הגולשת שעלתה על הגל הענק בפורטוגל

במשך 4 שעות חיכתה הגולשת הצרפתיה ג'סטין דופונט במים הקפואים בנזרה, פורטוגל, בהמתנה לגל ענק. הסבלנות השתלמה ובימים אלה יבחן האם שברה שיא עולם. "ראיתי את הגל והוא היה נראה ענק!"

19/11/2019
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

גולשים הם לא כמו כולם. הם עם אחר. האינסטינקטים של רודפי אדרנלין אלה פועלים הפוך לבני תמותה רגילים. כשגל ענק מתקרב לעברם הם שוחים לכיוונו, בעוד שהאדם הסביר יברח כל עוד נפשו בו. גלישה ברמות הגבוהות נחשבת לספורט גברי למרות שישנן לא מעט נשים בתחום ובדרך כלל אנחנו שומעים רק על ההישגים המטורפים של גולש גבר כזה או אחר אבל בימים אלה השם ג'סטין דופונט, שחזרה עם שני גביעים ב-XXL Big Waves Awards, עושה כותרות בכל העולם, לאחר שהגולשת הצרפתיה שברה שיא אישי בנזרה, בפורטוגל.

ג'סטין דופונט צילום מסך

טרם ידוע מה גובה הגל או האם דופונט שברה שיא עולם והדיחה את מיה גבירה הברזילאית, שבאוקטובר 2018 גלשה על גל ענק בגובה 20.72 מטר בדיוק באותו אזור. יקח זמן עד שהבדיקות יסתיימו והממצאים יתפרסמו ובינתיים הספקולציות עפות לאוויר. גם אם לא שברה, הידיעה על ההישג המרשים שלה הכתה גלים.

דופונט החלה לגלוש בגיל 11. כעבור ארבע שנים היא כבר זכתה מקום שני ב-world longboard championships. למרות שדופונט הוכיחה שהיא קורצה מהחומרים של כוכבת שעומדת בלחצים בזמן אמת, התשוקה שלה בשנים האחרונות היא לא לקטוף רק פרסים אלא לתפוס את הגלים הענקיים. המאמצים השתלמו. ב-2013 היא גלשה על גל בגובה 15 מטר בבלהרה, הישג שחזר על עצמו. השאיפה שלה היא להיחקק בדפי ההיסטוריה כאחת הגולשות המפורסמות ובקצב הזה, נראה כי היא תגשים זאת.

נזרה נחשב לאחד המקומות האהובים על גולשים מכל העולם מאחר והזרמים התת-קרקרעים יוצרים גלים המגיעים לגבהים חסרי תקדים. בכל שנה מגיעים גולשים וגולשות לאזור המפורסם, בתקווה לתפוס גל ענק ולעשות היסטוריה. תיירים מגיחים ועומדים בעמדת התצפית בשאיפה להיות עדים לרגעים המבעיתים הללו. חלקם סיפרו שהגלים מתנפצים כל כך חזק עד שהתחושה היא כמו רעידת אדמה. קשה לדעת מתי יגיע ה-גל אבל הגולשים נשארים מספר ימים באזור ולא מתייאשים.

ג'סטין דופונט צילום אינסטגרם

דופונט, שחיכתה ב-13 לנובמבר לגל הענק, היא ההוכחה החיה שסבלנות, התמדה ואומץ משתלמים בסוף. אמנם דופונט צברה כבר יותר ממאה אלף עוקבים באינסטגרם שלא מפספסים אף הישג שלה אבל בימים האחרונים נדמה שהיא הגיעה לתודעה של קהלים חדשים, כאלה שלא ממש התעניינו בגלישה או בגלים. גם בארץ, מי שחי ונושם ים, לא פספס את ההישג של הגולשת זהובת השיער בת ה-28, שאף תיעדה את החוויה המעצימה במצלמת הגו פרו שעל הגלשן שלה.

ג'סטין דופונט צילום אינסטגרם

"חיכינו במים ארבע שעות", סיפרה דופונט הנרגשת. "קפאנו מקור וכבר רצינו לעזוב. חברנו אנדרה, שעמד על נקודת תצפית על הגבעה, האזין לרדיו, אמר לנו שגל ענק עשה את דרכו אלינו. ראינו אותו והחלטנו להישאר קצת יותר זמן. ברגע שפרד, בן זוגי שהיה על אופנוע המים, אמר לי  להיכנס למים. ראיתי את הגל והוא היה נראה ענק!

ג'סטין דופונט צילום אינסטגרם

"כשעזבתי את החבל, הרגשתי שאני גולשת מהר יותר מהרגיל, גלשתי כ-66 ק"מש, טסתי. הגלשן שלי הרגיש מדהים והתחושה שמשהו כל כך גדול דלק היה מאחורי הגב שלי היה מוזר. רציתי לגלוש על הגל עד הסוף וכך היה. אני נפעמת מכך שהצלחתי. זה היה גל מטורף, הגל הגדול של חיי". דופונט מודה ש"קשה מאוד לגלוש על גל מסוג זה" (לא חשבנו אחרת). במשך 3 חורפים היא התאמנה בנזרה כדי להכין את עצמה לרגע בו תיתקל חזיזית מול גל חסר רחמים.

"ככל שהגל גבוה יותר, הוא מהיר יותר ואת מתמודדת עם יותר קשיים כי את מבלה זמן רב יותר באוויר. אני כל כך גאה בצוות שלנו בנזרה ואני לא יכולה לחכות למתוח שוב את הגבולות שלנו. לא יודעת אם זה שיא עולם אבל זה בהחלט שיא עבורי".

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה