5 גישות לכושר גופני הוליסטי

כושר הוליסטי הוא הרבה מעבר לאימון סתמי של שרירי הגוף. בזמן בצוע התרגול מעורבת בכך גם התודעה. כתוצאה ממנו, אנחנו יותר נמרצים ואנרגטיים, יש לנו את היכולת לשרוף יותר קלוריות במשך היום ויותר קל לנהל משקל גוף בריא ונאה למראה

24/05/2017
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • בדואר
  • RSS

הכותב הוא ניר הדס - מאמן כושר ובריאות בכיר 

בשנים האחרונות, עולה שיותר ויותר אנשים פעילים גופנית למען הרגשתם הטובה וחיזוק היכולת לממש את עצמם בחיים. זאת מעבר לתועלות המקובלות לייחס לכושר גופני כמו: חיזוק הגוף וחיטובו, בריאות טובה ואנרגיה חזקה ושאר התועלות הרגילות שלמדנו רובנו ככולנו לייחס כהטבה של חיים בפעילות גופנית סדירה.

כושר הוליסטי הוא הרבה מעבר לאימון סתמי של שרירי הגוף. בזמן בצוע התרגול מעורבת בכך גם התודעה. כך מוכפלות פי כמה התוצאות הקונבנציונליות של שיפור הכושר. כתוצאה מכך, אנחנו יותר נמרצים ואנרגטיים, יש לנו את היכולת לשרוף יותר קלוריות במשך היום ויותר קל לנהל משקל גוף בריא ונאה למראה.

בנוסף לכך, בכושר הוליסטי אנחנו מפתחים את יכולת התחושה של הגוף, משפרים את הנשימה ויכולים לנוע בקלות יותר. הרעיון, כפי שמיושם מיד בתחילת הלימוד בשיטת "סנסה - כושר ואנרגיה", הוא לחזור לאותו מקום טבעי שכולנו נולדנו אליו. זה מקום מחובר לתחושות הגוף וצרכיו, זה המקום של מודעות לנשימה, זה המקום המודע לגוף ככללו.

אין לנו אלא להתבונן בעוללים רכים או בחיות, כדי להבין מה היה ברשותנו מאז ומעולם, הוא מה שאיבדנו, רובנו ככולנו, יותר או פחות, במרוצת השנים ותכתיבי החיים בעולם המודרני עתיר הגירויים השכליים. המקום שאיבדנו במידה רבה את הקשר אליו, הוא כזה, שבהנצחת הניתוק ממנו, אנו סובלים בהרבה מובנים, ובחזרה אלין אנו זוכים בברכה גדולה.

ניר הדס

5 עובדות שאולי יפתיעו אתכם ואולי ישפכו אור על כושר המחר:

1. כושר גופני וכושר מנטאלי חופפים במידה רבה

באין ספור מחקרים הוכח הקשר בין גוף לנפש ושאנשים פעילים גופנית, גם עמידים יותר לאתגרי החיים, בעלי סיבולת, כוח רצון ומשמעת עצמית גבוהות יותר, ומעל הכול, בעלי גישה חיובית יותר לגבי מה ניתן לעשות ותחושת המסוגלות שלהם ליישם את עצמם במלואם בחיים.

2. כושר הוליסטי הוא שער לתראפיה ואיזון מנטאלי שכה נחוצים לנו בתוך מהלך חיינו הסוערים והלחוצים.

כושר גופני טוב אינו רק חיזוק, הגמשה וחיטוב גוף נמרץ, בריא ונאה למראה וגם לא רק הפרשה מוגברת של אנדורפינים משפרי מצב רוח ומעניק את תחושת ההצלחה בביצוע והתמדה. מעבר לזה, כושר גופני יכול להוות לרבים את התראפיה הכול כך נחוצה לרבים מאיתנו הנמחצים תחת הסטרס ועומס המטלות של החיים היום-יומיים.

3. כושר גופני הוא הזדמנות לחזק את כל המימדים האישיים

כושר גופני, שמדגיש את תנועות הגוף, את הנשימה והחיכוך, מקל על היכולת לחוש את הגוף והנשימה. יכולת תחושה מוגברת זו, הוא החזרה במשהו לטבענו האמיתי, גם מכפילה את האפקטיביות האימונית פי כמה, כפי שמיישמת שיטת סנסה (ובכל שיטת אימון אחרת למעשה) וגם פותחת לנו שער למימד חלופי למחשבות היום-יום הטרודות הרגילות.

4 . כושר הוליסטי פותח אופציה לניהול עולם המחשבה והרגש

האופציה הנוספת, החדשה לרבים, היא שיש מקום אחר חוץ מלחשוב. להרגיש, לחוש ולפתוח שער לאיזון פנימי, הגברת השלווה , היצירתיות והביטחון. חידוד יכולת האינטואיציה, ניקוי ואתחול של התודעה הרגילה הנגועה בבלבול, חוסר מיקוד ושאר תופעות הסטרס.

5. מימד התחושה כמכפיל תוצאות רגילות וכשער להנאה

מימד התחושה הוא מכפיל תוצאות בגדול. זה ההבדל בין לעשות סתם תנועות ולהיות בתודעה במקומות אחרים, או בין להיות בתוך התנועה, כאן ועכשיו. גם בלי להיות מומחים לכושר, אפשר לתאר בקלות את מהות ההבדל.  בנוסף, מימד התחושה, הוא אחד מהחיבורים הכי חיוניים שלנו לטבע עצמנו,היא גם השער ליכולת ליהנות מתנועה. יכולת זו לא זקוקה להסברים, איך היא מגבירה את היכולת להפיק תוצאות ולהתמיד באימון, כל אחד יוכל להבין זאת בקלות.

ההפתעה שרוב האנשים מגלים, כשהם לומדים לעשות כושר בדרך כזו, היא שממטלה משעממת ומעיקה, פתאום מגלים שזמן הכושר הפך לחוויה האיכותית ביותר שאפשר להעניק לעצמנו ושהיא הופכת למשהו שלעולם לא נרצה שוב לוותר עליו באורח החיים.
תחשבו על זה רגע, איך אפשר ליהנות באופן חושי, סנסורי, אם רק "חושבים על זה" ולא גם "חשים את זה" במקביל?

הנשימה והתחושה, הם הציר המרכזי המחבר את מימדי הגוף, הנפש ואם תרצו, גם הרוח. כושר הוליסטי, הוא כזה שבזמן הפעולה, אנו מערבים את הגוף והתודעה באותה המידה. מכאן כוחו בהפקת יותר מה"תוצאת הרגילות", המצופות מכושר, והכוח לשנות את כל מימדי וזירות חיינו לטובה.

** הכותב הוא ניר הדס- מאמן כושר ובריאות, מאמן הוליסטי בכיר. 36 שנות הדרכה ומומחה לאפקטיביות אימונית ומוטיבציה.
"טוב לי בגופי - אורח חיים בריא" 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה