5 סיבות לנסות עם הבייבי שלך את שיטת 'עור לעור'

הכירי את השיטה שתפחית את רמת החרדה של הקטן שלך, תחזק את המערכת החיסונית שלו, ותעלה את רמת החלב למניקות שבנינו

30/08/2016
לירון אוחנה קבלו עדכונים מלירון
  • RSS

5 סיבות לנסות עם הבייבי שלך את שיטת 'עור לעור' (צילום: Shutterstock)

לפני שילדתי, דמיינתי את הרגעים שלאחר הלידה כשאניח את התינוק הקטן שלי על גופי ונתחבק, כמו שכל הספרים המליצו. קראתי שמגע עור לעור מייד לאחר לידה עוזר לפעימות הלב של התינוק להתייצב, לנשימה שלו להרגע, מאזן את חום גוף שלו, מאפשר לגופו הקטן לחלוק בחיידקים שלי – ולפתח עמידות אליהם, ובייחוד זה נראה היה לי כיף עולמי, קרוב ואינטימי. רק שבסוף ילדתי בקיסרי. לאחר הלידה אני והתינוק רק קירבנו פנים לנשיקה קטנה, ומייד לקחו אותי להתאוששות ואותו לבדיקות.

הרגשתי שהרגעים המיוחדים שלאחר הלידה נגזלו מאיתנו, עד שיועצות הנקה איתן נפגשתי סיפרו לי שאפשר וכדאי ליצור מגע עור לעור בשבועות ובחודשים הראשונים לחייו של התינוק.

רוצה לדעת עוד על מגע עור לעור ולפגוש עוד אמהות כמוך? הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון

אז גם אם את והתינוק כבר בבית, הנה 5 סיבות ממש טובות להתכרבל חצי שעה ביום עם הבייבי שלך:

1. מגע חם בעולם קר:

ויסות טמפרטורה היא בעיה מוכרת בקרב תינוקות רכים. ברחם, התינוק לא היה צריך לשמור על חום גופו. הוא היה בסביבה נוחה באופן טבעי, ולכן שמירה על חום הגוף הוא פעילות חדשה לתינוקות הרכים. זמני עור לעור ממושכים יסיעו לגופם 'לחקות' את טמפרטורת גופך.

2. הבית הטבעי שלו:

תינוקות אדם, ממש כמו יונקים אחרים בטבע, מרגישים בטוחים כאשר הם צמודים להוריהם. כאשר תינוקות מתנתקים מהסביבה הטבעית, הם חווים חרדה ממשית שיכולה להתבטא בניתוק, ישנוניות או אדישות, בכי או הבעת מחאה. את אולי מרגישה שכאשר התינוק בעריסה לידך אתם קרובים, אך בשבילו זהו מרחק גדול יחסית (בתור מי שמקום המגורים הראשון שלו היה הרחם). חיבוק, עירסול וליטוף, במהלכם התינוק מרגיש את חום הגוף, הריח שלך והקול הקרוב שלך, מרגיעים אותו, ומסייעים לתחושת ביטחון בעולם חדש מלא בחוסר ודאות.

 5 סיבות לנסות עם הבייבי שלך את שיטת 'עור לעור'

3. עושה שכל:

לא תאמיני, אבל החיבוקים והנישוקים שאת מעניקה היום לבייבי שלך, ישפיעו על תוצאות הבגרויות שלו. מחקר שבחן יכולות קוגנטיביות של ילדים בגילאי 15 מצא קשר בין רמת האינטליגנציה בגיל זה, לבין כמות המגע הקרוב אליה נחשפו הילדים בתקופת הינקות: ילדים שהוריהם נהגו להחזיק אותם קרוב לגופם זמנים ממושכים בתנוחות קנגורו הגיעו להשגים גבוהים יותר ביחס לילדים שבילו באינקובטור את חודשי חייהם הראשונים – ללא, או עם מעט מגע.

רוצה לדעת עוד על מגע עור לעור ולפגוש עוד אמהות כמוך? הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון

4. מזון לנשמה:

כמו כל אימא, את בטח חרדה מהמבט הנוזף של האחות בטיפת החלב, לפני כל שקילה. רוצה שהתינוק יפתח תאבון בריא? מגע 'עור לעור' נמצא כדרך שמסייעת לתינוקות לעלות במשקל, ולשמר על משקלם. איך? פשוט מאד: מגע ממושך של התינוק עם גופנו מסייע לו לשמור על רמת סוכר מאוזנת יותר בדם. חוץ מזה - במקום שהגוף הקטן של הבייבי שלך ישקיע אנרגיה בשמירה על חום, הוא יכול להתרכז במשימה הגדולה של שנת חייו הראשונה: לגדול ולהתפתח.

5 סיבות לנסות עם הבייבי שלך את שיטת 'עור לעור'

5. עוזר להנקה:

אם את אמא מניקה, מגע עור לעור יעזור לך בהנקה. בצורה מדהימה שהינדס הטבע, המגע עם תינוק מעביר מידע חושי דרך עורך למוח שגורם לך לייצר יותר חלב. גם התינוק מקבל מידע חושי מהעור והחום שלך, שמעורר בו את האינסטינקטים ה'תינוקיים' שלו  - לחפש את השד, ולהצמד טוב יותר. התוצאה: יותר חלב ופחות פצעים בפטמה.

רוצה לדעת עוד על מגע עור לעור ולפגוש עוד אמהות כמוך? הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה