6 הישגים מרשימים של נשים

עם כל הישג פוליטי/תרבותי/אישי/מקצועי של אישה אנחנו מרגישות שהרווחנו פעמיים. הנה כמה נשים שזקפו לזכותן הישגים מרשימים השנה, למרות ואולי דווקא בזכות היותן נשים

09/09/2015
נעמה תורן קבלו עדכונים מנעמה
  • RSS

גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי. צילום: יח''צ

1. מינוי ראשון של שרה לשוויון מגדרי

 הנה כי כן היינו כאחד העמים וקיבלנו שרה לשוויון מגדרי. מאוחר יותר קראו לזה שוויון חברתי. גילה גמליאל היא השרה השלישית בממשלה הנוכחית ותחת אחריותה נמצאות הקבוצות החלשות בחברה, כמו קשישים, צעירים, מיעוטים והמיעוט הצעקני הזה, נו, שכולל את הרוב הגדול של אזרחי המדינה - אה, כן. נשים.

לגמליאל יש הרבה על השולחן: פערי שכר, פיטורי נשים בהריון, הטרדות מיניות במקומות עבודה, קידום נשים למשרות בכירות ובחינת תקציב המדינה בעיניים מגדריות.
בהצלחה עם זה, השרה גמליאל. כבר לא יכולות לחכות.

.

מאי פאטל. צילום מתוך פייסבוק

2.  החשיפה של מאי פאטל ומכתב הקצינים

מאי פאטל תיזכר כמי שחשפה את פניה ואת סיפורה כמי שהוטרדה מינית ע"י הקצין לירן חג'בי כשהיתה חיילת. בעצם החשיפה מנעה פאטל עסקת טיעון מבישה שהיתה מוציאה את חג'בי עם "נו נו נו".

במדינה שבה נשים שנפגעו מהטרדה מינית (הו, מכבסת המילים) עדיין מסתתרות מאחורי אותיות, הצעד שלה מעורר השראה. גם אחרי עשרות הטרדות שנמשכו תקופה ארוכה, כשהוא מנצל את יחסי המרות ששררו ביניהם ואת אווירת גבעת חלפון הצה"לית וגם אחרי 5 הרשעות, חג'בי עדיין לא הצליח להביא את עצמו להתנצל בפני פאטל. רבאק, החוקים המסריחים האלה.

כבוד לפאטל וכבוד ל-300 הקצינים שחתמו על מכתב שבו נכתב בין השאר שבצבא המוסרי בעולם "השוביניזם הצה"לי צועק מכל בניין והטרדות מיניות קורות בכל בסיס".

.

מחאת המכנסונים. צילום מתוך פייסבוק

3. מחאת המכנסונים הקצרים

בשקט בשקט, מתחת לאפנו, החלה מחאה מהסוג שאנחנו אוהבים במיוחד; אחרי תגובות לא אוהדות שקיבלו תלמידות שהגיעו לבית הספר במכנסיים קצרים, לעומת תלמידים מסוג זכר שזכו להתעלמות מוחלטת על לבוש זהה, החליטה תלמידת תיכון בשם רותם אלישע לא לשתוק יותר והחלה במחאה שקטה בפייסבוק, בעמוד "מפסיקות לשתוק - נלחמות למען החופש והשוויון", שצברה תאוצה עד להפגנת ענק מול הכנסת.
אז די לחנך אותנו להתלבש בצניעות. במקום זה, תלמדו את הזכרים לשלוט בעצמם ולהתייחס לנשים כמו לבני אדם או שתצאו מהכיתה ולכו הביתה.

.

לוסי אהריש ב"פגוש את העתונות". צילום מתוך יוטיוב

4. לוסי אהריש מדליקה משואה 

מאד התרגשנו כשלוסי אהריש הדליקה משואה - בשבילנו, בשבילה, בשביל המדינה האומללה הזו, אבל לא קינאנו במה שהיא עברה השנה. היא ערביה מדי ליהודים, יהודיה מדי לערבים, אלה אומרים שהיא יצוגית מידי, ערביית מחמד, ואלה אומרים מה-את-מדליקה-את-לפיד-הכיבוש.

אבל אהריש, עתונאית צעירה חכמה ודעתנית שבאה בטוב, לא נותנת לאף אחד לסתום לה את הפה. בתכנית "יומן" של ערוץ 1 היא העניקה את אחד המונולגים הטלוויזיונים המרשימים במשך 11 דקות בלתי נשכחות שרק בעלי לב של אבן יכולים היו להשאר אדישים אליו. עם קבלת תוצאות הבחירות,  הביעה אהריש זעזוע על דבריו של ראש הממשלה - הערבים נוהרים אל הקלפי - ביום הבחירות. כל מילה של אהריש בסלע ואנחנו כבר הפסקנו לשאול מתי יהיה שלום.

.

הילרי קלינטון. צילום מתוך יוטיוב

5. הילרי קלינטון מתמודדת לנשיאות ארה"ב

תנו להילרי לנצח. תנו לטראמפ להיות הרוס פרו שלה, תנו לה להיות ראשת המעצמה השמרנית הזאת - כן, הילרי קלינטון החליטה השנה להתמודד לנשיאות ארה"ב.

אחרי נשיא שחור זה רק מתבקש. אז נכון שהיא טובעת בכסף שקונה תרומות ממיליארדרים ונכון שהיא לבנה ונראית כמו קלישאה של מועמדת לנשיאות מסרט של אוליבר סטון, ונכון שהיא סלחה לבעלה, הנשיא לשעבר, על המעידה בפה של מוניקה לוינסקי, אבל בחייאת - תנו לאמריקה נשיאה. ובאותה הזדמנות תנו גם לנו ראשת ממשלה, אבל דמוקרטית, בבקשה.

.

שרת התרבות מירי רגב. צילום מתוך יוטיוב

6. מירי רגב ואיילת שקד מונו לשרות בממשלה

 יש לנו 3 שרות - וזה הישג נכבד בממשלת ימין קיצוני גברית, שבה מפלגת השלטון נתמכת על ידי חרדים מצד אחד ודתיים לאומניים שמאמינים שהאדמה הובטחה לנו פעם. המינויים של מירי רגב לשרת התרבות ואיילת שקד לשרת המשפטים (כבודה של גמליאל מונח בסעיף מס' 1) הם בהחלט לא צעד מובן מאליו מההיבט המגדרי, אבל עכשיו חובת ההוכחה עליהן.

לא מספיק להיות אישה, צריך גם לעשות את העבודה; רגב נכנסה לתפקיד בסערה כשהיא מבלבלת בין חופש ביטוי, תקצוב ותפקידה כדוברת צה"ל ולא מפספסת אף פוטנציאל לשערוריה שתסתיים בכפיים מצד תומכי הימין. שקד, לעומת זאת, התמקדה בעיקר בתחום הנדל"ן כשהיא משקיעה את רוב יום העבודה בעידוד הבנייה בהתנחלויות. אז נכון שזוהי רק התחלה לה לה וצריך לתת להן צ'אנס, אבל איכשהו אנחנו קצת סקפטיים. תפתיעו אותנו. פליז.

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה