מגפת הקורונה והמגזר השלישי

המגזר השלישי נמצא בסכנה: ללא תגובה מידית, מדוקדקת ומדודה לכל אתגר חברתי שזרק נגיף הקורונה, שנים של הישגים חברתיים אדירים עלולים עלולות לרדת לטמיון

23/03/2020
עמותת בת מלך קבלו עדכונים מעמותת
  • RSS

מאת: עו"ד נח קורמן – מייסד ומנכ"ל עמותת בת מלך

בימים אלו אנו רואים התגייסות של עמותות וארגוני סיוע המודיעים על היערכותם המיוחדת לסייע לאוכלוסיית היעד בעתות המשבר, ובמקביל פונות עמותות אלו אל הציבור הרחב בבקשה לתרום באופן מיוחד כדי שיצליחו לתת את הסיוע.

אלה אכן זמנים מאתגרים עבור כולנו. עם ירידת הערך בצורה כה דרסטית בשווקים, הקרנות הפילנתרופיות התומכות במגזר השלישי ועומדות לימינו יקבלו אף הן מכה לא קלה כבר בעתיד הנראה לעין. זאת יחד עם העובדה שיצטרכו להפנות משאבי צדקה רבים יותר לענייני בריאות וטיפול רפואי ראשוני בנפגעי הקורונה.

המשמעות הנה טלטלה גדולה שיכולה להרוס חלק ניכר מההצלחה של המגזר השלישי בתיקון העולם בשנים האחרונות, ולפגיעה באופן בלתי הפיך בחייהם של רבים מהאוכלוסיות המוחלשות בחברה ולהחזיר אותן אחורה להיות פגיעים, לעוולות, לקשיים, ולהיות תלויים במערכת הרווחה ובמדינה.

ללא תגובה מידית, מדוקדקת ומדודה לכל אתגר חברתי שזרק נגיף הקורונה, שנים של הישגים חברתיים אדירים עלולים עלולות לרדת לטמיון.

נכון לעכשיו במקלטי בת-מלך הצוותים פועלים בצורה מתוגברת ותוך מסירות, סיכון והקרבה עצמית. המקלטים שלנו מלאים כמעט עד אפס מקום, וכשאני כותב שורות אלו אנו נמצאים בתהליך של קליטת אישה נוספת, אם לארבעה ילדים שעברו טראומה קשה של אלימות במשפחה.

בצל משבר הקורונה הגדרנו שלושה מוקדי פעילות חיוניים, ואנו מותחים את המשאבים המוגבלים שלנו מעבר ליכולת על מנת לספק את השירותים הקריטיים הנחוצים.

• הילדים נמצאים במקלט 24/7. כ - 40 ילדים בכל מקלט! ולכן, אנו מחויבים להקפדה יתירה על הוראות משרד הבריאות, תוך כדי העסקת הילדים בפעילויות לימוד, תרבות ובידור.  לשם כך שעות עבודת הצוות תוגברו והוספנו מידית אנשי צוות חדשים שהצטרפו למערך.

• שמירת ההיגיינה במקלט. אנחנו פועלים על פי הנחיות משרדי הבריאות והרווחה, ומתאימים את כל עבודת המקלטים למצב של בידוד מוחלט. אנו נערכים להגן על הנשים והילדים בכל מצב ובכל תרחיש אפשרי, קשה ככל שיהיה.

• תיגבור המענה בקו החירום. לצערנו, מצב של בידוד, לחץ נפשי וכלכלי, והימצאות משותפת בבית, עלולים להגביר את רמת האלימות במשפחה. עם התרחבות המשבר התחלנו להרגיש עליה חדה במספר הפונות לקו החירום שלנו. הלחץ של השהיה המרובה בבית נותן את אותותיו, וישנה עליה במספר השיחות של פי 3 מימים רגילים.

עם התרחבות המשבר חלה עליה חדה במספר הפונות לקו החירום (צילום: שאטרסטוק / Daxiao Productions)

ההערכה היא כי ההיערכות החריגה הזו במקלטי בת מלך, כדי לתת את המענים הדחופים והמידיים הללו, תעלה לנו בתוספת תקציבית של כ - 200,000 ש"ח לחודש הקרוב, גידול של 25% מהתקציב החודשי הרגיל.

רבים מהארגונים עדיין מלקקים את פצעי המשבר הכלכלי ב-2008. אנחנו נאלצנו בעקבות משבר זה לסגור את אחד מהמקלטים של בת מלך. ראינו בעיניים כלות כיצד ההשקעה האדירה יורדת לטמיון, צוות מקצועי מפוטר ויתרה מכך נאלצנו להתמודד עם פניות רבות של נשים מוכות שנדחו מחוסר מקום ונותרו בביתן בסבל בל יתואר ובנזק אדיר לילדיהן. רק כמה שנים אחר כך, בשנת 2012 הצלחנו לפתוח את המקלט מחדש בסיוע משרד הרווחה.

הקריאה כיום הנה גם לציבור הרחב וגם לנאמנים בקרנות הצדקה.

הציבור הרחב נקרא לתרום מכיסו במיוחד בשעות משבר, ויהי רצון שיקויים מאמר חז"ל 'וצדקה תציל ממוות'. ולקרנות הצדקה שעוסקים בצדקה וחסד בכל ימות השנה, מחזיקים את המגזר השלישי ומאפשרים לו לתקן עולם. אנא היו קשובים לשטח, שוחחו עם מנהלי הארגונים, אנחנו נשכבים על הגדר למען החלשים בחברה, עזרו לנו לעבור את המשבר, סייעו לנו עכשיו כדי שיהיה לכם עם מי לדבר אחר כך.

לוגו עמותת בת מלך

לפניות לעמותת בת מלך: 1-800-292-333 | לפרטים נוספים ותרומה לעמותה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה