משימת בת המצווה שלי: שוויון זה לא בשמיים

במסגרת משימות שנת בת המצווה שלה, כרמל לנדסברג בחרה במשימה העוסקת בערך השוויון. במילים שלה היא מספרת כיצד גייסה חברים ומשפחה לסייע לה להפיץ את המסר החשוב

09/07/2018
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת כרמל לנדסברג (ובתמיכת דוד וענבל לנדסברג להלן אבא ואמא)

 משימת בת המצווה של כרמל לנדסברג (אלבום פרטי)

אני כרמל לנדסברג, בת 11 וקצת, מהרצליה ואני רוצה לספר לכם על אחת ממשימות בת המצווה שלי. ביום ששי האחרון, התאספנו משפחה וחברים בארבע ערים (הרצליה, רמה"ש, רעננה ות"א) וחילקנו פליירים למען זכויות נשים בטיסות. הכעיס אותי שבגלל גברים חרדים מזיזים נשים חילוניות. עשינו את הפעילות במסגרת משימות בת מצווה שהן בעצם שתים עשרה משימות על שניים עשר ערכים. לדוגמה, המשימה הראשונה שלי הייתה על ערך המשפחתיות. בגלל שאני אוהבת לבשל הכנתי ארוחת ששי למשפחה המורחבת.

המשימה הזאת היא משימה על ערך השוויון. בחרתי בנושא הטיסות אחרי ששמעתי את אימא שלי מדברת על קבוצת פייסבוק שהיא נמצאת בה ושם עלה פלייר ש"ישראל חופשית" פרסמו ובו מפורט על ההחלטה של בימ"ש השלום ועל ההצהרה של מנכ"ל אל-על. חשבתי שהפלייר צריך להגיע לעוד אנשים כדי שידעו שאסור להעביר מקום רק בגלל שאת בת (או בן) ושאנשים ידעו את הזכויות שלהם בתור נוסעים. בהתחלה רציתי לחלק את הפליירים בשדה התעופה כי זה הכי רלוונטי, אבל לא קבלנו אישור מרשות שדות התעופה, אז החלטנו לחלק במרכזי הערים.

חבר טוב של אבא, העלה רעיון לחלק פליירים ברציף של הרכבת שיוצאת לשדה התעופה וגם ביצע את זה. במהלך חלוקת הפליירים לבשנו חולצות Wonder Women כדי שידעו שיש לנו כוח ושאנחנו יכולות לעמוד על הזכויות שלנו. היה ממש כיף לחלק את הפליירים עם החברים וגם קיבלנו המון תגובות טובות ואוהדות. אני חושבת שזה חשוב לחלק את הפליירים כדי להעלות את המודעות. אני מעריכה שהצלחנו להגיע לכמה אלפי אנשים רק השבוע. במשך השבוע הקרוב תהיה פעילות דומה בעוד יישובים ברחבי הארץ (באר-שבע, יוקנעם המושבה, כפר-סבא, הוד השרון עוד). אני רוצה להגיד תודה לכל מי שאירגן ועזר ולעמותת ישראל חופשית.

 משימת בת המצווה של כרמל לנדסברג (אלבום פרטי)

למה דווקא המאבק הזה? (דבר ההורים)

למרות שחיי היומיום כאן טובים יש גם מקום ניכר לשיפור. לא חסרים מאבקים ראויים לשיפור המצב: הסכם שלום, הפחתת הגזענות והאלימות, שמירה על החופים מפני אסדות הגז, זכויות הלהט"בים, גיוס חרדים, וצמצום פערים מעמדיים. בחרנו להתמקד במשהו נקודתי וקצר מועד שיש לו רווח מידי ושקרוב לליבנו.

זה התחיל בפוסט בקבוצת פייסבוק של נשים לגבי פינוי מקום בטיסה. במהלך הדיון הועלה פלייר של ישראל חופשית לגבי הכרעת ביהמ"ש שקובעת שזה לא חוקי לפנות נוסעת רק בשל מינה (רנה רבינוביץ, בימ"ש השלום, יוני 2017). הוזכרה גם הכרזת מנכ"ל אל-אל מלפני כחודש "נוסע שיסרב לשבת ליד נוסע אחר, יורד מהמטוס". המידע הזה שינה את הלך הרוח של הדיון וניכר היה שאיפשר לנשים רבות יותר לבחור לעמוד על זכותן.

הנושא עלה בארוחת הערב וכרמל אמרה שזה צריך להגיע לכמה שיותר אנשים ברחבי הארץ. כיוון שכרמל בדיוק סיימה את המשימה הראשונה וחיפשה משימה נוספת, חשבנו שזה יכול להשתלב נהדר. רצינו להעצים אותה ולהעביר לה מסר של שוויון, פמיניזם ועשייה למען הקהילה. ההירתמות של המשפחה והחברים לעניין הייתה מחממת לב. גם התגובות של אנשים ברחוב היו ברובן חיוביות ותומכות. במאבק הזה כבר הופעלו מערכת המשפט ולחץ כלכלי מצד חברת נייס שבחרה להפסיק ולהשתמש בשירותי אל על בגלל המשך ההיענות לדרישות של גברים חרדים לא לשבת לצד נשים חילוניות. עכשיו רק נשאר לכולנו להיות מודעים לנושא ושמור על המקום שלנו ועל הזכויות שלנו בפעם הבאה שנטוס.

משימת בת המצווה של כרמל לנדסברג (אלבום פרטי)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה