10 מיתוסים על שיניים של ילדים

הציחצוח של הבוקר חשוב יותר מהציחצוח של הערב? ועוד תשעה מיתוסים על שיניים של ילדים שיחה עם הרופאה

04/12/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
 • RSS
» מומלץ להשתמש בחוט דנטלי לילדים מגיל ארבע

ידע הוא כוח, אמרו את זה כבר לפניי. רובנו, גם הנאורים והמתעניינים מבינינו גדלים על כל מיני מיתוסים ומנהלים את חייהם לפיהם עד אותו רגע אכזרי בו הם מגלים לתדהמתם שכל מה שסיפרו להם היה למעשה עורבא-פרח. אז כמו שפעם האמנו באמת ובתמים שאם נאכל בעמידה יהיו לנו רגליים שמנות, יש כאלו הבטוחים שחוט דנטלי זה רק למבוגרים ושאם ניתן לפעוט שלנו תפוח אחרי הארוחה הוא יבטל את איום קריוס ובקטוס. נכון או לא? ד"ר דורה שכטר, רופאת שיניים מומחית לילדים, מפריכה ומאששת כמה מיתוסים בריאות שיני הקטנטנים.

 1. בעיות שיניים רבות אצל פעוטות הן סימן לבעיות שיניים גם בגיל מבוגר

  לרוב נכון. עששת היא בעיה כל כך נפוצה וחמורה עד שאיגוד רופאי השיניים האמריקאי  (AACD) פרסם מדריך שמגדיר את רמת הסיכון לעששת של הילדים לפי מגוון פרמטרים. אם רמת הסיכון של פעוט שנקבעה כגבוהה על פי אותה טבלה, נשארת כך גם כשהוא כבר בן 12, סביר מאד שיסבול מבעיות שיניים רבות גם בבגרותו. דר שכטר: "מטרת רופא השיניים היא להוריד את רמת הסיכון של הילד לעששת אבל אם אין שינוי מהותי בהרגלי הניקיון סביר היא תישאר גבוהה. במחקרים נמצא שהפרמטר המשמעותי ביותר לחיזוי רמת העששת בעתיד הילד הוא מעמדה הסוציו-אקונומי של משפחתו. במשפחות ממעמד נמוך חסרה מודעות לצחצוח שיניים וכשמגיעים למרפאה, זה קורה רק כשהמצב כבר אקוטי".

 2. יש להגיע למרפאת השיניים רק כאשר לפעוט צמחו כל השיניים

  לא נכון. ההמלצה היא להביא את הילד בסביבות גיל שנה אפילו אם יש לו רק שלוש שיניים. מהות הביקור בגיל זה היא של בדיקה היא הדרכת ההורים לצחצוח נכון של שיני התינוק והקניית הרגלים בריאים של תזונה, אשר יקטינו את הסיכוי להתפתחות עששת.

 3. ניקוי שיניים בחוט דנטלי לא רלוונטית לילדים

  לא נכון. מומלץ מאד לסיים את ניקוי השיניים בחוט דנטלי לילדים מגיל ארבע. בשלב זה מתחילים להיות מגעים בין השיניים, בייחוד בין הטוחנות, מצטברים שם חיידקים שקשה לנקות בעזרת המברשת בלבד והעברת חוט דנטלי ביניהן תעשה את הניקוי יעיל יותר.

 4. לא מצחצחים את הלשון לילדים

  לא נכון. הלשון היא איבר מחוספס שמתיישבי עליה חיידקים כך שצחצוחה חשוב לקטנים כמו לגדולים. עם בקיעת השן הראשונה מצחצחים אותה וגם את הלשון. בנוסף להקטנת הסיכוי לעששת, צחצוח הלשון מטפלת גם בבעיית הריח הרע מהפה אשר אופיינית לילדים שרגילים למשוך את הנזלת אחורה, אל תוך האף ומשם היא מגיעה לשליש האחורי של הלשון. אחת הסיבות השכיחות לריח הפה הרע של ילד מצונן הם אותם חיידקים שעברו מהאף ללשון שלו.

 5. לעיסת מסטיק ללא סוכר אחרי הארוחה יעילה במניעת עששת

  נכון. לעיסת המסטיק מגרה את הפרשת רוק בפה. לאחר ארוחה, כמות הרוק בפה נמוכה ונדרשות 3 שעות לאיזון רמת החומציות בו. לעיסה לזמן קצר עשויה להוריד את גובה רמת החומציות ולהפוך את האזור לבסיסי יותר, כך שיצטברו בפה פחות חיידקים.

 6. פירות פחות מזיקים לשיניים ממתוקים אחרים, כי יש בהם אנזימים שמחקים פעולת ניקוי של השן

  לא נכון. "פחמימות, משמע סוכרים, הן הדבר המזיק ביותר לשיניים מבחינת סיכון לעששת", מדגישה ד"ר שכטר. "מכיוון שפירות הינם עתירי סוכר, הם מסכנים את השיניים לא פחות מחטיפים או ממתקים. קבוצות פרי הדר בעייתית מבחינה אחרת- רמת החומציות הגבוהה שבהם עלולה לגרום לארוזיה, שחיקה חומצית של ציפוי האמייל של השיניים באופן בלתי הפיך". לחסידי הויטמין סי שבתפוזים, מומלץ להגיש את המיץ בכוס עם קשית ולא בבקבוק כדי להפחית מגע חומצי בשיניים.

 7. אכילת תפוחים (ספציפית) יעילה לבריאות השיניים

  לא נכון. גם בתפוח, כמו בפירות אחרים יש סוכר. ד"ר שכטר: "חשוב להקטין את תדירות חשיפת השיניים לפחמימות. פרי אחרי הארוחה ואפילו שלושה, זה בסדר אבל הבעיה העיקרית היא נשנושים בין הארוחות. האפקט של תפוח או של פירורי במבה שנשארים דבוקים לשן יכול להיות יותר גרוע משוקולד שנמס בפה מהר יחסית, כי הם מהווים מצע לחיידקים". לדבריה, מה שדווקא יכול לעזור בסיום האוכל הוא מזון המכיל את החלבון קזאין המסייע להורדת רמת החומציות בפה, כמו למשל פיסת גבינה צהובה העשירה בו.

 8. מוצץ אכן מזיק להתפתחות תקינה של השיניים

  נכון. האפקט המרגיע של מוצץ ידוע ומוכר אך שימוש ממושך בו, לשעות רבות, עלול לגרום לשינוי במנשך (האופן בו השיניים נסגרות). יש גם מקום לתקווה- אם מפסיקים את ההרגל עד גיל 3-4, הנזק הוא הפיך מאחר ועצמות הפעוט עדיין רכות והמנשך יכול לזוז למקומו התקין. יש לזכור שבכל מקרה, ובכל גיל, חשוב לבחור במוצץ הקטן ביותר.

 9. אסור לאפשר לתינוק להירדם עם בקבוק בפה

  נכון מאד. פעם קראו לתופעה 'עששת הבקבוק' אך היום היא מכונה 'עששת חמורה של הגיל הרך'. וזאת בשל העובדה המצערת שזה לא משנה אם התינוק או הפעוט נרדמים כשפיהם תחליף חלב, דייסה מתוקה או  שד של האם. "בכל מקרה מדובר בנוזל ממותק המזיק לשיניים וחשוב להיגמל מההרגל הבעייתי הזה", אומרת ד"ר שכטר. הלקטוז שבחלב הוא סוג של סוכר. מכיון שבלילה הפרדת הרוק פי הילד יורדת, נוצר מצב בו הוא חשוף שעות רבות לסוכרים וכך גם להצטברות חיידקים על השיניים. אם הפעוט מתעקש על הבקבוק, שימו בו מים בלבד.

 10. צחצוח שיניים בערב חשוב יותר מצחצוח בבוקר

  לא נכון. מאחר ומרבית הילדים אוכלים ארוחת בוקר לפני שהם מגיעים לגן חשוב לצחצח אחריה לנטרל את החיידקים למשך השעות הארוכות שאחרי הארוחה. סיבה נוספת לחשיבות צחצוח הבוקר היא העובדה שהילדים כיום מקבלים פלואוריד, היעיל במניעת עששת, רק באמצעות משחות השיניים המועשרות בו, כך שהצחצוח הכפול מקנה להם תוספת בטחון.

  //

  צילומי אילוסטרציה: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

 • תמונה אישית anat7 08/12/2011

  עכשיו יש לי תירוץ ממש טוב ללעיסת מסטיק לאחר הארוחה. חבל שאין דרך להוסיף למסטיק גם פלואוריד ואז זה היה מושלם (-:

  —-
  ענת
  http://www.solution-med.co.il/pedodontia

בחזרה למעלה