10 נושאים שהעסיקו הורים השנה

ילדים זה שמחה, אבל בישראל 2013 זה גם לא מעט דאגה. עם לחץ כלכלי, שר חינוך חדש, טרגדיות נוראיות ומאבקים בלתי פוסקים - הנה מה שהעסיק השנה את ההורים

01/09/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

השיחות שמנהלים הורים ברשתות החברתיות מתרכזות בדרך כלל בנושאים אקטואליים המוצפים בתקשורת. פה ושם מצליח בלוג מסוים או וידוי אמהי/אבהי ברשת חברתית להפוך לשיחה משמעותית בזירות האלו. נכון שיש גם רובד נוסף, יומיומי, של שיחות שגרה על הורות והתמודדות, אבל כשמדברים על עיסוק משמעותי המוני, אפשר לזהות נושאים מרכזיים שהטרידו הורים השנה. נשאלת השאלה, לולא הרשת ורשתות חברתיות, האם הורים היו הופכים לאקטיביסטים יותר, ברחוב, ובפעולות שבאמת מזיזות החלטות, כמו שעשו ארגוני הנכים בעבר. מה שמכשיל את המציאות הזו היא היעדר יכולת של הורים להתארגן תחת גוף אחד, עם מנהיגים ברורים ולהסכים על הנושאים המועדפים, הקריטיים למאבקים ציבוריים. אולי אנחנו פשוט מותשים.

והנה הנושאים שהעסיקו אותנו, ההורים, השנה:

1. ילדים שנשכחים במכוניות - איך נדע שזה לא יקרה לנו?

המקרה האחרון עבר בשקט יחסי ברשת, עוד הוכחה שאנחנו מתקהים אחרי כמה סיבובים, גם כשמדובר בסיבובי זוועה. מכת הילדים הנשכחים במכוניות למותם, מחודש יוני ועד אמצע אוגוסט בלבד נשכחו 13 ילדים ברכב - ארבעה מתוכם מתו אחרי שגססו בייסורים. הדיונים הבוערים עסקו בשאלת הג'נדר, האם אבות הם  אלו ששוכחים באופן בלעדי את התינוקות ברכב? סטטיסטית בעולם החלוקה כנראה מאוזנת בין אמהות ואבות, בנוגע לישראל, אין נתונים רשמיים, אבל תחושת הבטן אומרת שהמקרים אירעו כשאבות היו הנהגים. עוד סוגיות נוקבות עלו באשר לאורח החיים התובעני הכלכלי שטורד את דעת השוכחים, ועל המכשירים הדיגיטליים שפשוט שותים את המודעות שלנו, את הערנות והנוכחות. האחרון בעיני הוא הבוער ביותר  ועוד לא נאמר ונחקר בו מספיק.

2. הקיצוץ בקצבאות הילדים

הקיצוץ בקצבאות הילדים יוסיף 35,000 ילדים למעגל העוני, דיווח הביטוח הלאומי. הוא יגרע מכל משפחה מאות שקלים בחודש, גם מאלו שאינם משתייכים ל"מעגל הטפילי", החרדים, הבדואים והערבים של האידיאולוגיה הגזענית הלפידית. שר האוצר טוען שהקיצוץ הוא חלק ממדיניות של מעבר מתרבות קצבאות לתרבות של עבודה, אבל זה שקר דמגוגי, המתעלם העובדה שרוב בעלי המשפחות מתחת לקו העוני עובדים, לפעמים בשתי עבודות. השיח ברשת שיקף את החרדה של משפחות, חד הוריות במיוחד, מאובדן ההכנסה הזה, מערעור נוסף של התקציב המשפחתי, מהיעדר היכולת להעניק להם דברים אלמנטריים. אבל מי אמר לך להתגרש, אשה בישראל? בעיה שלך. מילא, אם היית מתגרשת מאחד מחברי לפיד, אבל גם להיות מעמד ביניים וגם להתגרש? זה עונשך. לפיד אמר שהמדינה לא צריכה לממן ילדים, כולל אלו כבר קיימים, רעבם וצערם לא מעניינו. מי הטיפש שיצביע להם שוב?

3. פוליו - לחסן או לא לחסן?

הויכוח העז הנמשך עדיין בנושא, בין הורים מצדדי חיסונים למתנגדים, לא מצליח להשיג יתרון מוחץ לאף אחד מהצדדים. מה שמעניין ברובד התת קרקעי של הדיון הלוהט הם היצרים ונושאים הנוספים שעולים בעטיו. סולידריות חברתית עם רקמה עדינה כתחרה, מול חשדנות ותיאוריות קונספירציה מגוונות, מבחן הורי אכזרי למדי, מול מידע לא מספיק בהיר, עם בעלי טורים שמתחפשים לבעלי סמכות, חגיגת רשת שלא מביאה את יתרונה בסוגיה הזו.

חיסון נגד פוליו

4. "תינוק מגודל", "לא חכמה גדולה": פרשת המסמך המודלף

מה באמת חושבים המורים במערכת החינוך על הילדים שלנו? הזדמנות לאשש את החרדה הזו התקיימה כשנחשף בכפר סבא מסמך סודי של הערכת מורה את תלמידיה לקראת הנסיעה לפולין. "תינוק מגודל", "יש לה קטע עם בנים", ועוד קביעות לא מחמיאות. מיד קמה סערה, ההורים תבעו את עלבון גוזליהם, התקשורת חגגה על הוצאת הכביסה המלוכלכת, ואני לא הופתעתי מכל זה, רק התרגזתי מצביעות ההורים.

5. סגירת הודו לפונדקאות לזוגות הומואים

בינואר האחרון פורסם כי הודו הודיעה שלא תאפשר יותר פונדקאות הומואים ממדינתה. בידיעה בהארץ הובא הנתון המעניין: בין השנים 2011-2005 הוגשו 188 בקשות לבדיקה גנטית בעקבות הליכי פונדקאות בחו"ל. 113 מההליכים האלה היו בהודו, 49 בארה"ב והיתר במדינות אחרות, שרובן אינן מאפשרות פונדקאות לזוגות חד-מיניים." השימוש ברחמן של נשים ממדינות עולם שלישי לטובת תשוקת ההורות של אנשים לבנים ועשירים ממדינות מפותחות, מעורר דילמות ערכיות ותרבותיות סוערות, ועתיד להמשיך כי כעת שוקדים על פיתוח יעד חליפי בתאילנד. נראה כי אין סיכוי בעתיד הנראה לעין שנחיה במדינה נאורה בה הרבנות מרשה לפונדקאיות יהודיות לנדב את גופן למשימה הזו, למען זוגות הומוסקסואלים שיוכרו כהורי התינוק החוקיים.

6. אורלי וילנאי ועדי קול מדברות על טיפולי פוריות

טיפולי הפוריות של אורלי וילנאי מרוז עלו לה בשני אירועי לב שסיכנו את חייה. היא גם הסכימה לחשוף אותם בסרט תיעודי קשה. "הכמיהה לילד לא טופלה בסרט, היא באה כדבר מובן מאליו ואיש לא ערער עליה", כתבה מבקרת הטלוויזיה של הארץ, מיה סלע, "אבל למען האמת לא מעט פעמים לאורך הסרט כשווילנאי מזריקה לעצמה זריקות הורמונים, כששואבים לה ביציות, כשמחזירים את הביציות, כשמרדימים אותה בהרדמה מלאה, כשהעסק נכשל והיא עוברת גרידה, התחשק לצעוק אליה כמו שצעק מרלון ברנדו לסטלה ב'חשמלית ושמה תשוקה' "היי אורלייייי! אל תעשי את זה". אבל מי יכול לשפוט כמיהה לילד".

גם חברת הכנסת המושתקת, עדי קול, חשפה ישירות בפני הגולשים בפייסבוק שלה את אי הצלחתה להיכנס להריון וטיפולי הפוריות שהיא עוברת. קול חשפה את סיפורה האישי כדי לתמוך בזכאותם של זוגות חד מיניים להשתמש בישראל בשירותי פונדקאות, ראו הסעיף הקודם, אך בחשיפה שלה תרמה לדיבור על נושא שעד השנה, נשאר במחשכים. מתברר כי בשנה האחרונה חל גידול של 11% במטופלות הפיריון,  מה שהוביל את המועצה הלאומית לרפואת נשים המליצה להגביל טיפולי ההפריה עד גיל 44. ועדיין, בישראל שטופת חרדת הדמוגרפיה והצו החברתי, אסור לערער על מחיר ההורות, והקרבה כזו נחשבת הרואית והגשמה של ערכים יהודיים ולאומיים בסיסיים. אי הליכה בתלם הזה נחשבת תמהונות, יציאה מהכלל. אבל האם אי הדיון האמיתי במחיר הכואב, בכלל מאפשר לאנשים לבחור בהכרה ומודעות מלאים להיות הורים ולכן לקחת על עצמם מחויבות אמיתית שאינה רק "כי כולם עושים"?

7. סמי פיצוציות וצריכת אלכוהול בקרב נוער

ביוני האחרון נחשף בכתבה בחדשות 2 כי הרשויות החליטו לצאת למלחמת חורמה במפיצי סמי הפיצוציות ולהפוך אותם לכלולים בפקודת הסמים. בכתבה נראים איטומי פיצוציות שמכרו סמים כמו "נייס גיא" ו"מבסוטון". השלטון עושה את מיטב יכולתו, אבל מי שצריך מגיע, כך בכתבה נחשף כי על כל פיצוציה שנאטמת, נפתחת מיד אחת חדשה שמוכרת את אותם סמים. גם הטרדה בעניין בני הנוער ששותים אלכוהול בחופש בגנים הציבוריים עלתה לדיון, וכעת מדברים על העלאת הגיל המותר לאלכוהול ל-21, וצפויה מלחמה גדולה של חיילים ותומכיהם נגד היוזמה הזו.

8. סוגיית ימי החופשה

הורים, אתם כל כך מאכזבים. הדיון על מספר ימי החופשה השערורייתי של הילדים, כשבספטמבר צפויים לנו עוד שלושה שבועות של חופשה, נשאר ברמת הקיטור הרגיל פחות או יותר בפייסבוק. הפער בין ימי החופש של ההורים לשל הילדים, מהגבוהים במדינות מערביות ובכלל, לא מוציא הורים למחאות רחוב או מול משרד החינוך. ומי הנפגעות העיקריות? כרגיל, האמהות. אבל הן מותשות מכדי להתאגד ולנהל מלחמה אמיתית, חם, ויש להן עוד 300 משימות להספיק היום.

9. העלאת תשלומי ההורים

שר החינוך החדש, שי פירון, הודיע כי תשלומי הורים יעלה בשנה הבאה, יאמירו עד 3000 שקלים בשנה לתלמיד, למרות שגם כך, הורים רבים לא מסוגלים לעמוד בהם, ושיעור העוני רק עולה. "המשרד מגביל את מספר שעות התל”ן השנתיות ל-5 בשבוע, אך החליט לייקר בחדות את עלות השעה. במשרד הסבירו כי הסיבה להתייקרות היא עלייה בערך שעת לימוד בכל מערכת החינוך, בעיקר עקב הסכמי השכר שנחתמו בשנים האחרונות עם ארגוני המורים.

10. ביטול בחינות המיצ"ב

סוף סוף צעד בונה אמון של שר החינוך החדש, שנבחר עם שובל תקוות הורים שהתקשה לממש, גם בגלל פטרונו הפוליטי. התקפותיו של שר החינוך הקודם, גדעון סער על המהלך, רק מוכיחות כמה נכון הוא באידיאולוגיה חינוכית שוויונית ששמה לפניה ערכים ולא תחרות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה