ישראל הולכת לבחירות

ראשי סיעות הקואליציה הודיעו היום על פיזור הכנסת וקיום בחירות כלליות ב-9 באפריל

24/12/2018
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS

אחרי שכבר מספר לא קטן של פעמים במהלך הקדנציה הנוכחית נדמה היה שממשלתו של נתניהו עומדת בפני פירוק, נראה שהפעם זה באמת קורה.

בפגישה מיוחדת שהתקיימה היום בצהריים, החליטו ראשי מפלגות הקואליציה על קיום בחירות כלליות ב-9 באפריל, בהודעה מטעמם נמסר: "מתוך אחריות תקציבית ולאומית החליטו ראשי מפלגות הקואליציה, בהסכמה ופה אחד, לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות בתחילת אפריל לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות".

השר נפתלי בנט, לא נכח אך הביע תמיכתו טלפונית (צילום: דוברות משרד הכלכלה)

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לא נכח בישיבת ראשי המפלגות, אך הביע את תמיכתו במהלך טלפונית.

הרקע להחלטה, ככל הנראה, הוא בהבנה שהקואליציה הצרה הנוכחית לא תצליח להעביר את חוק הגיוס שיסדיר את גיוסם או אי גיוסם של תלמידי הישיבות לצה"ל. החוק אמור היה לעבור עד ה-15 בינואר. יש עתיד וישראל ביתנו הודיעו מוקדם יותר היום שבניגוד להצהרותיהן בעבר, אינן מתכוונות לתמוך בחוק. הנימוק לשינוי בעמדה נוגע לעסקה שנרקמה בין נתניהו והמפלגות החרדיות שמשמעותה שהחוק לא ייושם בפועל או שהחרדים יקבלו פיצוי כספי.

""זה לא חוק גיוס, זה חוק גיוס כספים" (צילום: יש עתיד)

בהצהרתו לתקשורת, אמר יאיר לפיד:

"דרשתי שנתניהו יתחייב בקולו שהחרדים לא יקבלו פיצוי כספי בקומבינה תמורת חוק הגיוס. אמרו להם, 'אל תדאגו לגבי הסנקציות הכלכליות, נעביר לכם את הכסף מתחת לשולחן. זו קומבינה. אמסלם אמר בקולו בוועדה מול המצלמות, ואני מצטט: 'מה שנקרא סנקציה כבודה במקומה מונח, אנחנו מתייחסים לסעיף כאילו אין סנקציה. גם גורמי המקצוע באוצר קיבלו הנחיה להכין פיצוי כספי למפלגות החרדיות תמורת חוק הגיוס. "זה לא חוק גיוס, זה חוק גיוס כספים. לא ניתן את ידנו לזה שמשתמטים יקבלו כסף מהמדינה. נתניהו לא אמר את המשפט האחד שהוא חייב להגיד - המפלגות החרדיות לא יקבלו כסף תמורת חוק הגיוס. כי הוא נכנע להם בכל דבר, כי הוא מפחד מהם. גמרנו להיות פראיירים שלהם. יש עתיד תצביע נגד חוק הגיוס. נלך לבחירות, ואחרי הבחירות ממשלה בראשותי תעביר את חוק הגיוס בלי קומבינות ובלי רמאויות".

"ישראל ביתנו תתמוך בכל מקרה בחוק הגיוס במידה שיובא בנוסח המקורי" (צילום מסך)

מישראל ביתנו נמסר כי כל סיכום בין הליכוד לחרדים חייב להיות מפורסם: "מטרת ההודעה היא למנוע כל אפשרות שלאחר הבחירות הליכוד יחד עם החרדים ינסו לשנות את החוק. ישראל ביתנו תתמוך בכל מקרה בחוק הגיוס במידה שיובא בנוסח המקורי, כפי שהובא על ידי ח"כ אביגדור ליברמן".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך