6 עקרונות בשימור הזוגיות

אם אתם מרגישים שאיבדתם את הניצוץ ביחסים הקשר אינו אבוד. תאמצו את הטיפים הבאים שיעזרו לכם לשקם את הזוגיות

16/10/2017
יחסים קבלו עדכונים מיחסים
  • RSS

זוגיות זה דבר הקשה לתחזק. כמו בכל דבר בחיים, כדי שמשהו יצליח ויחזיק לאורך זמן צריך לעבוד עליו, לשמר אותו, לחדש ולשנות כל הזמן. כך גם בזוגיות. על מנת לא ליפול לשגרה המעיקה ולזוגיות טפלה וחסרת ניצוץ, צריך לעבוד עליה. אבל לעבוד על הזוגיות לא צריך להיות משהו קשה שעושים בכח וגם לא מטלה שיש לבצע. תופתעו לגלות שבשביל לשמר את הזוגיות אפשר לפעול על פי שש עקרונות פשוטים שקל ליישם (אבל צריך להקפיד!) ולהחזיר את הניצוץ.

ששת העקרונות בשימור הזוגיות:

להדליק את הניצוץ

פעם, כשהכרתם האש בערה בכם. ולאט לאט עם השנים והשגרה האש החלה לדעוך ואולי אפילו נדמה שכבתה לגמרי. כל זוגיות ניתנת ל"הצלה" כל עוד יש ניצוץ בין בני הזוג. ואיך בודקים אם עדיין קיים אותו ניצוץ שידליק בחזרה את הגחלים ויבעיר את האש? תספרו בקול זה לזו או לחברים את סיפור ההיכרות שלכם. כשאתם נזכרים בו - האם אתם מספרים את הפרטים הטכניים ביובש ובשעמום או שאתם פתאום נזכרים בתשוקה ובלהט? בדייט הראשון והשני, באהבה הגדולה, ובחוויות שלאחריה? אם כן, המדורה טרם כבתה.

זוגיות פרק ב'. צילום: שאטרסטוק

לפרגן

 אף אחד מאיתנו לא נמצא בקשר זוגי בשביל הסטטוס של "נמצא בזוגיות". אם הזוגיות לא משרתת את אחד הצדדים אין לו כל סיבה צורך או רצון להיות בה. כל אחד מבני הזוג מחפש בשני הכלה, קבלה, תמיכה, את הידע והביטחון שהוא לבד. הפרגון משחק תפקיד מאוד חשוב בזוגיות שכן פרגון קבוע ויום יומי יגרום לשני להרגיש אהוב, נחוץ, חלק מזוג ולא בודד. לפי מחקר של פרופסור ג'ון גוטמן, חוקר נישואין יותר מ-30 שנה, צריך להיות קיים יחס של 1:5 כלומר, על כל הערה או כל דבר שלילי שנאמר צריך למצוא לפחות חמישה דברים חיוביים ומפרגנים להגיד, להעניק או לעשות.

לשמר את התשוקה והמיניות

אין זוגיות בלי מיניות! גם אם אתם שוכבים פחות או לא שוכבים בכלל, גם אם אתם מרגישים שזה פחת וכבר אין משיכה- אפשר להחזיר את הסקס ואת התשוקה והלהט לחדר המיטות. אחרי שנים ביחד דווקא ללמוד להכיר לעומק, לשאול, לנסות, להתנסות, לקרוא, להכניס אביזרים ומשחקים - כל אלה יכולים לעורר את התשוקה הישנה ולהכניס תשוקה חדשה אל חדר המיטות (או לכל מקום אחר שתבחרו).

לא לוותר על האושר האישי

זוגיות צריכה לעשות אתכם מאושרים. מאושרים זה לא אומר כל היום מחייכים ושמחים, זה אומר שהמקום שלכם בזוגיות גורם לכם להיות מאושרים. הידיעה וההבנה שאתם לא בזוגיות בשביל הילדים או בשביל המשפחה או חלילה בגלל "מה יגידו". אלא בגלל שטוב לכם כיחידים וכזוג במערכת הזוגית הזו.

איך שומרים על זוגיות טובה? צילום: שאטרסטוק

לגעת ולשוחח

מגע הוא לא רק מיני. מחקרים מראים שתינוקות שנולדים ולא מקבלים מגע מרגישים בחוסר שלו ומבחינתם זה כמו לא לקבל מזון. גם כמבוגרים לא עובר לנו הצורך של מגע. כל מגע חשוב - חיבוק, ליטוף, החזקת ידיים, עיסוי, נגיעה קלה כעוברים זה ליד זו. המגע שומר על החיבור, מעלה את הביטחון וגם מעורר את היצר המיני. שיחה גם היא משחקת תפקיד מאוד חשוב בזוגיות. בשגרה אנחנו נוטים להגיע למצב בו אנחנו מדברים על סידורי היום יום הרגילים אבל לא באמת מדברים. חשוב לקבוע זמן לשיחה, לדבר באמת - לשתף, להתעניין ולהקשיב לא רק לשמוע.

לקיים טקסיות קבועה התנהלות זוגית חדשה

טקסים הם חשובים בחיי הזוגיות בדיוק כמו שהם חשובים בחיי המשפחה. טקסיות קבועה, קביעת חוקים וכללים, אפילו ראשי תיבות למשימות יום יומיות לתחזוק הזוגיות, אישיות שלכם, יעזרו לכם לנהל את הזוגיות שלכם גם אם אתם שנים ביחד.

אז נכון, זה לא קל, אבל זה שווה כל רגע.

** הכותבים הם אריאל ונוגה טמיר 'בשביל הזוגיות'  יעוץ זוגי 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה