7 טעויות דנטליות שאתם מבצעים בכל יום

הרגלים שאתם סוחבים מהילדות, מרוץ החיים שמקשה עליכם לשמור על סדר יום מאורגן וחוסר זמן או כוח, עלולים לפגוע בכם לא רק מבחינה נפשית, אלא גם רפואית. במסגרת ההחלטות שלכם לשנה החדשה, כדאי שתיקחו עוד כמה בחשבון

18/10/2016
דר' יגאל סביון קבלו עדכונים מדר' יגאל
  • RSS

השנה החדשה רק החלה ובמסגרת אין ספור ההחלטות שקבלתם על עצמכם לקראת תשע"ז, כדאי לכם לקחת בחשבון גם את הטעויות הדנטליות שמרביתכם עושים מבלי לשים אליהן לב. אולי כך, במסגרת ההתחלות החדשות, תסיקו מסקנות, תשנו הרגלים ואף תצליחו לחייך בפה מלא ובריא.

לחייך בפה מלא ובריא - זה בידיים שלכם (צילום: שאטרסטוק)

מצחצחים חזק מדי

ניקוי נכון של שיניים לא דורש מאמץ. ישנה סברה שצחצוח חזק ואגרסיבי הוא טוב ויסודי יותר, אך הוא דווקא עלול לגרום לנזק יותר מתועלת. צחצוח חזק אינו מנקה טוב יותר ואף עלול לגרום לפגיעה בשכבת האמייל, לדימומים ולנסיגת חניכיים בלתי הפיכה. לפיכך, אופן הצחצוח צריך להיעשות בעדינות וברגישות עם דגש על הנחת המברשת על אזור צוואר השן והפניית הסיבים לכיוון 'הכיס' - החיבור שבין השיניים לחניכיים. בתום הצחצוח רצוי להעביר את הלשון על השיניים ולבדוק אם הן חלקות. במידה וישנה הרגשה של חספוס, יש לחזור על הפעולה במקום הספציפי.

עדיף להשתמש במברשת עם סיבים רכים כדי למנוע שחיקה של השיניים כתוצאה מהצחצוח. למעשה, הדרך הנכונה היא להשתמש במברשת רכה ולהחזיק אותה ב-3 אצבעות בלבד (בין האגודל לשתי אצבעות). אחרי הכל, אנחנו לא רוצים ל'מעוך' את החיידקים, אלא פשוט להסיר אותם.

מוותרים על החוט הדנטלי

קיימת הסכמה גורפת על כך שצחצוח שיניים בלבד אינו מספיק לניקיון מלא של השיניים כי הוא מטפל בשני משטחים בלבד מהיקף השן, ושני המשטחים הנותרים אינם מקבלים טיפול. בכדי להסיר את כל רובד החיידקים, יש לנקות גם בין השיניים. הניקוי הזה הינו הכרחי למניעת עששת ודלקות חניכיים. שימוש נכון בחוט דנטלי הוא הליך פשוט לשמירה על היגיינת הפה, וכאשר הוא מבוצע נכון ועל בסיס יומי הוא יכול להבטיח חניכיים ושיניים בריאים לכל החיים. חשיבותו הכרחית לבריאות הפה כשם שצחצוח השיניים חשוב. הבעיה היא שהשימוש בו דורש מיומנות ידנית גבוהה על מנת שהפעולה תהיה יעילה. כאשר מיומנות זו נעדרת ישנו חשש לפגיעה בחניכיים. הדרך הטובה ביותר לרכוש ידע בנושא היא אצל השיננית. רצוי לבקש ממנה להדגים ואחר כך לבצע מולה את הפעולה כדי לוודא שאתם מבצעים נכון את ההוראות. לחילופין, ניתן להשתמש במגוון רחב של מוצרים המיועדים לניקוי בין השיניים, החל מקיסמי עץ בעלי חתך משולש וכלה במברשות דקות הנראות כמנקי בקבוקים קטנים. גם אמצעים אלה יעילים מאוד.

אופן הצחצוח צריך להיעשות בעדינות וברגישות עם דגש על הנחת המברשת על אזור צוואר השן (צילום: שאטרסטוק)

נמנעים מביקור אצל השיננית

גם אם אתם מצחצחים פעמיים ביום, משתמשים באביזרים משלימים, לא סובלים מעששת ועושים הכל לפי הספר, אל 'תדלגו' על הביקור אצל השיננית לפחות פעמיים בשנה. מדובר בטיפול חיוני למניעת בעיות כגון, מחלות חניכיים, חורים בשיניים ולשמירה כללית על בריאות הפה. צריך לזכור כי גם אם אנחנו משתדלים מאוד, עדיין קיים רובד חיידקים שהצליח לחמוק מאתנו. שכבת חיידקים זו תספח לתוכה מינרלים שיהפכו אותה לאבנית קשיחה העלולה לגרום לדלקת בחניכיים, לדימומים, ריח לא נעים ואף לנסיגת חניכיים ולחורים. מדובר בטיפול פשוט יחסית, מהיר וזול. זכרו, המניעה היא הטיפול הטוב והקל ביותר.

סודה לשתייה לא מלבינה שיניים (גם לא לימון, פחם וקרח), בקיצור, אין אמצעים טבעיים להלבנת השיניים

תרופות סבתא להלבנת שיניים כוללות בין השאר אבקת סודה לשתייה, לימון, מלח, פחם ואפילו קרח. התוצאות: המסת האימייל, שחיקת זגוגית השן, רגישות לחום או לקור או במילים אחרות - פגיעה בשיניים.

נכון, תרופות סבתא הוכיחו את עצמן לא פעם, אבל לא כשמדובר בכל הקשור להסרת כתמים מהשיניים ולהבהרתן. מדי פעם צצות כותרות המבטיחות שימוש במוצרים טבעיים שיצליחו בשימוש פשוט להבהיר את השיניים ולהחזיר אותן לתקופה בה הן היו לבנות.

ראשית, חשוב לזכור כי למעט שיני החלב, צבע השיניים הקבועות אינו לבן, אלא בהיר, וככל שמתבגרים כותרת השן הטבעית מאבדת מבהירותה כתוצאה מעיבוי טבעי של שכבת הדנטין (שנהב בעל גוון צהוב) שהינו חומר הבונה את השן ונמצא מתחת לזגוגית השן. כיוון שלאורך השנים האימייל נשחק במקביל לעיבוי שכבת הדנטין, התוצאה היא הצהבת שיניים.

בנוסף לתהליכים הטבעיים, כותרות השיניים סופחות חומרי צבע מהמזון, שתייה וכמובן תוצרי עישון.

חשוב להדגיש כי אין אמצעים טבעיים להבהרת השיניים או פתרונות קסם, אלא רק בפיקוח רפואי של רופא שיניים.

מחליפים את מברשת השיניים רק כשהיא בלויה

חשוב להחליף מברשת שיניים בכל 2-3 חודשים, גם אם היא עדיין נראית חדשה, לא רק בגלל שחיקת הסיבים אלא בשל כמות החיידקים המצטברים עליה ועלולים לגרום לבעיות. סיבים בלויים מאבדים את גמישותם ואת האפקטיביות שלהם, מסירים פחות פלאק ולא ניתן לכוון אותם בצורה יעילה למקומות אותם הם אמורים לנקות (כיס - זוכרים?). גם אחרי מחלה ויראלית או זיהומית (בעיקר בתקופת החורף) רצוי לקנות מברשת שיניים חדשה, כדי למנוע העברת חיידקים שנשארו על מברשת השיניים הלאה.

כדי להגביר את יעילות הניקוי בחרו מברשת שיניים בעלת סיבים רכים וכן מנקה לשון לניקוי גב הלשון, שטפו היטב את המברשת לאחר השימוש, הקפידו לייבש אותה למניעת התרבות החיידקים ואחסנו אותה לחוד ולא בצמוד למברשות נוספות.

הולכים לרופא שיניים רק כשכואב

כ-100% מהאוכלוסייה בארץ ובעולם תזדקק לשירותי רפואת שיניים במהלך חייה. למרות חשיבותם, ישנם בוגרים וילדים אשר מתקשים להתמודד עם הכרוך בטיפול, ונמנעים מטיפולים רפואיים חשובים אלה. הפוביה הדנטלית (מובנת ככל שתהיה) גורמת להזנחה ולהידרדרות הדרגתית של מצב הפה והשיניים, עד לנקודה שהכאב או הזיהום שהתפתח לא מאפשרים לדחות עוד את הטיפול.

למרבה הצער, בשלב זה הטיפול הנדרש הינו מורכב, ארוך ויקר יותר. ביקור שיגרתי פעמיים בשנה אצל רופא שיניים חשוב לשמירת בריאות הפה והשיניים ומונע את הסיכוי לחלות במחלות נוספות. הגעה לרופא לפני הדרדרות המצב לכדי כאב או זיהום, תאפשר זיהוי מוקדם של האזורים הבעייתיים ופתרון קל ומהיר.

כ-100% מהאוכלוסייה בארץ ובעולם תזדקק לשירותי רפואת שיניים במהלך חייה, ועדיף לא לחכות לדקה ה-90 (צילום: שאטרסטוק)

מצחצחים שיניים רק בבוקר

לא מעט אנשים מצחצחים את השיניים בבוקר בלבד, אבל דרמה לא קטנה מתחוללת בחלל הפה בזמן שאתם ישנים. במהלך היום אכלתם, שתיתם, עישנתם ואולי קינחתם בממתק דביק, ולקראת הלילה לחיידקים יש מאגר של 'תחמושת' להשתמש בה ולהפריש חומצות רעות לשיניים. כמו כן, רובד חיידקים (פלאק) מתרבה במשך הלילה, על כן צחצוח לפני השינה מסייע להוריד את רמת הפלאק למינימום. בנוסף, צחצוח בערב מנקה את הפה לקראת השינה, מעניק הגנה לשיניים, מסלק את הסוכרים ומונע את פירוקם במשך הלילה. מאחר והפרשת הרוק בזמן השינה דליל, שאריות המזון יישארו דבוקות לשיניים ויגבירו את הסיכוי לעששת.

מצד שני, גם צחצוח שיניים אובססיבי, למשל מעל 3 פעמים ביום, עלול אף הוא להזיק ולפגוע בשכבת האימייל ולשחוק אותה, לחשוף את שורש השן לדלקות, וכן לגרום לגירוי יתר של החניכיים.

המינון הנכון שקבעו רופאי השיניים הוא צחצוח פעמיים ביום, כאשר על כל צחצוח להימשך כשתי דקות לפחות.

.

הכתבה נכתבה על ידי ד"ר יגאל סביון, רופא ראשי במכבידנט
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה