5 נשים שפרצו לתודעה השנה

צעירות, רעננות, דינאמיות ובולטות - זו הייתה השנה של 4 נשים אמיתיות ואחת פיקטיבית. יכולים לנחש איך קוראים לה?

01/09/2013
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

1. ריקי כהן מחדרה

היא בת 37, מורה בבית ספר תיכון, הבעל שלה עובד בחברת הייטק במשרה לא בכירה, והם מרוויחים ביחד קצת יותר מעשרים אלף בחודש. יש לזוג כהן דירה משלהם (בחדרה) והם נוסעים פעם בשנתיים בחו"ל אבל אין להם שום סיכוי לקנות בעתיד דירה לאחד מילדיהם. אה, עוד משהו - היא לא אמיתית. ריקי כהן היא בעיקר תולדת דמיונו הסוער של שר האוצר יאיר לפיד, שהומצאה בסטטוס פייסבוק כדי להמחיש למי הוא מתכוון כשהוא מדבר על מעמד הביניים הישראלי ומי מעסיקה אותו.

הסטטוס ספג סערה וקיתונות לעג בין היתר על עצם העובדה ששר האוצר הפגין ניתוק שיא, ושלא טרח לבדוק שמשפחתה של ריקי כהן נמצאת בעצם  בעשירון התשיעי של העושר, כלומר הרבה מעל מעמד הביניים, או על הדאגה של שר האוצר לדירות שכהן תרכוש לילדיה בעוד עשרים שנה בזמן שזקנים מחטטים בפחי הזבל, וילדים חוזרים הביתה למקרר ריק. ריקי כהן מחדרה הפכה שלא בטובתה לדמות הפיקטיבית המושמצת ביותר בישראל (אבל בהחלט לא הסערה הפייסבוקאית האחרונה שיצר לפיד השנה).

>> לעוד פדיחות של שר האוצר הכנסו לפוסט: 10 סיבות מדוע יאיר לפיד הוא הכישלון של השנה

2. איילת שקד

הרזומה של איילת שקד מתאים יותר למפרט הטכני של מצביעי יאיר לפיד: חילונית, מתגוררת בשיכון בבלי, נשואה לטייס קרב, אם לשני ילדים קטנים . אבל שקד, 37, מחברות הכנסת החדשות הבולטות ביותר-  מכהנת כרגע כאחת מנערות הפוסטר הבולטות של המחנה הלאומי.

היא תומכת בהחמרת האכיפה על המסתננים לישראל, סיפוח בפועל של שטחי C וכמובן נופ מוחלט למדינה פלסטינית. יש לה, כמו לנפתלי בנט שהיה הבוס שלה גם בלשכת ראש הממשלה, סיפור אהבה שנגמר בשנאה עם בנימין ושרה נתניהו, והיא משדרת איפוק, חשדנות וחוסר התמסרות. נסיכת קרח שכזאת לכאורה, רק עם יציאות מביכות, כמו למשל המכתב ששיגרה לג'ון קרי ובוא כתבה: "המדיניות שלך מטופשת!" וקצת שכחה שהיא יושבת בקואליציה שקיבלה את ההחלטה על שחרור האסירים.

3. פרח לרנר

פרח לרנר היא האישה המשפיעה ביותר שאתם כנראה לא מכירים את שמה. לא ממש. אבל אולי קלטתם אותה בתמונות במסדרונות הכנסת פוסעת לצידו של ראש הממשלה. היא העוזרת האישית של נתניהו,  וככזו היא לוחשת על אוזנו של ראש הממשלה, מארגנת עם שרה ערבי גיבוש, מאיצה בחברי הכנסת שיצביעו, מונעת תרגילים מלוכלכים, ומחכה לבוס בכל בוקר בכניסה לכנסת. השרים והח"כים יודעים היטב  שסיכום עמה שווה ערך להבטחה של ראש הממשלה, היא מקשרת ומתאמת בין נתניהו לחברי הכנסת והשרים, מקדמת רפורמות ויוזמות חקיקה, פותרת משברים סוגרת קצוות ותופרת דילים. לרנר  היא בת למשפחה דתית-לאומית שגדלה  באשדוד,  שם נולדה כפרח אלימלך, עם אבא עובד נמל ואמא תופרת, אחות שישית אחרי חמישה בנים. למדה מדעי המדינה בבר-אילן והחלה את הקריירה כעוזרת הפרלמנטרית של אפי איתם וזבולון אורלב. בזכות מה שמסתמן כיחסי אנוש מצוינים הצליחה לשרוד באחד ממקומות העבודה הקשים ביותר בישראל: לשכת ראש הממשלה, ולא להסתכסך עם שרה נתניהו. נדמה לנו שעוד נשמע עליה לא מעט.

4. רקפת רוסק עמינח

תמונה מתוקשרת אחת שלה עם הטייקון הקורס נוחי דנקנר יושבים בחברותא על בקבוק קולה זירו, הספיקה להכניס את רקפת רוסק-עמינח לתודעה שלנו בסערה גדולה. מי שהפכה לפני קצת יותר משנה למנכ"לית הצעירה (47) ביותר של בנק לאומי  ונבחרה על ידי הפורבס לאישה השנייה בהשפעתה בישראל אחרי שרה נתניהו, עמדה, כך פורסם, להגיע למתווה בינה ובין דנקנר להסדרת חובותיו העצומים לבנק, במסגרת ההסכם עמדו להימחק באחת 150 מיליון ₪  מהסכום הכולל של החוב, ובתמורה עתיד היה הבנק לקבל מדנקנר את שארית הכסף במזומן ובפריסת תשלומים.

כך עובדת השיטה, לפיה האנשים שמנהלים את הכסף שלנו - את כספי הפנסיה שלנו ואת כספי הפיקדונות בבנקים - מזרימים אותו לאנשי הממון, כי הם אמורים לעשות מהכסף הזה עוד כסף גם אם זה יעלה לציבור במחיר של עוד 150 מליון או חצי מיליארד. לכאורה לא היה לרוסק עמינח סיבה לחשוש מעוד "תספורת" לבעלי הון, כמו זו שזכו לה בעבר בין היתר עידן עופר, יצחק תשובה ואילן בן דב. אבל הפעם התמונה התבררה כשונה בתכלית, אולי בזכות המחאה החברתית, אולי בזכות הרשתות החברתיות, אולי פשוט נקעה נפשו של העם. מה שברור הוא שעם פרסום הידיעה על ההסדר, הציבור הישראלי הקים קול זעקה רם ונישא. רוסק-עמינח  הבינה את הסיכון, כינסה ישיבה משותפת עם יועצי התקשורת, הקימה חמ"ל תקשורתי וקיבלה החלטה: לעשות רוורס. החלטה חסרת תקדים שהוציאה אותה מהמשבר כשידה על העליונה. אבל רגע לפני סוף השנה, נראה כי הפופולריות שלה שוב צונחת, כשהתבטאה באומרה ששכר הבכירים בבנק לאומי סביר וצנוע. אולי מישהי כאן בכל זאת קצת מנותקת?

5. מגי אזרזר

מגי, מהממת אחת, טוענת שההצלחה שלה היא לא בזכות היופי ("למרות שיש בי מידה של כוסיזם") אלא בזכות שמחת החיים שהביאה איתה מנתניה.  אין סיכוי שפספסתם אותה השנה. גם אם היא בתפקיד משנה, היא מצליחה לגנוב את ההצגה.  אם ב"חברות" של ליטל שוורץ היא משחקת שוטרת רווקה, ב"נויורק", שם היא שמרית, מוכרת עגלות ישראלית שמסתבכת עם עולם הפשע וממש בקרוב נראה אותה גם בחסמב"ה 3  מחליפה את דורית בר אור. בכל המקרים מדובר בבחורה מגניבה, קרועה וקורעת. היא בת 27, למדה בניסן נתיב, וכשהיא נשאלת אם לא מפריע לה הטייפ קאסט של המזרחית הקשוחה היא מגחכת "נו, אז איזה טייפקאסט יהיה לי. של האשכנזייה העדינה?". חוץ מזה היא בטוחה שהייתה צריכה להיוולד גבר, הלקסיקון שלה בחיים האמיתיים הוא צירוף מג'וברש של עברית, אנגלית, ערבית, ציטוטים מהמקורות והרבה סלנג. אנחנו התאהבנו. וכמו שהיא אומרת, בעזרת "אלוהימוש" עוד מעט יכירו אותה אפילו עוד יותר.

מגי אזרזר, יח"צ יס
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה