צריך שכונה קהילתית כדי לגדל ילד

איפה אפשר למצוא תחושה של "שכונה" כמו פעם? שכונה שאפשר לגדל בה ילדים בשקט ובביטחון, בה לא רק הדלתות פתוחות, גם הלב פתוח ויש על מי לסמוך? תתפלאו אבל יש מקום כזה והתשובה בכתבה

31/12/2019
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

בסך הכל כולנו רוצים מקום טוב לגדל בו את הילדים (צילום: Shutterstock by ArtFamily)

אחת השאלות המשמעותיות בחיים היא איפה לגדל את הילדים. אנחנו רוצים למצוא מקום שיהיה נכון עבורם לגדול בו, למצוא חברים, ליהנות ממערכת חינוך טובה, עם אוכלוסייה איכותית, נגישות תחבורתית, איכות סביבה גבוהה ונוחות מקסימלית. בעבר נהוג היה לומר שצריך כפר כדי לגדל ילד, אבל מי יכול למצוא היום כפר שעונה על כל הדרישות ובמחיר אפשרי? כפר אולי אין, אבל שכונה שיתופית זה לגמרי הכפר החדש.

אנחנו אוהבים את החיים המודרניים אבל הם גם הביאו איתם לא מעט ניכור והתכנסות לבתים ופחות תחושה של "שכונה". ממש כמו אלה של פעם, בהן לא רק הדלתות פתוחות, גם הלב פתוח ואפשר להרגיש בטוחים ולדעת שיש על מי לסמוך. הרעיון של שכונה שיתופית מתרגם את תפישת המגורים הקהילתיים למציאות שנעים לחיות בה וזה הקו שמנחה את בנייתה של השכונה השיתופית הראשונה בישראל "בצוותא", שנבנית במזרח העיר החדשה חריש.

הקריטריונים לבחירת מקום המגורים רבים, לכן הדרך למצוא את התשובה המתאימה עוברת דרך בחינת הסוגיות העיקריות:

בית הוא יותר מארבעה קירות

לא מעט משפחות צעירות שותפות לרצון לחיות בסביבה קהילתית ותומכת בה ערבות הדדית, שותפות וחברות הן חלק בלתי נפרד מחוויית המגורים. השאיפה לקהילתיות היא חלק בלתי נפרד מהכיוון אליו צועד העולם והיא נכונה לסביבת העבודה כמו גם לסביבת המגורים. לכן זה הקו המנחה את הקמת שכונת "בצוותא" שתנאי המכרז שלה כללו את השלמת כל השכונה במועד האכלוס כדי למנוע מגורים ב"אתר בניה" ולאפשר כניסה מלאה לבית כמו גם לכל המרחבים הציבוריים.

לגדול עם עוד ילדים וליהנות ממרחבים ציבוריים מפנקים (צילום: Shutterstock by ZouZou)

מקום טוב לגדל בו ילדים

הניסיון לבחור מקום טוב לגדל בו ילדים אינו פשוט ומשלב לא מעט גורמים שיחד תורמים ליצירת המקום הנכון לגדל בו ילדים. מאחורי רעיון השכונה השיתופית עומדת המחשבה של יצירת מרחב ציבורי מוגן ומאפשר לילדים בתוך השכונה, שמעצים את תחושת המסוגלות של הילדים ומעניק שלוות נפש להורים. מה הופך שכונה למקום טוב לגדל בו ילדים? אוכלוסייה איכותית ומגוונת, חיבור טוב בין אנשים, מגוון שירותים קהילתיים, ערכים קהילתיים משותפים ורצון טוב. השכונה הקהילתית בצוותא תוכננה במיוחד כדי לייצר מודל קהילתי גם במבנה הפיזי של השכונה.

השיתופיות היא ערך מוסף

בשכונת בצוותא ההתייחסות לחוויית המגורים היא חלק בלתי נפרד כבר משלב התכנון. לכן שטחים ציבוריים מתוכננים כמרחבים שיתופיים וביניהם: חללי עבודה, מרכז מצוינות והעשרה לילדים, אולם אירועים, גינת ירק קהילתית ופארקים. כדי להגביר את השיתופיות, לייצר שכנות טובה וחיסכון בעלויות וכפועל יוצא לשפר את איכות חיים בשכונה, מוקצים שטחים למיזמים חברתיים שיתופיים כמו: חנות לכלי עבודה בהשאלה, סופרמרקט שיתופי, בנוסף לשירותים קהילתיים כמו בתי ספר, גנים ומרכז מסחרי.

לחיות עם אנשים שאכפת להם מה קורה גם מחוץ לפתח הדירה (צילום: Shutterstock by Iakov Filmonov)

להיות מחובר למרכז אבל גם להיות בעלי בית

נגישות ומחיר הם עוד שני קריטריונים חשובים בבחירת מקום המגורים. כשאדווה ונאור קרופניק הגיעו לראות את השכונה, הם חיפשו דירת חמישה חדרים ואם אפשר עם גינה מה טוב. "בואו נגיד את זה ככה, כששמענו מה המחיר השאלה הראשונה שלנו היתה איפה חותמים." אבל מעבר למחירים גם הנגישות חשובה, חריש ממוקמת ממש על כביש 6 מה שמאפשר להגיע למרכז וגם לצפון במהירות ובקלות. "חריש ממש לא מנותקת ממרכז הארץ, ויותר מזה מבחינת מקום עבודה היא מאפשרת גם להגיע למרכז בקלות וגם ליוקנעם וקיסריה שבהן מרכזי הייטק גדולים, אומרת משפחת לאטי ומשפחת צחור מחזקת: "זה אולי מצריך קצת נסיעות אבל זה שווה כל רגע כי סופסוף מצאנו בית."

להשתתף בלידתה של קהילה

כשבצוותא מדברים על שיתופיות הם בהחלט מתכוונים לזה ולקבוצת תושבי השכונה לעתיד כבר יש קבוצת Whatsapp בה הם דנים בנושאים שונים והיא גם משמשת לקביעת מפגשים משותפים. "אנחנו כבר ממש מחכים להיכנס לדירה, הרעיון השיתופי, המשפחות הצעירות, האווירה הטובה וההיכרות עם כולם יוצרת מקום חמים לנחיתה רכה," אומרת נאורה יוספי שקנתה יחד עם בעלה רחמים דירה בשכונה. השכונה מתוכננת להתנהל באמצעות ועד תושבים שייבחר לקידום הטוב המשותף. מעטות הפעמים שמאפשרות להשתתף ביצירה של קהילה עוד לפני הקמתה, השיתופיות היא ערך שנועד להיטיב עם איכות החיים של תושבי השכונה, לסייע בחיסכון של משאבים כמו זמן וכסף ולייצר קהילה מגובשת ומלאת חיים עם אנשים שאכפת להם מה קורה מחוץ לפתח הדירה שלהם.

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה