5 סימנים שצריך לקבוע תור לרופא השיניים

למה כדאי להגיע לרופא השיניים גם אם לא כואב לכם, אילו סימנים עלולים להעיד על בעיית חניכיים ואיך כל זה קשור להריון?

17/08/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

סימנים שצריך ללכת לרופא השיניים צילום שאטרסטוקכאבי שיניים הם אחד הדברים הכי מפחידים ומטרידים שיש. ואם גם אתם מאלה שמעדיפים להתעלם, לגרגר מי מלח או אלכוהול, לדחוף לפה מקל של ציפורן – בקיצור, להשתיק את הכאבים רק לא ללכת לרופא, כדאי שתכירו את הסימנים שלא כואבים.

כן, ישנן צרות הפה שלא כואבות בכלל, אבל יכולות להיות מסובכות ומסוכנות יותר מעששת או טיפול שורש. וישנם 5 סימנים שחייבים להדליק נורה אדומה ולגרום לכם להתקשר ולקבוע תור במרפאת השיניים החביבה עליכם. במיוחד אם אתם סובלים מסוכרת, מחלות לב וכלי דם או נמצאים בהריון.

ואלה הסימנים:

  •  אודם
  • נפיחות
  • חמימות מקומית בחניכיים
  • דימום
  • שינוי צורה

לפני שאתם נכנסים ללחץ, חשוב להדגיש: הסימנים הללו מבשרים על דלקת חניכיים. זו מחלה נפוצה מאד, שיכול לפגוע גם בילדים צעירים, אבל מדובר במחלה הפיכה שניתן לטפל בה במהירות וביעילות.

בעיות בחניכיים נחלקות לשני סוגים עיקריים: דלקת חניכיים (ג’ינג’יביטיס) שהיא מצב הפיך ומחלת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס), שהיא דלקת חריפה אשר גורמת נזק בלתי הפיך למערכת התמיכה של השן ויכולה אף לגרום לאבדן שיניים. הכלל הוא שכל מחלת חניכיים נגרמת מדלקת שלא טופלה במועד.

החדשות הטובות הן, שדלקת חניכיים היא מחלה הפיכה, החדשות הרעות הן שאם לא מטפים בה, אם מזניחים, היא עלולה להפוך למחלת חניכיים – וזו כבר אופרה אחרת. מחלת חניכיים עלולה להחמיר מחלות שונות ובמקביל מחלות שונות עלולות להחמיר את מחלת החניכיים.

מחקרים שונים הוכיחו שיש הקשר בין מחלת חניכיים ומחלת לב. נמצא כי קיימת קבוצת חיידקים התפיסה המקובלת היא שמחלת חניכיים לא מטופלת היא גורם סיכון למחלות לב ממש כמו עישון.

מחלת חניכיים נחשבת כגורם סיכון  בזמן ההריון. הנתונים מצביעים על כך שנשים בהריון הסובלות ממחלת חניכיים עלולות ללדת תינוקות קטנים, יחסית, וצפויות ללידה מוקדמת. גם מחלת הסוכרת היא גורם סיכון: מחד, סוכרת מגדילה את הסיכון למחלת חניכיים, ומאידך - מחלת חניכיים לא מטופלת יכולה להחמיר את מחלת הסוכרת.

ומה עם עישון?

המחקרים לא משאירים ספק: מעשני סיגריות, מקטרות, סיגרים ואפילו נרגילה נמצאים בסיכון כפול לחלות במחלות חניכיים לעומת לא מעשנים. על פי נתוני המרכז הבינלאומי לבקרת מחלות (CDC)  ככל שמעשנים יותר, מבחינת כמות ושנים, הסיכון גבוה יותר. ובנוסף, מתברר שטיפולים במחלות חניכיים פחות יעילים בקרב מעשנים. החדשות הטובות הן, שהפסקת העישון מסייעת בהחזרת זרימת דם תקינה לחניכיים, לאחר ימים ספורים.

על פי המחקרים יש בפה של מעשנים כמות גדולה יותר של חיידקים מחוללי מחלות. כמו כן,  העישון פוגע באספקת הדם לכלי הדם בחניכיים בעקבות הצטברות של ניקוטין והקטנת זרימת הדם, וגם זה משבש את יכולת ההתגוננות נגד חיידקים. ואם לא די בכך: בעישון הגוף סופג חומרים שמפריעים פעילות המערכת החיסונית.

סימנים שצריך ללכת לרופא השיניים צילום שאטרסטוק

בחזרה לסימנים המדאיגים: מה עושים אם אלה מופיעים?

בשלב הראשון, רופא השיניים יציע ניקוי מקצועי, הסרת אבנית בכלים שמותרים לשימוש רק על ידי רופאים ושינניות. אם יובחן שהמחלה כבר מתקדמת הרופא יפנה את המטופלים למומחה חניכיים כדי לשקול ניתוח לשיקום החניכיים ולעצור את התקדמות הנסיגה.

כל הסבל הזה יכול להימנע באמצעים הכי פשוטים שיש: משחה ומי פה  שמיועדים למניעה ולטיפול בחניכיים מפני חיידקים, צחצוח יומיומי הכולל שימוש באמצעי עזר, כמו קסמי שיניים רפואיים, חוט דנטלי ומנקה לשון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה