8 דברים שרופאי עור ממליצים לך להפסיק לעשות

אנחנו עושות הרבה טעויות כשזה נוגע לעור העדין שלנו והגיע זמן להפסיק כי נזק רב ובלתי הפיך עלול להצטבר. תתחילו בלקרוא, להפנים ולשנן את הכתבה הבאה

03/07/2016
ד"ר להבית אקרמן קבלו עדכונים מד"ר להבית
  • RSS

אם אתן לא רופאות עור יש סיכוי די טוב שהכתבה הבאה תעניין אתכן ותעזור לכן בצעדים הראשונים שלכן בבחירת תכשירים קוסמטיים ובטיפול נכון בעור שלכן. אז נכון שהכתבה לא תמנע לחלוטין את הצורך בייעוץ מקצועי ופרטני כאשר יש בעיית עור, אבל היא בהחלט עונה על כמה שאלות ראשוניות ובסיסיות בתחום ועוזרת להימנע מטעויות ראשוניות.

אז קבלו 8 דברים שרופאי עור ממליצים לך להפסיק לעשות ורצוי מיד:

1. הרבה מאיתנו מתמודדות עם טיפול בבעיה הטורדנית של אקנה בגיל מבוגר. אז בואו נירגע ונזכור שככל שמתבגרים העור נוטה יותר ליובש וכל התכשירים לאקנה מייבשים את העור. לכן בגיל מבוגר יותר מומלץ להשתמש בזהירות בתכשירים לאקנה על מנת להימנע מיובש קיצוני של העור - מה שישווה לו מראה פחות טוב.

חשוב לזכור שלעיתים "פחות זה בעצם יותר". אין מה לשטוף את העור יותר מפעם פעמיים ביום עם סבון - זה עלול לגרום ליובש קיצוני בעור ולפריחה ולעודד את העור להפריש עור יותר שומן, מה שעלול להחמיר את האקנה. בגיל מבוגר מומלץ להשתמש בנגזרות של ויטמין A לטיפל באקנה כיוון שזה מטפל באקנה ובהזדקנות בעור במקביל (בניגוד לתכשירים המכילים בנזואיל פראוקסיד לדוגמא).

2. לא לשכוח את עור הקרקפת. לעיתים אנו נוטים לשכוח זאת ולהזניח אותו - בייחוד כשמדובר במסנני קרינה ודווקא הקרקפת הוא האיזור שכי קרוב לשמש וחשוף לה. אז נכון שבעיה זו שכיחה יותר בגברים, אבל חשוב שנשים בעלות שיער דק או קצר יתנו על כך את הדעת ויטפלו בהתאם עם קרם הגנה משמש ו-/או שימוש תכוף בכובע.

3. לא לעשות "קוקטיילים" של תכשירים קוסמטיים שונים. חשוב לדעת שלא תמיד יותר זה יותר טוב ולפעמים שימוש בכמה תכשירים יחד (כאלה שלא נועדו להיות יחד) עלול לבטל את ההשפעה של אחד מהם. לדוגמא - שימוש בויטמין C ובחומצה גליקולית יחד עם רטין A יכול לגרום לפירוק של הרטין A וגרום לו להיות לא יציב, מה שעלול לגרום רק לגירוי העור במקום לפעילות הרצויה של התכשיר.

כל העניין בתכשירים קוסמטים הוא השילוב הנכון והשמירה על כך שהחומרים יהיו פעילים ויחדרו לעור. עדיף להשתמש בתכשיר אחד שמכיל את מה שרוצים או בשילוב שנבדק עי חברת הקוסמטיקה כיעיל ויציב.

4. חושבות "לחטט" באקנה שלכן? כדאי להפסיק! חיטוט בפצעי אקנה מגביר סיכוי להצטלקויו ומהצלקות הללו קשה מאד להיפטר. אם אתן סובלות מנגעים גדולים דלקתיים- מומלץ לפנות לרופא לטיפול בהם ולא לנסות אתה אופציה הביתית.

אישה יפה

5. לא לשכוח את איזור העיניים. העור סביב איזור העיניים דק ורגיש אז בעוד מרביתינו כבר מודעות לחשיבות של טיפוח עור הפנים וטיפול נכון, חלקינו עדיין לא שמות מספיק דגש על עור העיניים. מומלץ להשתמש בקרם עיניים ייעודי כשגרת טיפוח על מנת לגרום לעור סביב העיניים להיראות רענן, מה שישפיע על מראה הפנים כולו.

6. לא לשפשף את העור בחוזקה עם ליפא או מברשת! הרבה מאיתנו אוהבות לקרצף את העור עם ספוג קשיח או מברשת. זה נותן לנו הרגשה של נקיון ורעננות. אבל אין שום יתרון רפואי או הגייני לקירצוף מאסיבי של העור. הדבר רק פוגע בתאי העור ואצל חלק משמעותי מהאנשים שעושים זאת על בסיס קבוע זה עלול לגרום לבעיות של פיגמנטציה כרונית בעור - עקב שבירה מכאנית של גרנולות המלנין בעור. בקיצור, העור מעריך טיפול עדין.

7. לא למרוח תכשירי לחות לא מתאימים על העור. אבחון נכון של סוג העור הוא קריטי מבחינת בחירת סוגי תכשירי הטיפוח המתאימים לעורינו. עולם הקוסמטיקה מוצף בתכשירים וחומרים ואין רק תכשיר אחד שהוא הכי טוב ולא בהכרח מה שהכי טוב לשכנה שלנו יהיה הכי טוב עבורנו. לשם כך יש לאבחן את סוג העור ואת בעיות העור הספציפיות שלך אצל איש מקצוע מיומן (רופא עור, קוסמטיקאית) ולהשתמש רק בתכשירים שמתאימים לסוג עורך.

שימוש בתכשירים, טובים ככל שיהיו, שאינם מתאימים לסוג העור ולגיל רק עלולים להזיק ולא להועיל.

8. לא למרוח תכשירי הגנה מתחת לקרם לחות. כאשר אתן מורחות בבוקר קרם לחות וקרם הגנה אתן אולי תוהות מה למרוח קודם? אז קודם יש למרוח את קרם הלחות ואחר כך יש למרוח את קרם ההגנה. ההגיון בכך עומד מאחורי העובדה שקרם ההגנה יחסום את החדירה של קרם הלחות לעור. קרם ההגנה צריך להיות השכבה הכי חשופה לשמש על מנת להגן בצורה היעילה ביותר.

לפעמים עדיף לשקול להשתמש אפילו בתכשיר אחד משולב: לחות והגנה או למרוח שכבה דקה של קרם לחות ורק אחרי שהוא נספג אז למרח את מסנן הקרינה.

 ** הכותבת היא ד”ר להבית אקרמן מומחית לרפואת עור שירותי בריאות כללית, ממומחי אתר zap doctors צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה