג של הדרה או היררכיה על בסיס מגדר, מוצא, תרבות, אמונה או נטייה מינית.

דגה פדר ולהקת ביתא (צילום: יואל חיות)

את הפסטיבל אני בונה מתוך מחשבות דומות, על ריבוי, על אינקלוסיביות, ומתוך אמונה בחשיבות לתת ייצוג ומקום שווה לסוגים שונים של נשיות על הבמה בתקווה לאפשר מפגש מפרה בין עמדות ותפיסות שונות. פסטיבל נפגשות עולה זו שנה שלישית ומבקש להמשיך ולהתרחב, להגיע לעוד נשים ונערות, עמותות לקידום נשים, מרכזי תרבות בפריפריה ועוד. אמנות זו השפה שאני מדברת איתה, ואני מאמינה שהיא שפה נהדרת לקדם את הערכים האלו של העצמה ושיוויון לנשים מכל גיל, מוצא וכדומה. מישהי כתבה לי שהיא לא בעד אמנות שמקדשת אג'נדה. לדעתי כל אמנות מקדמת אג'נדה. גם מירי רגב מקדמת אג'נדה  וגם מרכז מחול שמנוהל על ידי גבר שאוגר כוח לאורך שנים רבות מקדם אג'נדה מסוימת (מרבית מרכזי המחול כמו גם מרבית מוקדי הכח האחרים בעולם המחול הישראלי מנוהלים עדיין על ידי גברים!); האג'נדה שלי היא כזו שאני בוחרת בה במודע, נותנת לה שם בריש גלי ומאמינה בכל ליבי שהיא מכוונת לעתיד טוב יותר. גם לאמנות (ריבוי הקולות והאיכות האמנותית שנשים אמניות מציעות), גם לאמניות נשים, וגם לשוויון באופן כללי.

החלל האסתטי של מרכז כלים מאכלס בקרבו בימי הפסטיבל עבודות מגוונות, וצובע את כולן באפשרות להפגש באופן אינטימי, ישיר וחסר היררכיות. הקהל בא במגע עם עבודות של יוצרות ותיקות לצד עבודות של יוצרות צעירות. עבודות מרובות משתתפות לצד עבודות מינימליסטיות. יוצרות שפועלות בפריפריה לצד יוצרות שפועלות במרכז. רקדניות צעירות לצד רקדניות בגיל המבוגר. יוצרות מתחום המחול העכשווי לצד יוצרות מתחומי הפרפורמנס והוידאו-ארט. באמצעות אלו נציע כי קהלים שונים יפגשו ויתערבבו זה בזה.

במסגרת הפסטיבל השנה יתקיים כנס בנושא 'גוף בזמן' אודות במה לנשים בגיל המבוגר, בו נסקור זוויות שונות של חווית הגוף המנוסה והבשל בהקשר פרפורמטיבי. הכנס יכלול פאנל בהנחיית ענת דניאלי ובהשתתפות הכוריאוגרפית גלית ליס, ויוצרות מסדנאות גילה. כמו כן תתארח בפאנל ד"ר ילי נתיב ותספר על מחקרה אודות חווית הגוף המזדקן בקרב רקדנים ורקדניות מעל גיל 50, ותראיין בנושא את הכוריאוגרפיות ענת שמגר ומיכל שחק. בכנס נצפה בעבודות נבחרות של נשים יוצרות בגיל המבוגר מתוך 'סדנאות גילה'. כמו כן יעלו בבכורה מופעי מחול קווירים-פמיניסטיים מאת הכוריאוגרפיות עדי שילדן, יולי קובבסיאן ואיילה פרנקל.  אמנית הפרפורמנס נופר סלע תציג את עבודתה 'פני השטח' שמציעה לקהל מפגש עם ארץ ישראל בדמות אישה. הכוריאוגרפית דגה פדר, המנהלת האמנותית של להקת ביתא החיפאית שמשלבת בין מחול אתיופי לבין מחול מודרני, שתציג את יצירתה האחרונה BUG. הכוריאוגרפית ענת שמגר תעלה את יצירתה הבין תחומית 'נופים חצויים', בשיתוף המוזיקאי דן וינשטיין. כמו כן, בפסטיבל הקרוב נשתף פעולה עם מחלקת האמנות של סמינר הקיבוצים בהובלת ד״ר הדרה שפלן קצב ונארח עבודות וידאו של סטודנטיות מהסמינר בנושא גוף ופמיניזם בליווי אמנותי של האמן שחר מרקוס.

 איילה פרנקל (צילום: לירון וייסמן)

ניהול אמנותי: איילה פרנקל. ועדת היגוי וניהול אדמיניסטרטיבי: תמר פלדמן בן חנן, ענת דניאלי. הפקה: מורן בש. הפקה בפועל: קימ טייטלבאום.  ניהול קשרי קהילה: טל

כל הטוב, היופי והעושר הזה יערכו במרכז כלים בבת ים. מרכז כלים הן שותפות נפלאות עבורי לפסטיבל הזה, לא רק כי המרכז מנוהל על ידי נשים, אלא גם בשל האופן שבו הוא מנוהל. עם פתיחות לריבוי אפשרויות, עם הקשבה לצרכים בשטח ועם דגש על פרויקטים שמשלבים אמנות וקהילה.

אתן ואתם מוזמנים מאוד לבוא בשעריו וליהנות משפע המופעים, התערוכה ומפגשי השיח הכלולים בפסטיבל ומהמפגשים האמנותיים, האנושיים והתודעתיים שפסטיבל נפגשות מזמן.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן

 ** הכותבת היא מנהלת אמנותית של פסטיבל נפגשות, כוריאוגרפית עצמאית החברה בעמותת הכוריאוגרפים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה