7 דברים שלא ידעת על אינטואיציה

חוש שישי, תחושת בטן, אינטואיציה. הקול החמקמק הזה שמדבר אלינו מידי פעם - מהו בעצם? הוא באמת קיים שם בפנים, או לא? לכולם יש אותו, או רק לנשים? כל התשובות שהבטן שלך לא אמרה לך בעצמה

19/10/2017
שולמית אביצור קבלו עדכונים משולמית
  • RSS

מכירה את זה שאת עוסקת לך בעניינייך לתומך, ופתאום מרגישה שמישהו נועץ לך עיניים בגב, מסתובבת ורואה שצדקת? או שבלי הסבר לוגי, הבטן שלך אומרת לך לא לאכול בחומוס הקבוע למרות שממש בא לך, ובערב את שומעת שלכל מי שאכל שם בצהריים יש הרעלת קיבה? מה שנקרא, מכירה שיש לך אינטואיציה?

אינטואיציה היא היכולת לקבל החלטות על בסיס תחושה פנימית. היא מה שמאפשר לנו לדעת דברים, פשוט לדעת אותם, מבלי מקור מוגדר לידע. היא אותו קול קטן שלוחש לך מידי פעם "כן, זאת החלטה טובה" או "את עושה טעות" או אפילו סתם "נכון שחמים בחוץ, אבל קחי סוודר", ואת מחליטה אם להקשיב לה או לא. מחקרים רבים נערכו ומוחות גדולים עסקו בשאלה - מהי אותה אינטואיציה נכספת ואיך משיגים אותה? הנה כמה תשובות שיוסיפו לך קצת ידע, בנוסף לתחושה.

shutterstock_573107023לא רק לנשים יש אינטואיציה (צילום: שאטרסטוק)

1.     לא רק נשים 

אינטואיציה היא דבר שקיים אצל כולנו, נשים גברים וילדים. אצל חלקנו היא מפותחת יותר ואצל חלקנו פחות. חלקנו יודעות תמיד להקשיב לה וחלקנו (ואתן יודעות מי אתן) מעדיפות שוב ושוב להתחרט בדיעבד שלא הקשבנו. אנשים אינטואיטיביים במיוחד מספרים שאחד הדברים שעוזרים להם לפתח בעצמם את ההקשבה לאינטואיציה הוא להתבודד באופן קבוע. בלי רעשים, בלי שיחות, בלי הרבה גירויים מבחוץ, קל יותר לשמוע מה נלחש אצלנו בפנים.

2.     להקשיב לגוף

הגוף שלנו קולט הרבה יותר מהר מהמוח. לפעמים אנו מרגישות פתאום בחילה, או כאב בטן, או שהלב מתחיל לדפוק חזק ומהר ואנחנו לא יודעות למה. במקרים כאלה חשוב להקשיב לגוף שלנו, לקחת הפסקה ולנסות להבין מה גרם לנו לתגובה הזאת. ברוב המקרים, אם רק נאפשר לה, האינטואיציה שלנו תדריך אותנו להבין מה אנחנו צריכות לשנות.

3.     אינסטינקט או אינטואיציה?

לפעמים יש לנו תחושת בטן שמטעה אותנו. חשוב לא להתבלבל בין אינסטינקט לאינטואיציה. ניסיון החיים של כל אחת מאתנו לימד אותנו להתנהג בצורות מסוימות. אם גדלנו בסביבה בטוחה סביר להניח שהנטייה הטבעית שלנו תהיה לבטוח באנשים. אם נפגענו הרבה בחיים מובן שנהיה זהירות ואפילו חששניות. אלה הם האינסטינקטים, והם מנחים אותנו בעיקר במה שקשור לשימור ולהישרדות. כשעולה בנו החלטה, כדאי לשאול את עצמנו אם היא מגיעה מתוך הרגל, פחד, או אם זו תחושת בטן נקייה שאכן מגיעה מהאינטואיציה. בהתחלה קשה להבחין, אבל אם נהיה מודעות לאורך זמן נדע לזהות את הקולות השונים ולהבחין ביניהם.

shutterstock_549957121הרגל או תחושת בטן? אם נהיה מודעות לאורך זמן נדע לזהות את הקולות השונים ולהבחין ביניהם (צילום: שאטרסטוק)

4.     אפשר לפתח אינטואיציה

ניהול יומן אישי יכול לעזור מאוד בפיתוח האינטואיציה. כתיבה ביומן מעודדת ומפתחת את ההקשבה שלנו לעצמנו, ועוזרת לנו לעקוב אחרי דפוסים חוזרים ונשנים בחיינו. קשה להסתכל על ההתנהגות שלנו כל הזמן ולזכור אותה, ואפילו בלתי אפשרי. אבל לאלה מאתנו שמנהלות יומן יש את הזכות לדפדף קצת אחורה ולעקוב אחרי התוצאות שקרו מתוך החלטות שונות, ובכך להבין אילו מהן היו טובות ומקדמות, ואילו פחות, וגם האינטואיציה שלנו תלמד מזה ותתפתח בהתאם.

5.     אז בואו נתרגל

אם אפשר לפתח את האינטואיציה, הבטן שלי אומרת שכדאי ללכת על זה. הצעה לתרגיל מקובל מהתחום - קחי דף וכתבי עליו שאלות שמטרידות אותך לגבי עצמך, דברים שחשבת עליהם ולא הצלחת להגיע לתשובה מספקת. העבירי את העט אל היד החלשה שלך וכתבי מתחת לכל שאלה את התשובה שעולה בך. היד החלשה שלך מפעילה חלקים שונים במוח ומעוררת אזורים המקבלים פחות גירוי יומיומי. לפעמים שם מסתתרת התשובה.

6.     אינטואיציה לא קשורה לרוחניות

רבים מקשרים את נושא האינטואיציה לעניינים "רוחניים" ולא רציונליים. אבל האמת המפתיעה(?) היא שאנשי עסקים מצליחים רבים מדווחים על שימוש תדיר באינטואיציה. מנכ"ליות, משקיעים בבורסה, נדל"ניסטים - מכל קצוות הקשת מספרים אנשים כי מה שנראה מהצד כמו שיטות עבודה קפדניות והחלטות מושכלות ושקולות היטב הוא בעצם החלטות רבות המבוססות על תחושות בטן והרגשה פנימית. להשקיע או לא? לקנות או למכור? רגע של שקט והקשבה והתשובה יכולה לעלות מבפנים.

7.     גם הוא אמר את זה

אפילו אלברט איינשטיין אמר ש"הדבר שהכי חשוב לאיש מדע, זה לא התעודות, לא מספר שנות הלימוד, וגם לא הניסיון שלו, אלא האינטואיציה שלו" - אז מי אנחנו שנתווכח? למרות שאין ממצאים מדעיים על האינטואיציה, היא מוכרת על ידי מדענים ורופאים כדבר אמיתי לחלוטין שפשוט קשה להסביר אותו. איך אומרים? כשאת יודעת - את יודעת.

לחצי למידע נוסף על מכבי שירותי בריאות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה