5 נשים שנעלמו לנו מהפריים השנה

ליהיא לפיד, השמיעי קול! דפני ליף, איפה נעלמת? ומי יתר הנשים שהחליטו להתרחק קצת מאור הזרקורים השנה - או פשוט נעלמו לחלוטין?

01/09/2013
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

1. ליהיא לפיד

השנה הכי מתוקשרת של בעלה או כמו שהיא נוהגת לקרוא לו בטוריה "החזק" , שר האוצר יאיר לפיד גרמה לליהיא לפיד להיעלם לנו מהפריים. נכון שהיא ממשיכה לכתוב את המדור שלה ב"ידיעות תקשורת" אבל את הטורים שפרסמה מאז כניסתו לפוליטיקה של בעלה העדיפה להקדיש לדפוסי התנהגות של משפחות, לקריירה הספרותית ולפחד הקהל שלה. בליל הבחירות היא נצפתה עוזבת איתו את הבית לאחר שנודע על ההישג הגדול ומאז לא נכחה באירועים ציבוריים, היא לא מצולמת, לא מגבה בפומבי, ולא ממש נוכחת ציבורית בניגוד לרעיות פוליטיקאים אחרות כמו ג'ודי ניר מוזס שלום או שרה נתניהו. פייר? ציפינו ליותר.

2. דפני ליף

שנתיים עברו מאז המחאה, דפני ליף עדיין כאן, אבל נדמה שקצת התפוגגה מהפריים. שנתיים אחרי שהתחילה את המחאה הגדולה ביותר בתולדות ישראל, והפכה מהצעירה האלמונית שהקימה אוהל ברוטשילד לאדם המצולם, המדובר, האהוב והמושמץ ביותר בישראל, ליף עדיין נאבקת במלחמה החברתית, גם אם המצלמות הלכו וההמונים מבוששים לחזור להפגנות שניסתה לארגן. ההפגנה שביקשה לארגן ביולי השנה לציון שנתיים למחאה, זו שקיוותה שתהיה ירית פתיחה לחידוש המחאה, לא התרוממה מעבר לתהלוכה, והיא עומדת למשפט עדיין באשמת תקיפת שוטרים במהלך הניסיון להקים מחדש את האוהלים ברוטשילד, אף שביה"מ המליץ למשטרה לחזור בה מכתב האישום.

דפני ליף ופעילים ברוטשילד, צילום: ריקי כהן

"כשאני יושבת בבית המשפט, אני יושבת שם לבד, אין שם אנשים שצועדים רק אנשים שבאים לתמוך, וכאלה שהיו עקביים בתמיכה שלהם" צוטטה בדה מארקר. אחרים שהצטרפו בעקבותיה למחאה כמו סתיו שפיר או איציק שמולי ניצלו את המומנטום ונכנסו לכנסת, יש שאומרים שהבום הגדול של יאיר לפיד  גם הוא סוג של אפטר אפקט של המחאה החברתית, אבל ליף הכריזה שלא תרוץ לכנסת והיא ממשיכה לנסות לפעול מהשטח. בינתיים נשארת התהייה האם המחאה תעלה שוב, ואיזה צורה תלבש הפעם אם כן?

3. גילה אדרעי

מי שהפכה בשנה שעברה לאחת הדמויות השנויות במחלוקת בישראל, יו"ר ועד רכבת ישראל, גיבורת מעמד הפועלים בעיני חלק מהאנשים, ואויבת המדינה וסמל לשיכרון הכח של הוועדים הגדולים מצד שני, נעלמה מהתודעה השנה. מאז שנבחרה לעמוד בראשות ועד עובדי הרכבת  חוללה סערות לא מעטות שכללו כמה השבתות ומעצר מתוקשר אחד, נחשבה ליו"ר חזקה אבל שנויה במחלוקת, מיליטנטית  ואגרסיבית. אולי תכונות שהיו נחשבות כחיוביות לגבר נתפסו בעייתיות לאישה בעולם של גברים, מזרחית, במה שהיא הגדירה כ"מלחמות של אשכנזים". לפני שנה, אדרעי הושעתה מעבודתה והודחה מתפקיד היו"ר על ידי עופר עיני לאחר שנטען שאיימה על עובד אחר. בימים האחרונים קבע בית הדין האזורי לעבודה שהיא תחזור לעבודתה - האם היא גם תחזור לכותרות? מה אפשר ללמוד מהסיפור שלה על כוחם של ארגוני העובדים? ומה היא הייתה אומרת על השביתה האיטלקית?

גילה אדרעי, צילום: youtube

4. אנסטסיה מיכאלי

מתגעגעים? הבה נודה: מאז הסתלקותה של מיכאלי, לא נכחה דמות נשית כה קיצונית בכנסת שנותנת פייט נמרץ אפילו לאמירות המופרכות של מירי רגב. הבלונדינית התמירה והדקיקה שהתפרסמה קודם לכן כדוגמנית ואם לשמונה ילדים (את השמיני ילדה בהיותה בכנסת) , נכנסה כגיורת הראשונה לכנסת למפלגת ישראל ביתנו בסערה: במהלך שהותה בכנסת היא הספיקה לשפוך כוס מים על חבר הכנסת ראלב מג'אדלה והורחקה לחודש מדיונים בכנסת (כשבמקביל הורחק גם אחמד טיבי מהמליאה לאחר שכינה אותה "אנסטסיה השופכת"), קודם לכן הספיקה למנוע פיזית מח"כ חנין זועבי לדבר כשהתנפלה עליה על דוכן הנואמים של הכנסת אחרי אירועי המרמרה. לגנותה נזכרות גם התבטאויות בגנות הקהילה הלהט"בית ומצעד הגאווה ו"תוכניות טלוויזיה שמעודדות גברים לרקוד ולהתאפר", הטענה שההומואים הם "מסכנים שמתאבדים בגיל 40, ואלה אותם חבר'ה שרוצים להיות נשים והם נשים", ועוד ציטוט מובחר לפיו "לסביות הן נשים שעברו הפלה", כשהיא תולה את כל זה בחסר בערכי משפחה נורמטיביים, ובכלל, בטענה שלאישה עדיף להישאר בבית ולגדל ילדים.

כנראה שהטיעון הזה שכנע את ליברמן, או שהיו אלה שלל המבוכות שגרמה לסיעתה, שגרמו לו לאותת לה את הדרך הביתה. היא עוד ניסתה על הדרך לנסות להצטרף לסיעתו  הכושלת של מיכאל בן ארי אבל לא צלחה, מאז נעלמה לנו מהפריים.

5. מארינה מקסימיליאן בלומין

נעלמה? הכצעקתה? היא מופיעה תדירות במדורי הרכילות שמצלמים אותה ומדווחים על נישואיה, על גירושיה, על מופעים חדשים, סדרות טלוויזיה,  ועל כל קמפיין. העניין הוא שמארינה קצת נעלמה לנו פיזית, אחרי שמיתגה את עצמה כדיווה, אישה יפה וגדולה מהחיים, החליטה לוותר על המראה הגדול, וקצת כמו סלבריטאיות רבות שלמרות שהכריזו שטוב להן בגוף העגלגל שלהן (נינט, קרן פלס, מאיה דגן, מאיה בוסקילה)  פצחה בדיאטה. ההרזיה שהגיעה עדיין לא הסתיימה והפכה אותה מאישה גדולה לממש ממש רזה - כך שלנו, יש קצת פחות מדי מארינה מקסימיליאן בלומין בפריים.

מארינה מקסימיליאן בלומין, צילום מסך יוטיוב

"נמאס לי להיות האישה הגדולה עם הבגדים המוזרים" הכריזה בראיון, אחרי שהשילה מה-ה177 ס"מ הנישאים שלה 25 ק"ג. הדבר זכה לתגובות אמביוולנטיות. מחד, מחמאות על גזרתה החטובה ומצד שני תגובות נזעמות משהו מצד נשים שבעבר שימשה להן השראה, וגם לא מבינות כיצד נשארה פרזנטורית של רשת בגדים למידות גדולות. לקראת סוף השנה נודע לנו שמארינה מקסימיליאן קרני מחזירה את הבלומין, ומתגרשת מבעלה עמו הייתה פחות משנה והשאירה אותנו עם שאלה פתוחה: האם יש קשר בין ההרזיה לשינוי הסטטוס?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה