עברת טיפול פנים שהסתבך? ייתכן שמגיע לך פיצוי

למרות שטיפולים קוסמטיים הם טיפולי בחירה, הם טיפולים רפואיים לכל דבר וחלים עליהם כל החוקים וכללי האתיקה הנוגעים להליכים רפואיים. אם נגרם לך נזק בטיפול, ייתכן שמגיע לך פיצוי

19/12/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: עו"ד אורן מעוז

כשאנו שומעים את המונח "רשלנות רפואית", אנו נוטים לקשר זאת אסוציאטיבית לניתוח שהסתבך בבית החולים או אבחון שגוי על ידי רופא מומחה. זה כמובן נכון, אבל רשלנות רפואית היא הגדרה שמקיפה תחומים טיפוליים נוספים, גם כאלו שפחות נתפסים "רפואיים", אולם ההתרשלות בהם יכולה לגרום נזק רפואי, ועל כן החוק מגדיר אותם כ"טיפול רפואי".

כך למשל תחום הקוסמטיקה – טיפוח וייפוי הגוף על ידי תמרוקים מיוחדים וטיפולים שונים. לפני שמחליטים על טיפול קוסמטי, כדאי לברור היטב את המטפל או המטפלת ולבחון את מקצועיותם ואת עברם הטיפולי. משום שבין אם מדובר בטיפול פנים, בהסרת שיער בלייזר, בניתוח פלסטי או בתחומים נוספים של קוסמטיקה - למטופל יכול להיגרם נזק פיזי חמור בשל רשלנות הגורם המטפל.

תמר סבלה מכוויוות בעקבות טיפול הסרת שיער בלייזר (צילום: שאטרסטוק / Juta)

לפני מספר חודשים הגיעה אלי תמר, בת 28 מאזור הדרום, שעברה טיפולי הסרת שיער בלייזר ברגליים וכתוצאה מן הטיפול סבלה מכוויות קשות. בירור קצר העלה כי היא נפלה קורבן לרשלנות חמורה, או אולי אפילו לשרלטנות. המטפלת שביצעה את הטיפולים לא הייתה בעל הכשרה מקצועית מתאימה. היא לא בדקה את התאמתה של תמר לסוג הטיפול ולא הייתה מיומנת מספיק בשימוש במכשיר הלייזר.

מה שתמר לא ידעה, הוא שלמרות שטיפולים קוסמטיים אינם הכרח רפואי אלא 'טיפולים אלקטיביים' (טיפולי בחירה) – למעשה אלו טיפולים רפואיים לכל דבר, ומשכך, חלים עליהם כל החוקים, התקנות וכללי האתיקה הנוגעים להליכים רפואיים. המטפל חייב להיות מוסמך בתחומו ולהשתמש בכלים ובחומרים רפואיים שקיבלו את אישור משרד הבריאות. אם הוא אינו עושה זאת, הוא עלול לגרום למטופל לנזק גופני ולהיחשף לתביעת נזיקין.

המטפל גם מחויב למסור למטופל את כל המידע אודות הטיפול על מנת שיוכל לתת הסכמה מדעת: מהו משכו של הטיפול, מהי התוצאה הצפויה, מהם אחוזי ההצלחה של הטיפול, האם ישנם סיכונים, מהן תופעות הלוואי, משך ההחלמה, אפשרויות חלופיות וכיוצא באלו. אם המטופל לא קיבל את כל האינפורמציה הרלוונטית, הרי שלא נתן הסכמה מדעת לטיפול וזוהי עילה לתביעה בגין פגיעה באוטונומיה. וכמובן, אם נגרם למטופל נזק פיזי ממשי כתוצאה מן הטיפול, נזק אשר לו ידע על היתכנותו היה בוחר שלא לעבור את הטיפול הקוסמטי, הוא יוכל להגיש תביעה גם בגין רשלנות רפואית.

גם על נזק בטיפול קומסטי עשוי להיות פיצוי (צילום: שאטרסטוק / Kovalchynskyy Mykola)

לפעמים קורה שהטיפול עבר בהצלחה מרובה, והרשלנות הרפואית מתרחשת רק בשלב שלאחר מכן, בתקופה בה הגורם המטפל היה מחויב לקיים מעקב רפואי אחר המטופל כדי לבדוק את ההשלכות ולמנוע נזקים שעלולים להתפתח בגופו. כך למשל, לאחר ניתוח פלסטי להגדלת חזה, מחויב המנתח לעקוב היטב אחר מצב המטופלת בעת האשפוז ולוודא כי לא מתפתחים זיהומים או כל בעיה רפואית אחרת בעקבות הניתוח. הרופא גם צריך לזמן את המטופלת לבדיקות מעקב סדירות ולוודא כי היא מחלימה כהלכה ואינה סובלת מתופעות או תסמינים הדורשים טיפול. אם הוא מתרשל לעשות זאת עלול להיגרם למטופלת נזק רפואי חמור – תוצאה של רשלנות רפואית.

במקרה של תמר והכוויות - כמו במקרים רבים נוספים של רשלנות רפואית בטיפולים קוסמטיים - נגרם למטופלת נזק גופני, ובשל כך המלצתי לה להגיש תביעה נגד המטפלת, לפיצוי כספי בגין כל הנזקים שנגרמו כתוצאה מהטיפול הרשלני. התביעה מקיפה את כל התוצאות השליליות של הטיפול, ומורכבת מסעיפים רבים. למשל: החזר בגין הוצאות רפואיות להן נדרש הנפגע ואובדן ימי עבודה; וגם פיצוי כספי בגין הנזק הנפשי, אשר מלווה את הפגיעה הפיזית. משום שמלבד הנזק הממוני, תמר סובלת מעוגמת נפש עצומה ומפגיעה בהנאות החיים. לעיתים הנזק הנפשי הוא הנזק המרכזי של רשלנות רפואית בטיפולים קוסמטיים, ובתי המשפט מכירים בכך ופוסקים פיצויים נאותים לנפגעים.

גובה הפיצוי שייפסק לנפגע בתביעה מסוג זה, תלוי בנסיבות המקרה. בית המשפט בוחן בין היתר את חומרת הנזק ומשכו ואת טיבה והיקפה של הרשלנות הרפואית, כלומר, עד כמה חרג הגורם המטפל מסטנדרט הטיפול הסביר במקרה דנן. הפיצוי הכספי אמנם אינו מחזיר את הגלגל לאחור, אולם כשמו כן הוא, ולפחות הוא מפצה על הנזקים.

עו"ד אורן מעוז (צילום: protv)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה