C השיאים - הוויטמין ששומר עלייך

אתם בטוחים שוויטמין C זה רק למנוע צינון? אז יש עוד כמה דברים שכדאי לכם לדעת. מה הקשר בין ויטמין C ואנטי אייג'ינג, ולמה יש לנו חוסר בוויטמין C גם אם התזונה שלנו מאוזנת ובריאה?

28/08/2016
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

גם אם נמלא את כרסנו סביר להניח שלא תיספג הכמות המומלצת ליום, צילום:שאטרסטוק

מתי אמרת שאת מצוננת ולא הציעו לך לקחת ויטמין C? הסיבה היא שוויטמין C הוא האמא והאבא של כל נוגדי החמצון כולם. תרומתו החשובה ידועה לנו כבר שנים: חיזוק המערכת החיסונית, שמירה על עור צעיר, הקלה על מצבי מתח ועוד. ואולם, לצד שלל סגולותיו, חשוב להקפיד על צריכה באופן שמאפשר ספיגה מקסימלית בגוף. או במילים אחרות, גם אם נמלא את כרסנו בתפוזים, קיווי או ברוקולי, הגוף שלנו לא יצליח לנצל את הכמות הרצויה של הוויטמין.

למה צריך ויטמין C, איפה הוא מחולל פלאות ואיך נכון לצרוך אותו?

 ויטמין C ? ויטמין שיא!

יש מעט מאוד דברים בגוף האדם שוויטמין C לא נוגע להם, הוא בכל מקום ועושה פלאים:

שיא נוגדי החמצון – ויטמין C הוא התשובה של הטבע להזדקנות. אנחנו מוקפים במזהמים: זיהום אוויר, עישון, חומרי ניקוי והדברה, רעלים סביבתיים ועוד. ויטמין C מנטרל את נוגדי החמצון שמשפיעים על הזדקנות העור, דלקות, סרטן ומחלות כרוניות, ולכן נטילה שלו חיונית לא רק לבריאות אלא גם למראה צעיר. רוב בעלי החיים בטבע מייצרים את הוויטמין בגופם, אולם בני האדם איבדו את יכולתם כנראה בשל אורח החיים המודרני הכולל חומרים כימיים ותזונה לקויה. אגב זו הסיבה שהצריכה המומלצת של ויטמין C גבוהה יותר למעשנים, שכן כל סיגריה מרוקנת את מאגרי הוויטמין C מהגוף.

שיא חיסוני – ויטמין C מהווה כוח עזר חיוני למערכת החיסון כנגד מזהמים באמצעות חיזוק תאי הדם הלבנים. כתוצאה מכך, הוא יעיל בטיפול בדלקות וזיהומים, איחוי רקמות ופצעים וריפוי מחלות שונות, ואף תומך במערכות הגוף במצבי מתח. כבר לפני שנים רבות נמצא קשר בין צריכת ויטמין C להקלה על תסמיני שפעת והצטננות ואף קיצור משך ההתאוששות מהמחלה.

שיא בחיוניות העור – ויטמין C חיוני לזירוז ריפוי פצעים ושיקום רקמות פגועות, ובעצם מהווה מקור לקוסמטיקה טבעית: הוא אחראי לייצור ואספקה סדירה של קולגן, הדרוש לבניית העצם, לחידוש העור וחיוניותו, לצמיחה ובניה של רקמות החיבור והסחוס. הוא חיוני לכל גיל: גם לתינוקות ולילדים בסיוע בבניית העצמות ובמזעור הנזק מחבלות, ובעצם לאורך כל החיים לשמירת חיוניות עור ותקינות השלד.

שיא בספיגת ברזל ונוגדי חמצון אחרים – ויטמין C לא שומר הכל רק לעצמו, אלא עוזר בספיגת נוגדי חמצון אחרים וגם ברזל. הוא עוזר לטהר את הגוף מרעלים ומפחית נזקים כתוצאה מזיהום סביבתי ותעשייתי, מתכות כבדות, עישון ו/או אלכוהול.

שיא של ויטמין - לעור, לגוף ולבריאות, צילום: שאטרסטוק

מהו ויטמין C ליפוזומלי?

אם כן, ויטמין C חשוב לחיזוק המערכת החיסונית, לסיוע במצבי לחץ, להאטת הזדקנות העור, לילדים, למעשנים, ובעצם למי לא? לכאורה מושלם, וכדאי לצרוך אותו כל ימות השנה. העניין הוא, שלצד שלל היתרונות, לוויטמין סי יש שתי בעיות: האחת, רמת הספיגה שלו בגוף נמוכה מאד, מה שהופך את הצריכה שלו ללא יעילה. השנייה, ויטמין C הוא ויטמין חומצי וצריכה גבוהה שלו מגרה את מערכת העיכול וגורמת לחוסר נוחות בקיבה.

אז איך דואגים שבכל זאת נקבל את כל הוויטמין C שאנחנו צריכים? קבלו 3 כללים שצריך למלא כדי להיות בשיא ויטמין C:

1. הסוד טמון בספיגה

ויטמין C הוא מסיס במים, ולכן מתקשה לחדור את הקרום השומני של התא. בפועל, ממחקרים עולה כי הספיגה האמתית של ויטמין C, אם באמצעות תוספים ואם בתזונה, עומדת על כ-20% בלבד. לאחרונה, נולדה פריצת דרך מדעית חשובה המאפשרת לשפר את הספיגה שלו בצורה מיטבית.

לפריצת הדרך הזו קוראים: טכנולוגיה ליפוזומלית לספיגה אופטימלית. בעצם מדובר בעטיפת הוויטמין במולקולות שומניות ויצירה של מבנים כדוריים הנקראים ליפוזומים. בשל הדמיון הרב של הליפוזום לקרום התא האנושי הליפוזום מצליח לחדור את המעטפת השומנית של התאים, להתחבר לתא ולבסוף להיספג ישירות למחזור הדם. באופן זה, שיעור ספיגת הוויטמין בגוף מגיע עד ל-90%, כלומר פי 4.5 מהספיגה שלו בכל דרך אחרת.

2. כל הבריאות רק בלי הצרבת

כל אישה שנטלה תוספי ויטמין C זוכרת היטב את הצרבת שנלווית אליהם. הצרבת נגרמת מרמת חומציות גבוהה בקיבה, בעקבות ריכוז גבוה של הוויטמין. גם הבעיה הזו נפתרת בעקבות הטכנולוגיה הליפוזומלית, שהופכת את הוויטמין למסיס בשומן, כך שמרביתו עוברת ישירות למחזור הדם ומותירה כמות מועטה במערכת העיכול. במלים אחרות תשכחו מהצרבת.

3. ועוד טיפ קטן וחשוב

פעמים רבות אנחנו לא מקפידות להמשיך עם נטילת ויטמין C גם לאחר שהבראנו כאילו היה זה עוד סוג של אנטיביוטיקה או תרופה במרשם. כוחו של וויטמיןC הוא רב יותר כאשר הוא ניטל על בסיס יומי, משום שוויטמין C אינו נצבר בגוף, ועלינו לחדש את המלאי שלו בגופנו מדי יום.

לסיכום, ויטמין C ליפוזומלי יוצר כדי להפוך את נטילת ויטמין C ליעילה יותר, כדי להעניק לגוף את מלוא היתרונות. הוא מאפשר ספיגה מקסימלית, ללא תופעת לוואי וללא עליה בחומציות מערכת העיכול, והופך את המאמץ הכמעט סיזיפי של הגוף בניסיון לספוג ויטמין C לאקט נטול מאמץ ואפילו די טעים.

הטבה לקוראות סלונה: 40 ₪ הנחה בקניית זוג בקבוקי ויטמיןC ליפוזומלי + תיק שרוכים אופנתי במתנה! לפרטים על ויטמין C ליפוזומלי ולקבלת ההטבה לחצו כאן

[youtube vDwnL_ks8VM]

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך