5 מיתוסים על מה שקורה לנו בבטן

כמה פעמים צריך לבקר בשירותים, מתי גזים הם בעיה, ואיך מתמודדים עם בעיות כמו עצירות? הגיע זמן לעשות סדר בקרביים של הנושא הכי חשוב אבל הכי מושתק שיש

26/02/2015
דיאטה ותזונה קבלו עדכונים מדיאטה ותזונה
  • RSS

מערכת העיכול וכל מה שקורה בה היא נושא מביך והרבה פעמים גם כואב. והנושא הזה כואב כי הוא מביך - בגלל המבוכה אנחנו לא מדברות עליו, ולכן לא תמיד מקבלות את האינפורמציה הכי טובה לגבי הטיפול בבעיות שלנו. כך פורחים להם סביב הנושא מיתוסים שונים, ואנחנו הולכות איתם בלי לדעת הרבה ומקוות לטוב. מאחר שידע, בכל נושא, הוא כוח, באנו להפריך כמה מהמיתוסים האלה ולעשות לנו קצת יותר נעים בבטן.

מיתוס: חובה ללכת לשירותים פעם ביום

האמונה הרווחת היא שאם לא הלכנו פעם ביום לשירותים, אנחנו בבעיה. האמונה הזאת קיבלה אצל רבות מאתנו תוקף של אמת אבסולוטית, והיא גורמת לנו הרבה פעמים לעשות מעשים מיותרים (ולעתים אף מזיקים), על מנת לתקן בעיה שכלל לא קיימת. האמת היא שאנשים שונים מבקרים בשירותים בתדירות משתנה, וזה נורמלי לחלוטין. כל עוד את הולכת להתרוקן בין שלוש פעמים ביום לשלוש פעמים בשבוע - את בסדר. אם זה קורה פחות משלוש פעמים בשבוע, כנראה שאכן מדובר בעצירות. מהצד השני, אם ראית את האסלה יותר משלוש פעמים ביום, כדאי לבדוק מה גורם  ליציאות התכופות.

shutterstock_38607733את לא צריכה לגור בשירותים כדי להיות בטוחה שאין לך עצירות

מיתוס: תרופות לעצירות תמיד ממכרות

זוהי אמת לשעבר שהפכה למיתוס. עד לא מזמן הטיפול התרופתי המקובל לעצירות כלל חומרים משלשלים, שגרמו להסתגלות של הגוף ולמעשה להתמכרותו לתרופה. תוך זמן קצר של שימוש החולים גילו שהם כבר לא מסוגלים להתפנות ללא עזרה. עם זאת, פיתוח חדש של תרופה בשם רזולור מסייעת לבעיית העצירות ללא התמכרות. איך היא עושה זאת? מסביר לנו הגסטרואנטרולוג ד"ר דן קרטר: "לעומת התרופות המשלשלות, הרזולור פועלת בשיטה מכנית: התרופה מתחברת לרצפטורים במעי הגס ומדמה את הפעילות האמיתית שלו, גורמת לו להתכווץ ובכך מסלקת ממנו את הפסולת. בגלל שהיא אינה תרופה כימית, גם לאורך זמן הרזולור יעילה ואינה ממכרת". יש לקחת בחשבון שהתרופה בדרך כלל אינה ניתנת באופן ראשוני, אלא לאחר שהתרופות הרגילות לא מצליחות לעשות את העבודה.

 

shutterstock_187128521

פאדיחות טבעיות. גזים

מיתוס: לא לכולם יש גזים

אם את סובלת לאורך היום מהתופעה המביכה הזאת, יש לנו סוד לגלות לך: את ממש לא לבד. הנושא המושתק הזה אולי מרגיש לך כמו תופעה חריגה, אבל האמת היא שבאופן טבעי כולנו פולטים גזים ממערכת העיכול, ולא מעט מהם, לאורך כל שעות היום. רוב האנשים מייצרים בין חצי ליטר לליטר וחצי של גזים במערכת העיכול, והגזים האלה חייבים לצאת איכשהו. אז זכרי - כל עוד לא מדובר בגזים תכופים וכואבים - זה טבעי לחלוטין. הנזק היחיד הוא שזה מביך.

מיתוס: גזים נוצרים בגלל אוכל

הסברה הזאת נכונה, אבל רק חלקית. מזונות מסוימים, דוגמת קטניות, חלב ומאכלים מטוגנים, אכן מעלים את הסיכוי להיווצרות ריבוי של גזים בבטן, אבל לא רק הם אשמים. ישנן סיבות נוספות לגזים, שלא ניתן להימנע מהן. הסיבה העיקרית היווצרות גזים היא בליעת אויר. אנחנו בולעות אויר בזמן האכילה, בדיבור ובנשימה, והאוויר הזה הופך לגז שצריך לצאת. סיבות נוספות להיווצרות גזים הן מעבר של גזים דרך הדם, ופעולתם של חיידקים מסוימים שקיימים במערכת העיכול.

shutterstock_160277366

כן, גם נשים חוות את זה, ואפילו יותר

מיתוס: גברים סובלים מעצירות יותר מנשים

המיתוס הזה הוא ההיפך מנכון. נראה שהוא פורח לו בגלל מיתוס גדול יותר, שאנחנו הנשים די אשמות בקיומו - הרעיון שנשים בכלל לא מבקרות בשירותים. כמובן שכולם יודעים שיש לנו יציאות כמו לכולם, אבל לא מדברים על זה, וכשלא מדברים על זה נראה שגם אין לנו בעיות בנושא. האמת היא שנשים סובלות מעצירות הרבה יותר מגברים, בגלל המבנה האנטומי שלהן, ובהמשך החיים גם בגלל שינויים הורמונליים בהריונות, בלידות ולאורך החיים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה