10 טעויות של שחיינים מתחילים

עונת השחייה בפתח, ולפני שאתם קופצים למים הקרים, הנה עשר טעויות בשחייה שאתם עושים ואפילו לא ידעתם שמדובר בכאלו

05/05/2015
שוונג קבלו עדכונים משוונג
  • RSS

10 טעויות ששחיינים מתחילים לא יודעים שהם עושים. צילום: שאטרסטוק

מאת: אביטל הירש

שחייה שונה מענפי ספורט אחרים בכך שהיא מצריכה לימוד מסודר של סגנון או סגנונות. רוב האנשים לומדים שחייה בילדותם, בדרך כלל חזה ואז חתירה, וממשיכים לשחות במהלך החיים מבלי לשפר את הסגנון ומבלי לתרגל בצורה מסודרת עם מאמן, וכך לעתים מנציחים טעויות בסגנון שהתקבעו כבר בילדות. ספורטאים שמתחילים לעסוק בטריאתלון עלולים לגלות שהסגנון שמלווה אותם כבר שנים, אינו בהכרח הסגנון היעיל ביותר לטריאתלון ורבים מהם לוקחים שיעורים לשיפור סגנון או קורסים של לימוד מהבסיס.

תקצר היריעה מלתאר את כל טעויות הסגנון שעושים שחיינים חובבים ולכן נגענו רק בחלק קטן מהן. אבל גם מעבר למה שקשור לסגנון נטו, יש טעויות שרובנו עושים.

1. בועטים ברגליים יותר מדי חזק

יש אסכולות שונות לגבי סגנון החתירה, אבל אף אחת מהן אינה דוגלת בבעיטות חזקות מדי במים, כאלו שגורמות לכם ליצור גלי צונמי בבריכה ולהשפריץ מים לכל עבר. הבעיה עם בעיטות כאלה היא שהן גורמות לכם להתעייף מהר מאוד, שכן אתם
מפעילים יותר מדי שרירים בעוצמה חזקה מדי והדופק שלכם עולה.

בעיטות חזקות לא יגרמו לכם להתקדם מהר יותר, מכיוון שהן עצמן יוצרות התנגדות. בנוסף, שימו לב שהבעיטה שלכם יעילה ושאתם לא מכופפים מדי את הברכיים, אלא משאירים
את הרגל כמעט ישרה לגמרי, כשכף הרגל מתוחה.

המלצה שלנו: הנה, כך:

[youtube 0UGMd042l28 nolink]

2. שוחים חזה עם הראש בחוץ

בין אם אתם לא רוצים להרטיב את השיער, לא רגילים לשחות עם משקפי שחייה ופוחדים שיכנסו לכם מים לעיניים או פשוט לא יודעים לשחות נכון, חשוב שתדעו ששחיית חזה עם הראש בחוץ לא תיטיב עם הצוואר והגב העליון שלכם, אלא להיפך. שחייה עם ראש בחוץ לאורך זמן גורמת לעומס מתמיד על הצוואר ואף להוביל לנזק קבוע במפרקי עמוד השדרה.

המלצה שלנו: קחו כמה שיעורי שחייה עם מדריך כדי ללמוד לשחות נכון.

3. נושמים לא נכון בחתירה

הנשימה בסגנון החתירה היא מאתגרת במיוחד, ובהתאם, גם מספר הטעויות בה. אחת הטעויות הנפוצות היא לנשום רק לצד אחד, מה שמוביל לחיזוק יתר של צד אחד ולא של השני וגורם לכם להתעייף מהר יותר. טעות נוספת היא להרים את הראש כדי לנשום – זוהי פעולה הכרחית בתחרויות שחיית מים פתוחים וטריאתלונים שבהן צריך לנווט, אבל גם שם אין צורך לעשות זאת בכל פעם שנושמים. הרמת הראש פוגעת ברצף השחייה ומאטה אתכם וגם עלולה לגרום לכאבים בצוואר.

המלצה שלנו: בדיוק כמו בסעיף הקודם.

4. לא מגוונים ומשתעממים

שחייה היא ספורט מהנה ומרגיע, אבל היא עלולה להפוך לשעמומון, אם כל אימון נראה בדיוק כמו הקודם – שחייה הלוך ושוב באותו סגנון ולמשך אותו פרק זמן. גוונו את האימונים שלכם עם אביזרי שחייה (סנפירים, פולי, כפות שחייה) שגם יחזקו את השרירים שלכם, גם ישפרו את סגנון השחייה שלכם וגם יוסיפו עניין לאימון. גוונו גם בסגנונות השחייה – גם אם אתם מתאמנים לטריאתלון ומתמקדים בחתירה, מומלץ לשחות גם חזה, חתירה ואפילו פרפר, אם אתם יודעים איך.סגנונות שונים מחזקים קבוצות שרירים שונות ומוסיפים עניין לאימונים. אל תשכחו ליהנות: אפשר לפעמים להשתעשע ולצלול סתם כך, לשחות מדי פעם עם נגן מוזיקה ולהצטרף לקבוצה, בעיקר אם קשה לכם להתמיד או שאתם רוצים ליווי מקצועי.

המלצה שלנו: אל תהיו מקובעים, גם אם אתם ממוקדי מטרה.

5. לא מכבדים את כללי הבריכה ואת השחיינים האחרים

אמנם, לרוב מדובר בחוקים לא כתובים, ועדיין, בעזרת קצת שכל ישר והתחשבות באחרים אפשר להבין מה כדאי ונהוג לעשות וממה עדיף להימנע. אם יש בבריכה שלכם שילוט למסלולים מהירים ואיטיים, שחו במסלול המתאים לקצב שלכם. אם אינכם שוחים לבד במסלול, היצמדו לצד ימין (אלא אם כן אתם רק שניים במסלול והגעתם להחלטה שכל אחד תופס צד קבוע, בהלוך ובחזור).אם הגעתם לבריכה כדי לצוף על הגב ומדי פעם לעשות תנועה מקרית ברגליים, עשו זאת במקום שאינו מסלול לשחיינים. אם הבריכה מלאה מאד והמסלולים עמוסים – ותרו על הסנפירים. אם הגעתם לבריכה עם ילדים, ודאו שהם לא מפריעים לאנשים לשחות.

המלצה שלנו: ואהבת לרעך כמוך. גם בבגד ים.

להמשך הכתבה באתר שוונג – לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך