זוועה בלוד: ילדה כפותה וכלואה באמבטיה

עורך הדין יעקב שקלאר מסביר מה צפוי להורים שבתם נמצאה אתמול כלואה וכפותה בדירה בלוד אם יואשמו בהתעללות ובהזנחה ותוהה לגבי קו ההגנה התמוה שבו בחרו ההורים

14/08/2019
עו''ד יעקב שקלאר קבלו עדכונים מעו''ד יעקב
  • RSS

אמש נשמעו מדירה בלוד זעקות ובכי של פעוטה בת 5. השכנים ניסו לדפוק על דלת הבית, ומשלא נענו, הזעיקו את המשטרה. השוטרים שפרצו את הדלת, עקבו אחרי בכיה קורע הלב של הילדה, הגיעו לחדר האמבטיה, ושם הזדעזעו לגלות ילדה, קשורה – כפותה, בגופה ובצווארה, ללא יכולת תנועה, כשהיא ישובה בשלולית דם וצרכים וגופה מכוסה חבלות. עד כדי כך הודק החבל לגופה שהשוטרים נאלצו לחתוך אותו על מנת לחלץ את האומללה. הילדה פונתה לבית החולים כשהיא במצב בינוני.

הוריי הילדה, אשר הגיעו למקום זמן קצר לאחר מכן, לאחר שככל הנראה הודע להם על הגעת השוטרים, נקטו בקו הגנה תמהוני והזוי, בלשון המעטה, עוד יותר מהמתואר בפיסקה הקודמת; לדבריהם, הילדה נשארה לנוח בבית שעה שהם יצאו לבילוי משפחתי עם שלושת ילדיהם האחרים. כמו כן טענה האם, כי הילדה סובלת ממחלת דם קשה, שכל נגיעה בעורה מותירה סימן על גופה, ושגנבים שנכנסו הביתה הם שכבלו את הילדה וכך הגיעה למצב הזה.

השארת ילד מתחת לגיל 6 ללא השגחה היא עבירה פלילית (שאטרסטוק / kitty)

יובהר זה עתה – השארת ילד מתחת לגיל 6 ללא השגחה ראויה, באופן שעלול לפגוע בשלומו, היא עבירה פלילית שדינה, עד 3 שנות מאסר.

אבל, אולי בעצם זה קו הגנה עדיף?

הלוא העובדה שההורים הותירו את הילדה, רק בת 5, לבד בביתם, שעה שיצאו – כך לדבריהם, לבילוי משפחתי, היא נוראית, אבל היא לגמרי לא החלק המזעזע שהתגלה אתמול לשוטרים עם פריצת דלת ביתה של המשפחה בלוד.

כאמור, הילדה נמצאה כבולה בגופה ובצווארה, ישובה באמבטיה בתוך בריכת צרכים ודם, כשעל גופה חבלות רבות.

השופט אשר דן בבקשת הארכת מעצרם של ההורים, אמר לסניגורה של האם: "אני ראיתי את התמונות, הן מזעזעות."

כמו כן, קבע השופט, בניגוד לגרסת האם, כי הילדה הוחזקה במצב זה זמן רב. "לא יכול להיות שהמצב הזה היה מהרגע שההורים יצאו מהבית עד שמצאו אותה."

למעשה, אם תוכח מסכת האירועים המצטיירת עד כה, לפיה ההורים נהגו להתעלל בילדה, הכו אותה, קשרו אותה ונמנעו מלטפל בה, הרי שהם צפויים לעונש של עד 9 שנות מאסר בגין האלימות, עד 3 שנים בגין כליאת השווא, עד 3 שנים בגין הפקרתה ללא השגחה ראויה וכן עד 3 שנות מאסר בגין הימנעות מלהעניק טיפול. סה"כ עד 18 שנות מאסר במצטבר לכל אחד. ברור שהעונש משתנה בהתאם לנסיבות ביצוע העבירה, הנזקים שנגרמו, עבר פלילי, שיקולי שיקום וענישה השוואתית.

לא ייתכן שהילדה הגיעה למצב כזה תוך שעות (אילוסטרציה: Thinkstock)

לא זו אף זו, הימנעותם של ההורים מהענקת טיפול ראוי, או במקרה הזה – טיפול כלשהו, למעשה מטילה עליהם אחריות לכל נזק שיקרה לה כתוצאה מהפקרתה ללא הטיפול. הילדה, לכשתתגבר, תקנה עילת תביעה נזיקית כנגד הוריה ותהא זכאית לפיצויים כספיים. לו היתה מוצאת הילדה את מותה כתוצאה מהזנחת ההורים, תרחיש לא לגמרי מנותק מהמציאות נוכח העובדה שהועברה לבית החולים במצב בינוני, וזאת רק בזכות עירנות השכנים, ניתן היה להרשיעם, על פי התיקון החדש לעבירות ההמתה, בעבירת רצח ולהטיל עליהם עונש של מאסר עולם.

כאב, אני מזועזע מהתמונה המצטיירת. הורים אמונים על אהבה, חינוך וטיפול מסור של ילדיהם. מי שבוגד באמון זה ראוי ליחס עונשי מכביד במיוחד. ומילה אחרונה בנוגע לשכנים – גיבורי היום, מילאו את חובתם המוסרית והחוקית, לדווח על כל חשד לביצוע עבירה בקטין שטרם מלאו לו 18 שנים. לאור ריבוי מקרים אשר לא מדווחים עד אשר מתגלה אסון, כמו במקרה הזכור לשמצה של רוז פיזם שהושלכה במזוודה לירקון, המטפלות בגן של התינוקת יסמין שנמחצה למוות ע"י הסייעת בגן ועוד קורבנות רבים ועצובים, מצאנו לנכון להזכיר כי אי דיווח הוא לא רק פגם מוסרי, אלא עבירה שדינה מאסר.

אל תהיו אדישים. עזרו למנוע את הקורבן הבא.

עו"ד יעקב שקלאר (אלבום פרטי)

** עו"ד יעקב שקלאר, הוא מומחה למשפט פלילי על כל רבדיו, מרצה בפקולטות למשפטים ובהשתלמויות לשכת עורכי הדין בנושאי עבודת הסנגור הפלילי

 ליצירת קשר: 052-257-5298 | אתר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה