9 הרגלים שעלולים ליצור קמטים

למרות שנשים רבות יעשו הכל כדי למנוע הופעת קמטים, הן לא מודעות לפעולות הבאות שיכולות ליצור אותם. הבאנו 9 הרגלים מרוטינת הטיפוח שכדאי לשנות אם אתן רגישות לסממני הגיל ורוצות לשמור על עור חלק ככל הניתן

30/08/2016
ד"ר להבית אקרמן קבלו עדכונים מד"ר להבית
  • RSS

כולנו כבר יודעות שקמטים הם חלק מהחיים ומתהליך ההזדקנות הנורמלי של העור, אבל זה עדיין לא אומר שהתרגלנו אליהם ושאנחנו מקדמות את פניהם בברכה. אבל בניגוד לכך, שחלק מהקמטים מופיעים רק בגלל הגיל, לחלק אחר של הקמטים אין בכלל קשר לגיל אלא דווקא לתנועות חוזרות יומיומית שאנחנו עושות בלי בגלל להרגיש.

קבלו כאן כמה עצות מועילות לטשטוש הופעת קמטים בלי בוטוקס:

1. עישון: כולנו מודעות היטב לנזקי העישון על כלל מערכות הגוף וגם על העור. העישון גורם לעור להיראות בעל גוון אפרפר ודהוי וכמו כן למעשנות קמטים אופייניים - חריצים עמוקים סביב הפה בעיקר. כמו כן, העישון גורם להגברת הנזק לעור מחשיפה לשמש. נזקי העישון על העור הוכחו בעבר במספר מחקרים, בין השאר מחקרים שבדקו תאומים זהים, כאשר אחד מעשן והשני לא. התאומים המעשנים נראו מקומטים ומבוגרים בהרבה בהשוואה לאחיהם הלא מעשנים.

2. הדיאטה היומית: ידוע, כי תזונה מאוזנת מבפנים משתקפת החוצה ותורמת למראה עור בריא יותר. רק דוגמא אחת לכך: צריכה מוגברת של סוכרים ופחמימות מזיקה לעור. בתהליך הפירוק של הסוכרים משתחררים חומרי פסולת שעלולים להזיק לעור. כמו כן, צריכת פחמימות מוגזמת גורמת לעליה משמעותית בערכי אינסולין. כל זה גורם למעין תהליך דלקתי שבעקבותיו נוצרים אנזימים (חלבונים פעילים) שגורמים בין השאר לפירוק קולגן ואלסטין - אשר חשובים בשמירה על עור צעיר.

3. צריכת אלכוהול: צריכה מוגברת של אלכוהול גורמת לייבוש של העור. עם הזמן וכאשר התהליך יחזור על עצמו בדרך קבע יווצרו בעור קמטים והעור יראה פחות אלסטי עקב תהליך ייבוש כרוני. כמו כן, אלכוהול מפחית את רמת ויטמין A בגוף. כידוע, לויטמין A תפקיד מפתח בהאטת הזדקנות העור והחידוש תאים. כלומר, פחות ויטמין A בגוף יגרום להזדקנות מואצת.

4. לעיסת מסטיק: לעיסת מסטיק בצורה קבועה לאורך השנים גורמת להופעתם של קמטים אופייניים סביב השפה התחתונה. זהו באמת הרגל קל ופשוט להפסיקו. פשוט ללעוס פחות ובלעיסות קטנות יסייע למניעת עור כמה קמטים.

נטלי פורטמן

5. לא להסיר איפור: כאשר אנחנו ישנות עם איפור אנחנו בעצם מזמינות את הקמטים. חומרי האיפור יחד עם הלכלוך והפסולת מהסביבה אשר מצטברים על העור במהלך היום שקעים לתוך הנקבוביות וזה מאיץ פגיעה בקולגן ובאלסטין, מה שגורם לבסוף למראה עור פחות רענן וליותר קמטים.

6. חיטוט בפצעים: מי מאיתנו לא מכירה את התחושה של פצעון שרק הופיע ואת הדחף הבלתי נשלט של לפוצץ אותו? ובכן, חבל. חיטוט קבוע בפצעים ובעור פוגע בעור ובשכבת הדרמיס, השכבה שנותנת לעור את האלסטיות והגמישות שלו. פציעה חוזרת של העור תגרום לכך שהעור יראה לא אחיד ועם חורים (צלקות) אשר עם הגיל יעמיקו מאד ויראו כמו קמטים (החור יתחבר לקמט ויחד יראה כמו קמט עמוק).

7. מתיחת העור בזמן מריחת איפור: כאשר נשים מושכות ומותחות את העור בזמן מריחת איפור כמו מייקפ או אייליינר- הן גורמות לשבירה ממוקדת של סיבי קולגן ובעצם מאיצות את הזדקנות העור בדרך מכאנית. כאשר אתן שמות איפור, יש לעשות זאת בעדינות מבלי למתוח את העור לכיוונים לא רגילים.

8. הימנעות משימוש קבוע במסנני קרינה: כולנו כבר יודעות ומודעות לנזקים המצטברים של השמש במהלך השנים, ויודעות שחשיפה לשמש בעצם גורמת לנו להזדקן מהר יותר. אחד מאמצעי ההגנה החשובים ביותר (בייחוד במדינה כמו שלנו) הינו שימוש קבוע במסנן קרינה. שימוש קבוע, ולא ררק בהליכה לים, לבריכה או לחופש הוא חשוב. בכל יציאה מהבית יש למרוח מסנן קרינה בכל האיזורים החשופים לשמש. נזקי המש מצטברים אט אט עם השנים והכנסת מסנן קרינה לשגרת הטיפוח תסייע משמעותית בשמירה על עור צעיר ובעת פחות קמטים.

9. שינה: שמתן לב שהרבה פעמים צד אחד שלנו מקומט הרבה יותר מהצד השני? הצד שישנים עליו (זה שנמעך לכרית) הרבה פעמים מקומט יותר מהצד אשר לא מקבל מעיכות קבועות כל לילה. אז לא מציעה לכם לוותר על שינה אבל מדי פעם לשקול להחליף צדדים או לישון קצת על הגב.

** הכותבת היא דר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור, שירותי בריאות כללית, ממומחי אתר zap doctors

צילום: גטי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה