3 צעדים חשובים בדרך להריון

מתכננת להיכנס להריון או שאת כבר מנסה, עדיין ללא הצלחה? ד"ר יעקב סגל ממליץ מה כדאי שאת ובן זוגך תעשו כדי להצליח במשימה המקסימה. מדריך לפוריות, צעד אחר צעד

22/03/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

מכבי טיפולי פוריות צילום שאטרסטוקנדמה לך שכל הנשים סביבך בהריון ורק אצלך זה מתמהמה? ובכן, זה לא קורה רק לך: זהו שלב שכמעט כל אישה שמנסה להרות עוברת, שלב שיכול להיות מורט עצבים ומדכדך. ובעיקר שלב שמעלה את השאלה: אם זה לא קורה באופן טבעי – מה עושים? ומתי עושים את זה?

"הגדרה לאי פוריות היא ניסיון להרות במשך שנה ללא הצלחה", מסביר ד"ר יעקב סגל, מומחה לרפואת נשים ומנהל תחום רפואת נשים ארצי במכבי שירותי בריאות. "בעבר חשבנו שמדובר ב"בעיה של נשים" אבל כיום ברור לנו כי מעל 50% מהבעיות אי הפריון מקורן דווקא בגברים. לכן, לאחר שנה של ניסיונות להרות ללא הצלחה, ההמלצה היא לפנות למומחה לפוריות ובעזרתו לשקול ולהעריך את הצורך בטיפול".

מהן הסיבות השכיחות לאי פוריות?

"בעיות פוריות אצל נשים יכולות להיות בגלל גורם הורמונלי, כגון מחזור לא סדיר, הפרעות בביוץ ועוד וכן בעיות מכניות: כמו חסימה בחצוצרות אצל האישה, בעיה מבנית של הרחם ועוד", מעיד ד"ר סגל, "בעיות פוריות של הגבר יכולות לנבוע מליקויים באיכות ובכמות הזרע. מבעיה מכנית של חסימה בצינור הזרע ועוד.

"בעיות נוספות יכולות להתרחש על רקע יחסי המין: בגלל שפיכה מוקדמת, בגלל תופעות כגון וגיניזמוס, או חרדות אחרות.

מהם הצעדים המשמעותיים ביותר להצלחת הטיפולים, להערכתך?

"1. כימיה טובה עם הרופא המטפל, 2. עריכה של בדיקות במועדים מדויקים, 3. תפירה ייחודית לכל אישה של תכנית הטיפולים. לרוגע ולשלווה במהלך הבדיקות והטיפולים יש משמעות רבה.  מאד חשוב שתהיה כימיה ושהאישה והגבר ירגישו שהם סומכים על הרופא שלהם שיעשה עבורם הכי טוב שאפשר, בעיקר במצבים של אי פוריות על רקע בלתי מוסבר - כשעל אף שהבדיקות תקינות הסיבות לקושי בכניסה להריון אינו ברור", מדגיש ד"ר סגל.

כל הבדיקות שתצטרכו לעבור

למרות הסטטיסטיקה המסמנת את אחריותם של הגברים, נשים הן אלה שנאלצות לעבור בדיקות רבות ולעתים גם טיפולים על מנת להרות. כדי להקל על התהליך שיכול להיות מיגע הכנו בעזרתו של ד"ר סגל מעין תרשים זרימה של השלבים השונים בדרך אל האושר: לידת תינוק או תינוקת בריאים.

אז מהן הבדיקות שעליך ועל בן זוגך לעשות אם את מרגישה שאינך מצליחה להרות באופן טבעי במשך שנה או יותר?

 הדרך להריון בטיפולי פוריות טיפולי פוריות מכביטיפולי פוריות מכבי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה