10 טיפים להתארגנות בוקר שפויה עם הילדים

לכל ילד יש את קצב ההתעוררות שלו, קצב ההתארגנות שלו ומצב הרוח בו הוא קם, כך שאם לא התארגנו מספיק טוב מראש, הבית יכול להפוך לשדה קרב קטן בבוקר - מוכר לכם?

11/01/2015
אודיל רוזנפלד קבלו עדכונים מאודיל רוזנפלד
 • RSS

אני לא מ"אנשי הבוקר" ומי שהכיר אותי בצעירותי ידע שיש הרבה דברים שאסור לבקש ממני "על הבוקר". בערך בשעה 10:00 הייתי מתאוששת ומתחילה להיות נחמדה לאנשים.

עד שנולדו ילדיי, שגרמו לי להתעורר ולקום בבת אחת בלי יכולת להימרח במיטה לעוד צלצול "נודניק" של השעון המעורר, ושהבהירו לי מהר מאוד שגם בחמש בבוקר את לא יכולה להרשות לעצמך לא לדבר או לא לחייך. לא פעם יצאתי לעבודה ב-7:30 בבוקר כשאני מרגישה שעבר כבר חצי יום.

 לצחצח שיניים בכיף. צילום: שאטרסטוק

למה זה כל כך קשה?
יש לנו חלון זמן מוגבל בו אנחנו צריכים לארגן ילד, שניים, שלושה, או יותר וגם את עצמנו, ליציאה מהבית. לכל ילד יש את קצב ההתעוררות שלו, קצב ההתארגנות שלו ומצב הרוח בו הוא קם, וזה יכול להשתנות מיום ליום, כך שאם לא התארגנו מספיק טוב מראש, הבית יכול להפוך לשדה קרב קטן בבוקר ואנחנו יוצאים מהבית ושואלים את עצמנו, פעם אחר פעם, מה אפשר לעשות אחרת?

10 דרכים להפוך את התארגנות הבוקר לשפויה:

 1. לקום רבע שעה קודם - כדי שנהיה פנויים לילדים אנחנו צריכים להיות מאורגנים בעצמנו. הבוקר יראה אחרת אם נקום ונתארגן לפני שהילדים מתעוררים ואולי אפילו נספיק לשתות קפה בשקט. נכון, זה אומר לוותר על כמה דקות שינה, אבל במקרה הזה, שווה.
  .
 2. להשכיב לישון מוקדם יותר - הילדים שלנו זקוקים לשינה כדי להתפתח ולתפקד ביומיום. בוקר שהתחיל בחוסר שעות שינה הוא בוקר שמועד לפורענות. אם הילד קם עייף בבוקר, סימן שחסרות לו שעות שינה. נתאים את שעת ההשכבה למספר שעות השינה להן הוא זקוק, בהתאם לגילו ולשעת הקימה בבוקר.
  .
 3. לצאת מהבית בשעה קבועה -  שעת יציאה קבועה עוזרת לילדים בהבנת מגבלת הזמן בהתארגנות הבוקר ומעודדת שיתוף פעולה. נקבע את שעת היציאה כך שתאפשר לילדי בי"ס להגיע בזמן ולילדי הגן להגיע בשעה בה הצוות פנוי לקליטתם. זה הזמן המיטבי עבור ילדים לפרידה נינוחה.
  .
 4. לתכנן את הבוקר - ככל ששגרת הבוקר קבועה וברורה לכולם, קל לנו יותר להיות יעילים ולזכות בשיתוף פעולה מהילדים. איך נעשה את זה? נרשום את כל הפעולות שעלינו לעשות בבוקר, נבדוק אם יש ברשימה פעולות שאינן הכרחיות, ונעביר אותן לשעה אחרת ביום.
  .
 5. לחלק את המשימות - אם התמזל מזלנו ושני ההורים בבית, נחלק בינינו את האחריות למשימות הבוקר. זה חוסך ויכוחים ופספוסים.
  .
 6. להעביר אחריות לילדים - נעביר חלק מהאחריות לילדים עצמם, בהתאם לגילם וליכולותיהם, תוך שאנו מתייעצים איתם אלו פעולות הם יכולים לעשות בעצמם ומעבירים להם מסר שאפשר לסמוך עליהם. אחר כך ניצור עם כל ילד טבלה של פעולות הבוקר שלו ונקשט אותה יחד. ניתן להם לבחור את סדר הפעולות עד כמה שניתן. יצירת הטבלה מייצרת לנו זמן משותף עם הילד. בכל בוקר נעבור עם הילדים על הסדר ונסמן מה שביצעו.
  * למי שמעדיף את המוכן - ערכה ללימוד התארגנות וניהול זמן לילדים של חברת טיקיטיים זכתה להתלהבות גדולה אצלנו בבית. בת ה-12.5 קראה את ההוראות והסבירה לבן ה-8 את הוראות השימוש בערכה, ומאז הוא מקפיד לעבור על הפעולות כל בוקר וערב מבלי שאני אומרת מילה. אז לפעמים קצת עזרה מבחוץ יכולה לעשות פלאים בבית.
  .
 7. לא ללמד דברים חדשים - ילד יכול לקחת אחריות רק על מה שהוא יודע ומסוגל לבצע בעצמו. נקבע זמן רגוע ללמד אותו לעשות את הפעולות שברצוננו להעביר לאחריותו.
  .
 8. לקנות שעון מעורר- ילדים מעל גיל 6 יכולים להתעורר באופן עצמאי משעון מעורר, נלך יחד איתם לקנות שעון, ונעביר את האחריות להתעוררות אליהם. עדיין, לא נוותר על נשיקת "בוקר טוב" גם לילד שמתעורר עצמאית.
  .
 9. לא לדחוף לעצמאות לא בכל מחיר - עצמאות זה דבר חשוב, אבל אם יש פעולה מסוימת שמביאה אתכם לויכוח כל בוקר מול הילד, נשאל אותו מה יכול לעזור לו לבצע אותה בבוקר. ולפעמים, למען שיפור היחסים ואווירת הבוקר בבית, עדיף לעזור לילד בפעולה הספציפית הזו.
  .
  .
  10. לעודד הרבה - בכל בוקר, נעודד את הילדים על הפעולות שהם עושים, על שיתוף הפעולה שלהם, ועל כל שיפור קטן לעומת ימים אחרים, כי זה נותן להם הכוחות והרצון להמשיך ולהשתדל בהמשך.

.
אם עשיתם את כל זה ואתם עדיין מרגישים חוסר שיתוף פעולה מאחד הילדים, נראה שהילד הזה נלחם אתכם קצת והבוקר הוא המקום הכי נוח לממש את הקרבות הללו. במקרה כזה, יש צורך לעבוד על היחסים ביניכם, כדי שהוא יוכל להתפנות בבקרים להתארגנות ולא יהיה עסוק במלחמה אתכם. איך עושים את זה? הדרכה הורית יכולה לתת לכם כיוון.

בכל מקרה, חשוב שנזכור ששינויים לא קורים בבת אחת, ולא פעם יש ימים פחות טובים. אם נהיה עקביים ונתרכז ביחסים טובים עם ילדנו, יש סיכוי רב שהבקרים שלנו יהיו יותר נעימים ורגועים וכולנו נתחיל את היום על רגל ימין.

.

* אודיל רוזנפלד היא מנחת הורים בגישת אדלר, יועצת שינה ודולה לאחר לידה.

לעמוד הפייסבוק של אודיל
לאתר האינטרנט של אודיל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך