דליה שימקו: חלום הבלהות של ליברליות עייפה

"לפני 10 שנים זכה בנימין נתניהו שוב בבחירות וכונן ממשלת ימין צרה שנשענה על חרדים ואנשי ימין קיצוני. די מהר הוטלו הגבלות על האינטרנט". הדיסטופיה של דליה שימקו מדגימה למה כל כך חשוב לצאת להצביע בבחירות

12/09/2019
דליה שימקו קבלו עדכונים מדליה
  • RSS

קמתי היום בלב כבד כי זה יום אבל מבחינתי. לפני 10 שנים זכה בנימין נתניהו שוב בבחירות וכונן ממשלת ימין צרה שנשענה על חרדים ואנשי ימין קיצוני. ממשלה זו החלה לחוקק חוקים של כפייה דתית ודי מהר הוטלו הגבלות על האינטרנט. השימוש בפייסבוק ובטוויטר נאסר על הציבור הרחב ורק אנשים מורשים מטעם השלטון קיבלו היתר מיוחד. מיותר לציין ש-90% מהם גברים. אינטלקטואלים, צעירים, בעלי מקצועות חופשיים, אמנים, מדענים, נטשו את יהודה בכמויות, ובשלב מסוים הוחלט שיציאה מהמדינה דורשת פיקוח ואישור מיוחד. לאט לאט נשחק מעמד הנשים בישראל עד למצב של כמעט "חזרה למטבח", כפי שהיה נהוג לכנות זאת פעם.

בני יחידי גם הוא עזב ויצא לחפש את מזלו בבריטניה, וכעת מערכת היחסים שלנו מבוססת על שיחות סקייפ יומיות שעבורן קיבלתי היתר, בידיעה שהן מוקלטות כמובן. 4 שנים אחרי הבחירות הוחלט לשנות את שמה של ישראל לממלכת יהודה, ובראש יהודה עומד המלך נתניהו, ולצידו חבורה של רבנים. כעבור שנתיים, בריאותו של המלך התרופפה והוא העביר את השלטון לידי בנו הבכור יאיר. בשלב זה החלו מרידות קשות במה שכונה גוש דן, והגוש בעצם התנתק מיהודה וכונן מין אוטונומיה שנקראת תל-דן. אני גרה בתל-דן אבל כמעט כל יום עוברת את הגבול ליהודה, כדי לביים נשים במכללת הנביאות שבשומרון. מכללת הנביאות נוסדה כדי לתת לנשים יצירתיות אפשרות להתבטא, אבל כל מה שהן עושות הן עושות רק עם נשים ולמען נשים.

גבר בפייסבוק צילום By 13_Phunkod שאטרסטוק

אני מביימת שם מחזה בשם "גיבורות התנ"ך" העוסק בדמויות של נשים חזקות בתנ"ך, כמו מרים אחותו של משה, יעל ודבורה וההצגה פותחת את האולם חדש שנחנך לא מזמן בקרני שומרון, אשר פעם, מזמן, נקראה התנחלות אבל היום זוהי אחת הערים המשגשגות של יהודה. ערי יהודה משגשגות בעיקר במה שכונה פעם השטחים הכבושים. הבעיה היחידה היא שהן ערים שמקיימות הפרדה בין גברים לנשים, אפילו במרחב הציבורי כמו מדרכות נפרדות, כיסויי ראש לנשים וכמובן ישיבה רק בחלק האחורי של אוטובוסים ובקרונות נפרדים ברכבות.

מפאת אופיי המרדני לא פעם עליתי על קרון גברים וספגתי מבטים קשים, נאצות וכמובן ששילמתי קנס. כשהבנתי שאם אמשיך עם הפרובוקציות האלה אאבד את משרתי במכללת הנביאות, חדלתי. הערים ביהודה מוקפות חומות גבוהות ונתונות לשמירה קפדנית, כי הערבים, שסופחו ליהודה והפכו לאזרחים סוג ב', חיים בעוני מרוד וכל הזמן מתכננים מרידות ופיגועים.

אשה במטבח צילום  ABO PHOTOGRAPHY שאטרסטוק

החיים בתל-דן דומים לתל-אביב של תחילת שנות האלפיים, אבל הם מאד יקרים ואפשרויות התעסוקה בה מוגבלות, לכן יש צורך לעבוד ביהודה. לתל-דן יש רשת אינטרנט עצמאית יקרה מאד והיא נשענת על דמי מנוי גבוהים להחריד ותרומות מחו"ל. תל-דן אוטונומיה תוססת, מלאה יצירתיות אך צפופה להחריד, והפערים הכלכליים בה עצומים. פעמים רבות אני מדמיינת איך אני מתחילה חיים חדשים לצד בני מעבר לים, אך מפאת גילי ובריאותי לא נראה לי שזה יקרה.

פנים יפות ומשולהבות מקדמות אותי עם כניסתי למכללה - אזלו הכרטיסים ל"גיבורות התנ"ך"! שחקניותיי מקיפות אותי בהתרגשות, לחלקן זהו תפקיד ראשון על הבמה המקצועית! הבנות קופצות עלי לחיבוק קבוצתי ואני מתמסרת לאחווה הנשית, כשהשביס שלי נופל ומתגלגל על הרצפה תחת הרגליים המפזזות בשמחה צעירה ופראית.

דליה שימקו (צילום: שרון שטלברג)

** הכותבת היא שחקנית, במאית ומנהלת אנסמבל אספמיה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך