ה"יהלום" שבגירוש

לגירוש יש פנים גלויות שנחשפות בתקשורת כמעט מדי יום, ופנים סמויות, מוסתרות ואפלות. את מה שעובר על המגורשים במתקן הכליאה 'יהלום' אין ביכולתנו לראות

07/11/2019
יעל גבירץ קבלו עדכונים מיעל
  • RSS

** עדכון 7.1.1.19**

הבוקר בשעה 06:15 עצרו פקחי הגירה את אליאנה בת ה-7, תלמידת כיתה ב׳ בבי״ס גוונים, תל אביב. אליאנה נעצרה יחד עם אביה ואמה טינה, מהגרי עבודה מהודו, ואחותה התינוקת. ארבעתם הובאו לבית דגן.

ברגעים אלה עצרו בגבעתיים פקחי ההגירה את מריה, מהגרת עבודה מהודו, אמו של מיירון בן ה-12, תלמיד כיתה ו׳ מבי״ס גבריאלי בתל אביב. מיירון נמצא בבית הספר, פקחי הגירה צפויים להגיע בקרוב לעצור גם אותו.

הפגנת מחאה נגד גירושי הילדים מתקיימת ביום ב-13:30 בבית ספר גבריאלי, רחוב צבי שפירא 21 תל אביב, בואו בהמוניכם!

הכתבה התפרסמה במקור ב-25.7.19

*******

מהמקום בו נגמרו לי המילים, אני מנסה לחצוב תמונות. למשל, את תמונת הלילה של הילדים במתקן הכליאה בנתב"ג, ששמו הוא אגב 'יהלום'. ב'יהלום' יש רק שלושה חדרים המיועדים למשפחות, בשניים מהם נעולים כעת עם אימותיהם הילדים מייקל בן ה-12, קיאן בן ה-10 ואחותו קתרין בת החמש, שנקרעו מחייהם. ואולי בחרו לצופף אותם בחדר אחד כדי להותיר מקום למשפחות נוספות?

גירוש, צילום מסך

היהלום הזה הוא מתקן הכליאה היחיד המנוהל בידי רשות ההגירה ולא בידי השב"ס. מתקן שכל המתרחש בתוכו נעול מעיני הביקורת או התקשורת, ואת התמונה שבראשי אני רוקמת מעדויות נדירות של אימהות שנכלאו עם ילדיהן ומדו"ח של המוקד לפליטים ולמהגרים: אורות הפלורסנט המסנוורים שדולקים בתוך התא 24 שעות. קשה לעצום עין, ואין כל דרך לדעת האם שעת לילה עתה או יום. אין אוכל ושתיה בתוך התא ואחת האמהות סיפרה כי נאלצה להתחנן לאוכל לילדתה במשך שעות, וגם אז זכתה רק בכריך דלוח. את התחנונים היא נאלצה לבצע בצעקות כי עמדת הסוהרים היתה מרוחקת מהתא ואיש לא התעניין במצבן. התא מלוכלך. צעקות בכל שעה ומכל עבר. אם לתינוק סיפרה שבשיאו של החורף נאלצה לרחוץ את תינוקה במים קרים בכיור. המזגן והטלוויזיה לא עבדו. ניתוק ובידוד. אפס פרטיות. יחס הסוהרים רע ומשפיל. רק פעמיים ביום ניתן לצאת מהתא לחצר, לעשר דקות בכל פעם.

גירוש, צילום מסך

לגירוש יש פנים גלויות. האופניים של הילדים ומרבית הצעצועים נשארו בדירה שהתרוקנה בכוח עם פריצת שוטרי משטרת ההגירה. היה מי שצילם והעלה את התמונות לפייסבוק. גם את הפנים המבועתות, הבוכיות, המוסתרות בחולצה, ראינו בתמונות. ולגירוש יש פנים סמויות, מוסתרות. בקרוב יירד עליהם עוד לילה פלורסנטי במתקן הכליאה 'יהלום'. ואת שעובר על הילדים הכלואים שם, למשל על מייקל שנגזר עליו להעביר שם שבועיים עד לדיון בעתירה, אין ביכולתנו לראות. לשמוע. לדעת. ומכל התמונות הקשות והמכאיבות של הילדים שראיתי, דווקא התמונות האלה של ה'אין תמונה' הכי מרסקות לי את הלב.

גירוש, צילום מסך

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה