10 טיפים לשיפוץ הבית

איך משפצים את הבית בלי להתפרק? כל הכללים שיעזרו לכם לעבור את תקופת השיפוצים בשלום ובלי לחרוג מהתקציב

10/02/2013
רוני מנדלמן פרת קבלו עדכונים מרוני
  • RSS

אנשים רבים בוחרים לשפץ נכס קיים ולשדרג אותו כך שיתאים לצרכיהם במקום לרכוש דירה חדשה. אבל שיפוץ דירה הוא כנראה אחד הפרויקטים הגדולים שתיקחו על עצמכם, אם תבקשו לנהל אותו לבד. אם אתם לא אנשי מקצוע מתחום הבניה והעיצוב, תצטרכו להתייעץ בכאלה: החל מתכנון בסיסי של הריסה ובניית קירות, דרך טיפול במערכות חשמל ואינסטלציה, חיפוי וצבע ועד עיצוב פנים, ריהוט וניצול חלל באופן מקסימלי.

מדובר באתגר לא פשוט, גם עבור מי שיש לו טעם משובח וידיים טובות. מי שעבר שיפוץ יחד עם פרטנר או בני משפחה, יודע שמדובר בחוויה שיכולה ליצור סדקים בזוגיות ולערער את האחידות המשפחתית, בגלל חילוקי הדעות, ההבדלים בטעמים, הפשרה במגורים זמניים, התקציב הדוחק ושאר מרכיבים בתהליך. הבשורות הטובות הן, שאם שורדים את המשברון, זוכים לא רק בדירה "חדשה", מעוצבת בטוב טעם, אלא גם בחיזוק וחישול התא המשפחתי.

אז מה כדאי לעשות, ומה לא, כדי לעבור את השיפוץ בקלות ובלי לאבד את השפיות?

1. קבעו את התקציב

זה הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש להתייחס אליו. עוד לפני קבלת ההחלטה על מה משפצים ובאיזה סדר גודל, יש להבין מה סכום הכסף שעומד בפניכם, וכיצד ניתן לקבל הלוואה שתסייע להגדיל אותו או לפחות לא לחרוג ממנו. הגדרה מדויקת של תקציב תעזור לכם להחליט על גודל השיפוץ ועל הפשרות שתאלצו לעשות. ללא תקציב מוגדר, ייתכן שתאלצו לוותר הרבה יותר ממה שהייתם צריכים אם הייתם קובעים תקציב מראש.

חשוב להדגיש: כשבונים תקציב, חשוב לקחת בחשבון חריגות זמנים והוצאות בלתי צפויות בגובה של 20% ממנו. התקציב הסופי יקבע רק לאחר שתפגשו עם כל אנשי המקצוע ותקבלו הצעות מחיר שיסיעו לכם בגיבוש תוכנית ותקציב סופיים.

2. נהלו את התקציב

כדאי לעשות זאת ביסודיות ודייקנות, ובלי עיגולי פינות. השיטה הטובה ביותר לכך היא הכנת טבלה מסודרת, בה מעדכנים עלויות צפויות, הצעות מחיר, חריגות, מסים וגם דברים שלכאורה לא נכללים בשיפוץ כמו תיקונים קטנים ולא צפויים, עלויות הובלה, ניקיון וביטוחים.

שימו לב: כדי למנוע חריגה מהתקציב עקב הארכת זמן עבודה של קבלן או שיפוצניק, יש להקפיד להכניס לחוזה סעיף שמטיל "קנס" על עיכוב בלוח הזמנים שנקבע.

3. נהלו את התשלומים

כדי להימנע מבריחה של איש מקצוע לפני סיום העבודה ועם הכסף שלכם, אל תשלמו מראש, אלא רק על חומרים ולפי קצב התקדמות העבודה.

4. בדקו אפשרויות לחסוך עלויות

למשל, אפשר לקבל פטור מתשלום ארנונה בזמן שיפוץ. יש לעשות זאת לפני שמתחילים בשיפוץ ולהסדיר את העניין מול הרשות המוניציפלית הרלוונטית.

וגם: מתברר שזול יותר לשפץ בחורף מאשר בקיץ, בדיוק כמו טיסות לחו"ל והובלות דירה.

5. הגדירו את הצרכים

יש להגדיר את צרכי השיפוץ: כמות חדרים ומקומות אחסון, שיפוץ צנרת וחשמל, מה צריך לעשות במטבח ובאמבטיות, האם צריך להוסיף חדר שירותים או רחצה, מה הדברים ההכרחיים ועל מה אפשר לוותר.

חשוב להקפיד: אם אתם משתמשים בשירותיו של אדריכל או מעצב, היעזרו בו כדי לברר באריכות מהם הצרכים שלכם, עד לפרט הקטן ביותר, ובקשו תוכנית שיפוץ מפורטת ומדויקת ככל האפשר. אם אתם משפצים ללא עזרת מעצב, צרו תוכנית כזו שתגדיר לכם בדיוק מה הולך לקרות ומה התוצאות הרצויות.

6. קבעו סדר עדיפויות

לדוגמה: האם אתם רוצים להשקיע בטרנדים ובמותגים או בדברים פונקציונליים. האם גודל החדר של הילדים חשוב יותר מגודל חדר השינה של ההורים, האם אפשר לוותר על מרפסת כדי להגדיל חדר וכדומה.

בנוסף: החליטו האם אתם מעדיפים לגזור קצת מתקציב השיפוץ לטובת אדריכל או מעצב פנים, או שתעדיפו להשקיע במקומות אחרים.

7. בצעו מדידות

חשוב לבצע מדידה מקצועית של הבית על אזוריו וחלקיו, כדי להתחשב בכך בתכנון עצמו. אין ספק שמדידה מדויקת תעזור לכם לעבור תהליך קל יותר.

8. בחרו אנשי מקצוע מומחים בתחומם

בחירת אנשי המקצוע הנכונים היא מפתח לשיפוץ מוצלח, והיא החלטה שקשורה באופן הדוק וישיר לתקציב הקיים. הקפידו לבחור אנשי מקצוע בכל תחום, אל תתפשרו על אינסטלטור שהוא גם שיפוצניק.

חשוב ביותר: כדי לבחור את אנשי המקצוע שמתאימים לכם ביותר, בדקו המלצות, בקשו לראות תמונות ועבודות קודמות, התרשמו באופן אישי וכמובן, בקשו הצעת מחיר מפורטת ככל האפשר (ראו בהמשך).
אם אתם מתכננים שיפוץ בהיקף גדול מאוד מומלץ לבחור קבלן מנוסה ואמין, כזה שיציג בפניכם עבודות קודמות שלו בהן תוכלו לבדוק את רמת הביצוע שלו בכל הקשור להתקנות של כלים סניטריים, ברזים וריצוף, גימורים וכדומה. אם מצאתם קבלן כלבבכם, שעומד בסטנדרטים ובתקציב, בקשו ממנו המלצות על אנשי מקצוע שהוא עובד איתם, מה שיקצר לכם את תהליך הסינון.

9. בקשו הצעת מחיר

בכל פגישה עם איש מקצוע, הגדירו את מטרות והיקף השיפוץ, את חלקו של אותו איש מקצוע, את הציפיות שלכם וכמובן, בקשו הצעת מחיר מפורטת לפי צרכי השיפוץ שהגדרתם וכמובן חומרים, ימי עבודה ועוד.

10. סגרו חוזה

עם סגירת חוזה העבודה מול איש המקצוע דרשו ביטוח מלא ובתוקף וכתב התחייבות ואחריות  לעבודה ולתאריכי יעד.

--------------------------------------------------

רוצים לשפץ את הדירה? חברת Cal עושה את זה קל עם הלוואה ללקוחות כל הבנקים, שתאפשר לכם לעצב ולשדרג את סביבת המגורים שלכם. לפרטים נוספים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך