דרוש: ראש ממשלה

יש כרגע קשת של עשרות מפלגות, שמות, פיצולים ורשימות, אבל חבל על הקמפיין, כי אין שם אחד שיכול להסתמן כראש הממשלה הבא חוץ מאהוד ברק

02/01/2019
סמדר שמואלי קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS

סוף סוף. סוף שלטון נתניהו כבר דופק בדלת וכל המפלגות רוצות באמצעות הריון תדמיתי מהיר להוליד את מלך האריות החדש. בנט וליברמן חושבים איך ליפול על בלפור ברגע הנכון. לצורך העניין משפצים את קורות החיים. נדמה להם שבאמצעות משחק אסטרטגיה יזכו בתואר. כל אחד מהם מתנער לפתע מממשלת השוחד כאילו היתה מסטיק שנדבק לו לנעל. הממשלה שנתנה להם מעמד והשפעה ללא סוף, היא החל מהיום שורה שיש להעיף מהרזומה ויהי מה.

תמונת מצב

צילום מצב מעכשיו. יש כרגע קשת של עשרות מפלגות, שמות, פיצולים ורשימות, ובכל זאת בטלו את האודישן. חבל על הקמפיין. בכולן אין שם אחד שיכול להסתמן כראש הממשלה הבא. כולם יפסידו לביבי. בבחירות 2015 אמרתי את זה על הרצוג בשיחות סגורות. שאלתי מדוע לא מתאחדים. עשיתי פגישות וטלפונים ואני זוכרת שצחקו לי בפנים. ציפי והרצוג יהיו ראש ממשלה ברוטציה, הרגיעו אותי יודעי דבר מטעם עצמם. לרגע האמנתי. לרגע אפילו ביבי האמין בכך והיה בטוח בהפסדו. יש משהו מתעתע בימים של קמפיין פוליטי. טוחנים לנו לראש הבלים ואנחנו בלי לשים לב שוכחים את כל מה שידענו, בוחרים במשאלת לב ולא בבוחן מציאות רציונלי.

"לרגע אפילו ביבי האמין בכך והיה בטוח בהפסדו" הרצוג ולבני (צילום ארכיון: רויטרס)

מה דרוש למנהיג פוליטי?

מאז לא התקדמנו הרבה. את מה שהימין מיטיב להבין כבר ארבעים שנה, עוד לא למדנו. מיהו ראש ממשלה? כיצד אדם הופך להיות כזה. חבר חכם האיר את עיניי לאחרונה כשניסח את הנוסחה במדויק: למנהיג פוליטי דרוש חזון, אבל גם נרטיב. הסיפור שלו צריך להיות קלוע בסיפורה של המדינה. רבים התמודדו עד היום בכוונה להעפיל לפסגה כאשר נשאלה השאלה, למה שתהיו ראש הממשלה? מה עשית בשביל המדינה, שחררת את הכותל? צריך להיות סיפור טוב שיביא אדם לשבת בכיסא של רבין, בגין ובן-גוריון. על רוב מכריע של המתמודדים המעמד גדול במאה מספרים.

לגנץ יש פוטנציאל אך גם דרך לעשות עד למיצויו. תנו לו זמן (צילום: חיים זך / לעמ)

בני גנץ

לפני שמכונת המסרים תתחיל לפזר באוויר את סמיה המערפלים ותשכנע שיש לנו סיכוי לנצח, כדאי שנשפוט את המציאות שלנו בעצמנו ללא התערבות פירסומאים. רק אדם אחד בישראל שתיכף אגיע אליו, יכול להיבחר ולכהן כראש ממשלה לאחר נתניהו. כל היתר מגדעון סער ועד בני גנץ נעדרים את הרזומה והנרטיב והניסיון בפוליטיקה החדשה והאכזרית של הזמן הזה. לגנץ יש פוטנציאל אדיר כמנהיג לעתיד אבל כל טבעת יועציו שמאיצה בו לרוץ לבד, חונקת את הסיכוי לכך. הם רוצים לקצר את דרכו לבלפור באופן הרסני לבניה שלו כמנהיג. אם היה מתמנה בני גנץ למנכל קוקה קולה, ארגון משגשג איתו או בלעדיו, הוא היה מקבל שנת חסד וחפיפה. פה לא תהיה לו אפילו שעה. אין טיסת מבחן. המראה או התרסקות, אלה האופציות. בהתחשב בכך שהמרכז והשמאל לא הצליחו למצוא את פרס ורבין החדשים, לשרוף את גנץ במהירות ולא לתת לו לבסס מערכת יחסים עם הציבור הישראלי יהיה פשוט אגואיסטי, דחף פסיכולוגי לסיפוק מהיר, שגובל בחוסר אחריות לאומי. לגנץ יש פוטנציאל אך גם דרך לעשות עד למיצויו. תנו לו זמן.

"האדם היחיד שיכול להוביל את מדינת ישראל נמצא כאן וקוראים לו אהוד ברק" (צילום מסך)

אהוד ברק

האדם היחיד שיכול להוביל את מדינת ישראל נמצא כאן וקוראים לו אהוד ברק. בכוחו לנהל קרב על השלטון ולנצח בו, כי זה מה שהוא יודע לעשות. מי שפיקד על מבצע סבנה, הוציא את צה"ל מלבנון בן לילה, החייל המעוטר, שקורות חייו משתרעים על מאות עמודים מימיו כחייל מבריק ועד לראש ממשלה ושר ביטחון. כל השטויות אודות האופי של ברק היו מצחיקות את הימין והן לא הסיבה שאינו מוביל, הן רק צדקנות שמטרתה להסתיר את האמת הגדולה. למרכז-שמאל יש אס מנצח ששם את ביבי בכיס הקטן, רשימה מאוחדת תחת ברק תהפוך שלטון.

עצה קטנה לדרך

פתחו חסינות ליועצים לענייני הפסד. אל תחכו ל-9 באפריל בחצות. היו חכמים עכשיו והתייצבו מאחורי המנהיג עם החזון והנרטיב המדויקים גם לניצחון וגם ליום שאחריו. התייצבו מאחורי מנהיג שכאשר הוא מכה בחמאס חבל להם על הזמן, שצהל עבורו אינו תפאורה ירוקה שטובה לקמפיין ומזוודה של מיליוני דולרים אינה אמל"ח נגד טרור על פי תפיסתו.

אחרון חביב

בסוף ימי ביבי כבר מותר לומר שנתניהו הוא מהפוליטיקאים המבריקים ביותר של הזמן החדש. כל טבעת יועציו יודעת לספר כי נתניהו אינו חושש מאף יריב פוליטי לבד מאחד, ברק. נראה לי שנתניהו מבין דבר או שניים בהתנהגות מצביעים ובהנעת קהל ותמיד יש באמתחתו סקר שמאשרר את הנחותיו. שווה להקשיב לו.

ברק עם ביבי, זה הקרב. אנא שתפו

סמדר שמואלי צילום: ליאת מנדל

** הכותבת היא מאמנת למנהיגות אישית ועסקית בחברת תות תקשורת ותוצאות, יועצת פוליטית ופעילה חברתית‎
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך