5 דרכים יצירתיות לפרידה ממוצץ

הגמילה מהמוצץ אינה פשוטה. כל ילד ומידת החיבור והשימוש שלו במוצץ. בהתאם למידת הצריכה, כך גם אופי הגמילה. ניתן לגמול ביום אחד וניתן לגמול בהדרגה

19/12/2016
עדי ולטר קבלו עדכונים מעדי ולטר
  • RSS

את הילדים שמבלים שעות רבות ביום עם המוצץ, בבית, במסגרת, בגינה ובכל מקום, ניתן לגמול בהדרגה. את הילדים שרק ישנים עם המוצץ או לוקחים אותו מדיי פעם במהלך היום, כדאי לגמול בהחלטה של יום אחד.

 איך גומלים כך שההתמודדות של כולם תהיה הכי קלה?

מחליטים על תאריך - מסבירים לילד בהתאם למידת ההבנה שלו, לדוגמה: "בשבת כשחוזרים מסבתא", "ביום חמישי כשיוצאים לחופש", "ביום שמסתיימת הקייטנה" וכו'. כשמגיע היום המיועד, מזכירים לה / לו בבוקר שהיום הוא יום הפרידה מהמוצץ.

מחליטים על דרך - קיימות הרבה דרכים חמודות, מגוונות ואינטראקטיביות שמאפשרות לילד לקחת חלק פעיל בהכנה ובפרידה.

 נפרדים מהמוצץ (צילום: שאטרסטוק)

5 דרכים יצירתיות לפרידה מהמוצץ

עץ מוצצים – בערים רבות בארץ קיימים היום עצי מוצצים. ילדים באים ותולים את המוצצים שלהם על העץ יחד עם מוצצים של ילדים אחרים.

יתרונות: מוחשי, מוכר, מספק תחושת וודאות בנוגע לדבר היקר להם מכל. שומרים על צורתם והמיקום שלהם ברור וידוע לילד.

חסרונות: ילדים שלא משלימים לחלוטין עם הגמילה עלולים להתקשות לקבל את העובדה שעליהם לראות את המוצץ מדי יום בלכתם לגן או ביציאה מהבית. במקרים כאלה, הימנעו מתליית המוצץ במקום שקרוב למסלול ההליכה הקבוע שלהם.

מוצץ ורוד (צילום: שאטרסטוק)

שליחת המוצצים עם בלון הליום לארץ המוצצים – קושרים את המוצצים לבלוני הליום, נפרדים מהם לשלום ושולחים אותם לארץ המוצצים.

יתרונות: המוצצים מתעופפים להם אל הלא נודע.

חסרונות: תלוי בכמות המוצצים, בלוני הליום לא כאלה חזקים כמו שחושבים... ועלול להיווצר מצב שנשארים עם המוצצים קשורים לחוט ולא מתרוממים לשום מקום.

מוצץ כחול (צילום: שאטרסטוק)

שליחת המוצצים בדואר לתינוק שמכירים / שהולך להיוולד – שמים את כל המוצצים במעטפה ושולחים לכתובת מוכרת.

יתרונות: שתי ציפורים במכה, הופכים את הפרידה לשעת יצירה, מכינים יחד מעטפה מקושטת וצבעונית. המוצצים נשלחים למקום מוכר וניתנים כתרומה לתינוק אחר. מעביר את ערך הנתינה לאחר.

חסרונות: כדאי להימנע מהגעה אל ביתם של מקבלי המוצצים בזמן תהליך הגמילה, כדי שלא ייווצר מצב שבו הילד דורש לקבל את המוצץ שלו בחזרה.

מוצץ ורוד (צילום: שאטרסטוק)

שימוש במוצצים כאמצעי תשלום – הולכים עם הילד לחנות צעצועים ומאפשרים לו לבחור כל מה שירצה מהחנות ולשלם למוכר עם המוצצים שלו.

יתרונות: הילד לוקח חלק פעיל בפרידה, מקבל תמורת המוצצים משהו שיכול להישאר כמזכרת, משהו שיזכיר לו כמה הוא גיבור.

חסרונות: הילד יכול לבקש לחזור לחנות ולקחת את המוצצים או סתם לא לרצות להיכנס לשם יותר. מבחינתו המוצצים עוד קיימים ממש פה ליד הבית בחנות השכונתית. לכן, כדאי לבחור חנות מרוחקת משכונת המגורים שלכם.

מוצץ כחול (צילום: שאטרסטוק)

פיית המוצצים אוספים את כל המוצצים שיש בבית, בגן, באוטו, בתיק ובכל מקום אחר לתוך שקית. מחליטים על מקום שבו שמים את שקית המוצצים עבור הפייה. בתמורה הפייה תיתן לילדכם מתנה ותניח לו אותה ליד הכרית כך שימצא אותה כשיתעורר בבוקר.

יתרונות: הילד שותף באיסוף המוצצים, הם הולכים למקום ידוע אך לא מוחשי.

חסרונות: כשהם גדלים הם מבינים שבשנים מסוימות בחיינו 'חלטרנו' כפיות כאלה ואחרות.

מוצץ כחול ומוצץ ורוד (צילום: שאטרסטוק)

גמילה הדרגתית

כאמור, את ה'מכורים הכבדים' ניתן לגמול בהדרגה. הדרגה משמעותה הגבלת השעות במהלך היום בהן ניתן להיות עם מוצץ, בהתאם לפעילות. הנפוץ ביותר הוא להגביל בהתאם לשעות השינה. כלומר, הולכים לישון עם מוצץ והמוצץ יחכה לך כל היום במיטה. בכל זמן אחר, לא מאפשרים מוצץ.

דרך:

מדברים עם הילד על הנושא. מקיימים שיחה קצרה ותכליתית שכוללת את המצב כמו שהוא היום, את הסיבות שזה מפריע לכם ואת מה שהולך להיות.

כשתרגישו שהוא מוכן לגמילה גם בלילה, כלומר כשהוא מפסיק לחפש אותו במהלך היום ולהגיע לעיתים למיטה וכשרמת הצורך שלו יורדת משמעותית במהלך היום, ניתן ליזום את הפרידה מהמוצץ גם בלילה. פרק הזמן בין הפרידות משתנה מילד לילד. את הפרידה מהמוצץ בלילה כדאי לעשות לפי סדר הפעולות המפורט לעיל.

לפני שמחליטים ומתחילים, שלושה טיפים חשובים

לא לפני שינוי גדול – כדאי להפריד את הפרידה מהמוצץ מכל שינוי צפוי אחר כגון: כניסה לגן חדש, מעבר דירה, הצטרפות אח או אחות חדשים למשפחה וכו'.

להסביר במשפטים קצרים – כדאי שהמסר יהיה קצר וברור. ילדים בגילאים הללו (שנתיים עד חמש) מבינים משפטים קצרים עם נקודה בסופם.

להיפרד מכל המוצצים בבית – על מנת שלכם ההורים לא יהיה 'מפלט' ובטח שלא לילדכם, כדאי לקחת את כל המוצצים לכל אחת מהדרכים המוצעות. נסיגה באמצע תהליך הפרידה עלול לייצר קושי גדול יותר אצל ילדכם. כשעומדים בצורה ברורה ונחושה מאחורי ההחלטה זה מספק לילדנו תחושת ביטחון לה הם זקוקים כל כך במיוחד ברגעים כאלה.

צפויים לכם כשלושה לילות יותר מאתגרים עם דגש על תהליך ההרדמה. תגיעו מוכנים, עם המון סבלנות ואמפתיה. קשה להם באמת.

אפשר להיפרד מהמוצץ עם חיוך. בהצלחה.

.

** הכותבת היא יועצת שינה ומדריכת הורים 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה