5 מיתוסים על טיפולי שיניים בהריון

האם צחצוח שיניים גורם להקאות, האם העובר שודד מהשיניים סידן ולמה החניכיים מתנפחים? כל המיתוסים, כל השאלות, כל התשובות שנשים בהריון צריכות לדעת על בריאות השיניים

04/07/2012
אפרת מונשרי גורן קבלו עדכונים מאפרת
  • RSS
» צחצוח גורם או לא גורם הקאה? צילום: Thinkstock

ביקור אצל רופא השיניים נחשב אצל רב האנשים לחוויה לא נעימה ואפילו מפחידה. טיפולי שיניים מלווים בחששות גדולים ובדרך כלל נדחים בתירוצים שונים. הפחד מתגבר כאשר מדברים על טיפולי שיניים בהריון ורופאי שיניים מספרים, שנשים מגיעות אליהן בשלבי הריון שונים רק כאשר הכאבים בלתי נסבלים. למעשה הריון והפחד לפגוע בעובר מהווה את התירוץ השכיח ביותר של נשים להתחמק מביקור במרפאה המפחידה.

בגלל העלייה ברמת ההורמונים, נשים עלולות לחוש תחושה של נפיחות בחניכיים, ולכן דווקא בתקופה זו מומלץ לבקר אצל רופא השיניים לביקורת וכמובן להקפיד על צחצוח שיניים והיגיינת הפה. רופאי שיניים מדגישים, כי ניתן לטפל בהריון בבעיות שיניים והעובר הגדל לא צריך להפוך לתירוץ, צריך לקבוע תור ולהיבדק כדרך משגרה בריאה.

נהוג לחלק את טיפולי השיניים לשלושה סוגים:

טיפולי חרום: בעקבות תאונות, טיפול בזיהומים, כאבים חזקים ועוד.

טיפולים נחוצים: טיפולים משמרים בעששת או בבעיות חניכיים.

טיפולים אלקטיביים: הכוללים שיקום הפה, כתרים, טיפול אורתודנטי השתלות שיניים ועוד.

עדיין, מרגיעים הרופאים, ניתן לטפל וכדאי להיות מודעים למיתוסים השונים סביב לנושא, שרובם לא נכונים ואפילו מטעים ומפחידים.

אסור לטפל בשיניים בזמן ההריון

לא נכון

בתקופת ההריון מומלץ לא לבצע טיפולים אלקטיביים ולסיים את הטיפולים הנחוצים בבעיות ידועות כמו עששת (חורים בשן) לפני הכניסה להריון. אף על פי כן, מותר ואף רצוי לטפל בשיניים אם יש צורך בכך, בזמן ההריון, בעיקר באותם מקרים לא צפויים או הריון לא מתוכנן.

כדאי לדעת: חשוב ליידע את רופא השיניים שאת בהריון, גם אם מדובר בשלבים הראשונים בהם לא סיפרת לאף אחד. במהלך הטיפול רופא השיניים יתחשב בכך ואם יש צורך לבצע הליכים מסוימים הוא יגן על העובר.

השיניים בזמן ההריון חלשות יותר

לא נכון

נשים רבות חושבות שהשניים נעשות חלשות או רכות בתקופת ההריון וטוענות שההריון גורם להן לאבד שניים. במקביל נשמעות טענות כי הסידן "נלקח" מהשיניים בזמן ההריון ולכן גורם להן להיות חלשות יותר.

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית, סגן רופא השיניים הראשי ברשת מרפאות השיניים כללית סמייל, מסביר: "ההריון אינו הורס את השיניים והעובר לא לוקח לאם ההרה את הסידן מתוך השיניים. אלה אמירות שאינן נכונות. העובר אמנם ניזון מהאם ההרה על מנת להתפתח, אולם המקום היחיד ממנו הוא דווקא אינו נוטל דבר, הן השיניים".

שאלה: למה בכל זאת עלולה להתרחש הרעה במצב השיניים במהלך היריון?

"בגלל שהחניכיים רגישים יותר, בגלל הפעילות ההורמונלית המוגברת החניכיים רגישים יותר. לכן, הצחצוח עלול להיות פחות נעים, אפילו מעט כואב, או לעורר את רפלקס ההקאה, ועל כן נשים הרות נמנעות לעיתים מלצחצח את שיניהן במהלך ההריון. מאידך, הגוף מגיב כעת ביתר עוצמה לרובד החיידקי וככל שהאם ההרה ממתינה שהרגישות בחניכיים תעבור ונמנעת מלצחצח – כך הנפיחות והאודם מתגברים וההיגיינה יורדת. התוצאה: מעגל קסמים שעלול להסתיים בעששת ובמחלת חניכיים חריפה, ברגישות גוברת ובהידרדרות מצב השיניים והחניכיים".

שאלה: מה אפשר לעשות?

"גם אם זה פחות נעים, נפוח ומעט כואב - מומלץ כי נשים הרות לא יוותרו לעצמן ויצחצחו את שיניהן באופן קבוע כדי להסיר את רובד החיידקים ולא להרע את המצב, ואף יעקבו במהלך ההיריון אחר מצב שיניהן אצל רופא שיניים ושיננית".

אסור לבצע צילומים בשיניים בזמן ההריון

לא מדויק

מומלץ להימנע מצילומי שיניים רק בטרימסטר הראשון. ד"ר סלוצקי: "בשליש הראשון להיריון משתדלים להימנע עד כמה שאפשר מצילומי רנטגן. אולם במקרי חירום, כמו זיהום שעלול לגרום חום ודלקת חריפה, אפשר בשליש הראשון להיריון להניח שכבת מגן  ואפילו כפולה על בטנה של האם ההרה – ולבצע צילום ללא חשש. בשלישים הבאים – אין כל מניעה לצלם בעזרת המיגון השגרתי".

חומרי ההרדמה וגז הצחוק פוגעים בעובר

לא נכון

"חומרי הרדמה אינם פוגעים בעובר כי השפעתם מקומית, לכן ואין כל חשש להשתמש בהם בטיפול שיניים בזמן הריון" מסביר ד"ר סלוצקי. ואולם, הוא ממליץ להימנע מגז צחוק אם ניתן, אבל מדגיש שאין מחקרים המעידים על בעיה או פגיעה בעובר.

צחצוח שיניים גורם להקאות בזמן ההריון

לא מדויק

לדברי ד"ר סלוצקי, מדובר בנושא מורכב. "נשים בהריון, בעיקר בטרימסטר הראשון, יכולות לסבול מבחילות והקאות עם או בלי קשר לצחצוח שיניים".

3 טיפים שכדאי לאמץ:

בטרימסטר הראשון להריון: רצוי בתקופה זו לצמצם את הטיפול לטיפולי חרום בלבד.

בטרימסטר השני להריון: בתקופה זו מומלץ לבצע טיפולים נחוצים ולהגיע לסיום ההריון ללא בעיות בשיניים.

בטרימסטר השלישי להריון: מומלץ לא להשאיר טיפולי שיניים לשלב האחרון של ההריון. לא תמיד ניתן לדעת מתי אישה תלד וטיפולים ארוכים יכולים לא להסתיים בתקופה זו. לא לכל הנשים נוח להתיישב עם בטן תופחת על כיסא הטיפולים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה