אונס, בדיה, או תפירת תיק?

עו"ד יעקב שקלאר בוחן את השתלשלות האירועים בפרשת החשד לאונס בקפריסין ונותן עצות חשובות לכל מי שעשוי למצוא את עצמו, חלילה, בחקירה משטרתית, בעיקר במדינה זרה

06/08/2019
עו''ד יעקב שקלאר קבלו עדכונים מעו''ד יעקב
  • RSS

לא הספקנו להירגע מפרשיית "האונס" של 12 מ"טובי בנינו", שנסעו לקפריסין כדי להתאוורר לשבוע של ים, סקס, ואלכוהול, לא בדיוק בסדר הזה. גינינו אותם בכל פה, את החינוך שקיבלו, את הוריהם, את ההתבהמות, את העבריינות, את הרישעות שבאינוסה של צעירה בריטית זכה ותמה.

לפתע ניחתה עלינו הפתעה שטרפה את הקלפים, כשהתברר שהקורבן התמים הוא בעצם מעלילנית, מרשעת, מנוולת, שתפרה  עלילת שווא, וגרמה למעצר לטובי בנינו. אלה חזרו אלינו כשרוממות הזיכוי מפעמת בגרונם, כיפות מעטרות את ראשיהם – ואנו מבולבלים ולא יודעים את נפשנו בין שמחה על שחרור בנינו, לבין תהייה מה בעצם קרה שם, והאם מדובר בזנזונת פתיינית, שקרנית, או בקורבן – מי שצולמה בעל כורחה ותמונותיה הופצו, תוך ביזוי והשפלה וכינויי גנאי. קשה לשנות את הדיסקט פעם אחר פעם, והנה אנו צריכים לשנות אותו בפעם השלישית, שמא שוב עלינו לחזור לדיסקט הישן, על פיו "המעלילנית המרשעת" היא בעצם קורבן אונס מחד גיסא וקורבן לחקירה משטרתית אלימה כופה ודורסנית מאידך גיסא.

הצעירה הבריטית, מעלילנית מרשעת או קורבן? (צילום מסך)

אתמול התבשרנו שפרקליטה של הבריטית, העצורה באיה נאפה על obstruction of justice  או בעברית – הצהרת שקר ושיבוש הליכי חקירה, טוען מפי מרשתו, שלמעשה הודאתה הוצאה ממנה שלא חופשית ומרצון. "חופשית ומרצון" הינו מושג משפטי המתאר הודאה כנה ואמיתית שניתן לתת לה משקל מלא. אלא שהחקירה המשטרתית מתנהלת במחשכים. אין לנו שליטה עליה. לכן על תוכנה אנחנו למדים מכלי ראשון, שני ושלישי ומהדלפות מכוונות של בעלי אינטרסים, שיש להם עניין להשפיע על דעת הקהל.

תארו לעצמכם שאתם או בתכם, נערה בת 19, שנסעה לבלות בחופשת קיץ בחברת בני גילה, וכטוב ליבה ביין, נדלקה על ישראלי אקזוטי ומסוקס, עימו נלוותה למלון, ושם הציע לה לשתף עוד חבר או שניים והיא נסחפה לאורגיה עליזה. אלא שבשכרותה נותרה חסרת אונים אל מול 12 צעירים שהפכו את הסצנה לקרנבל של סרטים ארוטיים, לסתלבט ילדותי, צעקות עידוד ושמות גנאי משפילים. תארו לעצמכם שבמצב דברים זה היא נאלצת לבחור בין לעשות סצנה, לברוח, להתנגד, לצעוק להזעיק עזרה לבין להיסחף לפסטיבל כאילו הוא מוצא חן בעיניה. בדיעבד היא יוצאת משם מרוטה מכל עבר, הן פיזית והן נפשית, ובבכי מתלוננת על אונס, ואולי מגזימה בתיאורים, שכן היא מחפשת אמפטיה ואמון.

אמה של הצעירה הבריטית במשטרה בקפריסין (צילום מסך)

תארו לעצמכם שכל זה נעשה בארץ זרה, בשפה שאינה מובנת לה, שאת השלכות מעשייה אינה צופה מראש. ואז באישון לילה, מגיע אליה החוקר היווני הקשוח וגובה ממנה עדות, ללא נוכחות סנגור ותוך פגיעה בזכות ההיוועצות, ללא שהוא מקליט את ההודאה ומשכתב את דבריה. החוקר מציג בפניה סרטונים בהם היא נראית משתפת פעולה, ומשכנע אותה להודות, שלמעשה מדובר בסוג של נקמה ילדותית, על כך שצולמה בהעדר הסכמתה. החוקר הקשוח מבטיח לה שמיד תשוחרר ותוכל לשוב לביתה וחבל על הצעירים הישראלים שבסך הכל באו לחופשה. אולי גם לחוקר ישנה איזו שהיא אג'נדה, או שאינו חפץ להביא את התיק בפני שופט, או שהוא אכן חושב שנעשה עוול, או שהוא כועס על הצעירה. בסופו של יום מתקבלת הודאה, שאינה בשפתה, לא מוקלטת, ללא שום אפשרות בקרה – והצעירה נופלת למלכודת הפתיים שטומנת המשטרה בכל חקירותיה, למי שהיא משוכנעת שהוא החשוד המיידי.

כדי להימנע ממלכודת פתיים זו חייב הציבור לדעת, שהחקירה המשטרתית אמורה להיות שקופה. עליה להיות מתועדת לכל אורכה. בעבירות פשע התיעוד יהיה גם באמצעים ויזואליים והקלטות. אלא שבאופן תדיר ההקלטות נעלמות, המשטרה לא מוצאת ציוד טכני או שהוא מתקלקל, ואנו נשארים עם הודאות עלומות.

חקירה במשטרה אמורה להיות שקופה ומתועדת (צילום: שאטרסטוק/ Photographee.eu)

אי לכך, מי שרוצה לשמור על זכויותיו ומוזמן לחקירה במשטרה או נעצר לפני שמספיק להיוועץ, יעמוד על זכות היוועצות עם סנגור, זאת לאחר שיברר היטב את החשד נגדו ברמה העובדתית. כמו כן יקפיד החשוד על ניהול פרוטוקול מסודר ולא ידבר אלא בקצב הכתבה, תוך שהוא בודק שכל מילה נרשמת. לא רושמים – לא מדברים. על החשוד להימנע מכל שיחת מסדרון, כדי שלא ירשמו מזכרים מפלילים על ידי חוקרים, שמוציאים דברים מהקשרם ורושמים מה שמתאים להם. עליו לקחת בחשבון שכל מילה שלו מוקלטת ולדבר למצלמה, כאילו הוא שחקן באח הגדול. אם אינו יודע בדיוק את פשר החשד, עליו לנקוט בתרשים הזרימה הבא שאינו מכזיב לעולם:

  1. אני עשיתי משהו רע?
  2. מה עשיתי? (עובדות מדויקות).
  3. בוא תראה לי (ראיות).
  4. לא עשיתי שום דבר רע.

.

תרשים זרימה זה לא מכזיב, שכן הוא מביא מידע ואינו מסגיר מידע. בשלב החקירה הראשונית,  המידע אינו זמין לסנגור, זאת באשר החוקרים מנסים לחסות אותו, ועושים פישינג בתקוה שהחשוד יפליל את עצמו או ישקר. באותו שלב אסור לחשוד לתת להם מידע מיותר אלא רק כזה המועיל להגנתו. עליו להיות "המרגל" של הסנגור ולברר גם  מידע וגם ראיות, על מנת להטיב ולהתגונן.

כל זאת לא עשתה התיירת הבריטית, שכן על פי הפרסומים, נמנעה ממנה זכות ההיוועצות וההודאה לא הוקלטה. לטענת פרקליטה, למעשה מדובר בהודאה משוכתבת, או בלשון פשוטה – מזויפת.

מהצעירה הבריטית נמנעה זכות ההיוועצות וההודאה לא הוקלטה (צילום מסך)

לא פשוט להיפטר מהודאה חתומה. לכן כל חשוד, שדבריו לא נרשמים במדויק, יעמוד בסוף גביית ההודאה על קריאתה מאלף עד ת', ואם ישנם חוסרים, יבקש להשלים אותם ואם הדברים אינם מדויקים או לא נרשמו כלשונם, יכתוב שהוא מסרב לחתום כי ההודאה אינה משקפת את הנאמר. בבוא היום, אם ינהל משפט זוטא, משפט לגבי קבילותה של ההודאה, יקל נוהג זה להוכיח שההודאה אינה קבילה, אינה חופשית ומרצון או שמשקלה נמוך, ויש להיזקק לראיות אחרות.

ככול שהדבר קשור "לאונס" באיה נאפה, לעולם לא נדע באמת מה קרה שם, כמו ברוב התיקים המשפטיים, זאת באשר ישנו הבדל בין האמת העובדתית לבין האמת המשפטית, שהינה בעצם בדיה פיקטיבית לצורך קביעת תוצאה עונשית.

עו"ד יעקב שקלאר (אלבום פרטי)

** עו"ד יעקב שקלאר, הוא מומחה למשפט פלילי על כל רבדיו, מרצה בפקולטות למשפטים ובהשתלמויות לשכת עורכי הדין בנושאי עבודת הסנגור הפלילי

 ליצירת קשר: 052-257-5298 | אתר

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה