דרוש: תורם למימון הגנתו של ראש ממשלה במצוקה

לא הספקנו להירגע ממופע האימים הלא דרמטי בעליל של נתניהו והנה התעוררנו למציאות בה ראש ממשלתנו משחר על הפתחים ומקבץ נדבות, 2 מיליון דולר לשכר טרחה לעורכי דינו

25/02/2019
עו''ד יעקב שקלאר קבלו עדכונים מעו''ד יעקב
  • RSS

** עדכון 25.2.19 **

חודש וחצי אחרי שראש הממשלה פתח בקמפיין גיוס ההמונים למימון הגנתו המשפטית, קיבלה הוועדה למתן היתרים החלטה על בקשתו של נתניהו למימון הוצאותיו המשפטיות, בעזרת תרומות של מר ספנסר פרטרידג' ומר נתן מיליקובסקי. הוועדה החליטה לדחות את הבקשה רה"מ לדיון מחודש וקבעה "בטרם יפנה שר לנדבת תרומתם של בעלי הון, עליו למצות את יכולותיו ממשאביו והונו העצמי... מהצהרות ההון שמגיש המבקש עולה שהמבקש הוא אדם אמיד. הוא נדרש אפוא להוכיח, בהתאם להחלטות הקודמות של הוועדה, כי מיצה את יכולותיו למימון עצמי בטרם יפנה לתרומות".

עוד לפני הפניה לוועדה, כבר קיבל נתניהו סיוע בסך 300,000 דולר מנתן מיליקובסקי, בן דודו, עובדה שלא הובאה לידיעת הוועדה. ראש הממשלה יידרש להשיב כספים אלה.

הכתבה התפרסמה במקור ב-9.1.19

===========================

ראש הממשלה, במה שנראה כמו צעד פוליטי נואש וניסיון הזנה של תסמונת השטוקהולם בה לוקים בוחריו, מבקש להגחיך את האישומים מולם הוא עתיד להתמודד בהליך פלילי ארוך. ברי, שעל אף שפרקליטיו בוודאי הסבירו לו רבות שהמושג "שוחד" אינו מוגבל למתת כספי דווקא, וכתבי אישום בגין טובות הנאה שונות ומגוונות מוגשים חדשות לבקרים, הוא יודע שהדיוטות רק מחכים לנרטיב "חמגשיות" תורן, ומעניק להם אותו – בסגנון עמך מובהק של ׳לא עבר כסף, לא עברו מעטפות –  לא היה שוחד׳. כך הוא מצהיר בדרמטיות בפריים טיים של הטלוויזיה הישראלית. אך לא כך הם פני הדברים.

הגדרת המושג "שוחד" בחוק העונשין כוללת כסף, שווה כסף, שירות או טובת הנאה אחרת. הביטוי "טובת הנאה" זכה ע"י בית המשפט העליון לתואר: "קשה לתאר ביטוי רחב יותר שהמחוקק היה יכול להשתמש בו" (רע"פ 9140/99), ולא בכדי. המחוקק ביקש להגן על טוהר המידות של עובדי הציבור בכך שקבע כלל לפיו "יש ספק – אין ספק". כמעט בלתי אפשרי להעלות על הדעת קבלת הטבה כלשהי במסגרת השירות שאינה עולה כדי "טובת הנאה". הדבר יכול לבוא לידי ביטוי ביחס מועדף או פרסום אוהד ומגמתי, כל עוד לצד המעניק יש הסתמכות שעובד הציבור ישיב טובה בתורו. החוק, באופן חד משמעי, לא לצדו של ראש הממשלה בעניין זה. הפסיקה אמנם טרם קבעה כי פרסום חיובי והטיית דעת קהל עולים כדי "טובת הנאה", וזאת מן הסיבה הפשוטה, שהשאלה טרם צצה עד כה, אך הפסיקה מספקת תמונה ברורה, לפיה בהתקיים סחר חליפין של טובות הנאה או תועלות, מכל סוג, הרי שמדובר בשוחד.

בנימין נתניהו מגדיר מחדש את המונח "שוחד" (צילום: אבי אוחיון / לעמ)

כאחרון הנאשמים עמד ראש ממשלת ישראל במרכז הפריים טיים וה'באז' שיצר עם הצהרתו בדבר "הודעה דרמטית" ודרש עימות עם עדי התביעה. עימות הוא פעולת חקירה מקובלת, בה משתמשים כאשר יש עדויות סותרות, אשר לא ניתן למצות את בירורן ללא הטחתן ע״י העד בנאשם בבחינת "ישחקו הנערים לפני". העימות אינו זכות קנויה לחשודים ולנאשמים, ובית המשפט אף קבע זה מכבר כי בהעדר נסיבות חריגות במיוחד, לא מדובר במחדל חקירה ובקיפוח הגנת הנאשם, שיש בכוחם להשפיע על ההליך המשפטי. עימות מתבצע על מנת לעמוד על אותות האמת, כשחסר חומר ראיות לתמיכה בעדות הראשית. אותות האמת הם אלה שבאים לידי ביטוי באינטראקציה בין החשוד לבין העד, כאשר הם מטיחים זה בזה בלהט הוויכוח את העובדות והטענות הנוגדות, בתקווה שהחשוד ישכח את שיקול דעתו וקור רוחו ויסגיר את צפונות ליבו. עימותים נדרשים כתנא דמסייע בתיקי מהימנות, כאשר העדות של עד התביעה הינה הראיה המכרעת וכאשר בחינת המהימנות ע״י השופט נעזרת ע״י בחינת התנהגות החשוד והעד בעימות. בתיקי מסמכים וראיות בכתב ועדים רבים והקלטות, לעימות אין ערך גבוה והוא אף מסרבל את החקירה, שכן הוא מחייב תאום והכנה מראש. חקירתו של ראש הממשלה היתה מסורבלת גם כך, שכן הערים קשיים על מועדי החקירה, מה גם שהחקירה לא התנהלה במשטרה אלא במשרד ראש הממשלה.  אם כן, מדוע חשוב כל כך העימות לנתניהו?

בנימין נתניהו מנסה למרוח את החקירה ולגייס אמפתיה (צילום: שאטרסטוק / mikhail)

אני לא רואה סיבות מהותיות, למעט שימוש בטיעון זה לצרכי מריחת החקירה עת רבה, גיוס סימפטיה קורבנית וניצול הפלטרפורמה הדרמתית לנאום בחירות.

לא הספקנו להירגע ממופע האימים הלא דרמטי בעליל של נתניהו, שבמהלכו החסרנו פעימות בציפייה דרוכה, ואז נשמנו לרווחה או באכזבה, בגלותנו שראש ממשלתנו ממשיך כדרכו של כל חשוד ונאשם בפלילים להשתלח במערכות השלטון שהוא עומד בראשן, התעוררנו למציאות בה ראש ממשלתנו משחר על הפתחים ומקבץ נדבות לשכ״ט עורכי דין והוא זקוק ללא פחות מ-2 מיליון דולר כפי שפורסם. ולמה בדולרים, לא הבנתי, האם הוא מתכוון לייבא מעבר לים פרקליטים נוספים שיצטרפו ל-10 שהוא כבר מעסיק ושאת שכרם טרם שילם, עד שהם פורשים מצוות ההגנה? האם בקרוב נשמע על תביעות בסדר דין מקוצר מטעם הפרקליטים כנגד נתניהו ועיקולים שיוטלו על ביתו בקיסריה, או על משכורתו הצנועה כראש ממשלה? אני מקווה שמבקר המדינה יאשר לו את התרומות ואף יוסיף לו מיליון לדמי כיס ובזבוזים שונים, לפחות לסיגרים או שמפניה ורודה, כי ביבי יתקשה לנהל הגנה ראויה בפחות מ-10 פרקליטים שונים בכל השפות ובמבחר סיגרים ופיצוחים שיש להזמין לכל פגישת הכנה עם כל הצוות המשפטי, שרק לצורך כך, יש להקצות אולם נפרד מרוהט בטוב טעם עם מקלחת ושירותים ומטבח, שיוכלו הפרקליטים וראש ממשלתנו להתפנות ולהילחם על טיהור שמו המוכפש כדי לחזור ולייצגנו בכבוד מחוץ, ולפתור את כל צרותינו מפנים, תוך שביבי מלהטט ומג׳נגל בין כל עיסוקיו וכובעיו.

האמת? עזבו את אישור מבקר המדינה, זה לא באמת נחוץ, הנה, נתניהו כבר גייס 300,000 דולר בלי לחכות לאישור. מי צריך אישור, כשיש חוצפה?

לקריאה נוספת:

נמוך יותר מקול הבריטון של ראש הממשלה

ראש הממשלה גונב זמן אוויר בפריים טיים

** הכותב, עו"ד יעקב שקלאר, הוא מומחה למשפט פלילי על כל רבדיו, מרצה בפקולטות למשפטים ובהשתלמויות לשכת עורכי הדין בנושאי עבודת הסנגור הפלילי

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך