10 טיפים להתמודדות עם גזים

אין ספק שאחת התופעות הנפוצות והמעיקות ביותר בחודשים הראשונים של התינוק היא סוגיית הגזים. 10 טיפים לשיפור התופעה שאולי יביאו לכם קצת שקט

25/01/2016
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

לילות לבנים. איך לטפל בגזים?

לילות בלי שינה. כולם יודעים שזה עובר בסוף, ועדיין – עבור הורים לתינוקות הסובלים מגזים, שלושת החודשים הראשונים עלולים להיראות כמו נצח.

התופעה מוכרת. חלק גדול מהתינוקות סובל בחודשים הראשונים לחייו מגזים וכאבי בטן הבאים לידי ביטוי בהתקפות בכי. התופעה נמשכת בד"כ עד גיל 3-4 חודשים.

יש הקוראים לשלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק "השליש הרביעי". המשך לכאורה של ההריון הדורש את הסתגלותו של התינוק לעולם, ואת הסתגלות ההורים ובני המשפחה – לתינוק.

אחד הביטויים הבולטים והכי קשים להתמודדות הוא בכי ממושך של התינוק שיכול להמשך כמעט בלי הפסקה כ 3 שעות ביום, חוזר על עצמו לפחות 3 פעמים בשבוע, בעיקר בשעות אחר הצהריים והערב, וחוזר במשך 1-3 שבועות לפחות. תופעות אלו נפוצות אצל כ70% מהתינוקות בחודשי חייהם הראשונים, כפי שעולה ממחקר שנערך בקרב אימהות לתינוקות עד גיל 4 חודשים המדווחות כי תינוקן סבל מגזים ואי נוחות במערכת העיכול.

הגורם לתופעה איננו ברור עדיין, אבל קשור ככל הנראה לתהליך הבשלת המעי ותינוקות בכל העולם סובלים ממנה, וכך גם הוריהם המותשים. המתקפה מתחילה בדרך כלל בשבוע השלישי לחיי התינוק וחולפות סביב גיל 4-5 חודשים. התקפי הגזים וכאבי הבטן מתחילים להופיע לרוב אחר הצהריים ולקראת הערב, והסימנים להם הם תינוק בוכה, שמאגרף את ידיו, מתכווץ ומאדים. אמנם התופעה זהה אצל כל התינוקות, אבל מתברר שיש כאלה שסובלים ממנה יותר, בעוד אחרים – פחות.

השאלה הגדולה היא איך מתמודדים? גם ככה החודשים הראשונים לא פשוטים, דורשים הסתגלות לשינוי, איזון הורמונלי וחזרה לשגרה חדשה. תוסיפו לזה חוסר שינה משמעותי והתוצאה לא פשוטה.

מחפשת פתרונות להתמודדות עם גזים? הצטרפי לגרופeat - קבוצות וואטסאפ עם יועצות התזונה שלנו

הנה 10 טיפים להתמודדות עם גזים ועייפות בחודשים הראשונים:

1. נסו להקפיד על שגרת ערב קבועה ומרגיעה. זה יקל גם עליכם וגם על התינוק החדש. אמבטיה נעימה, חשיכה, צלילים נמוכים ואווירה נעימה שתסייע לכם ולתינוק בשעות המעייפות של הערב, שעה בה כאבי הבטן נוטים להתגבר.

2. בהנחה שלא בחרת בהנקה מלאה (ומומלצת), האכלה מבקבוק היא פתרון טוב המאפשר לאבא ולשאר בני המשפחה לקחת חלק משמעותי בטיפול בתינוק. כך אפשר לחלוק בנטל הלילות, או לפחות, בהנחה שאת מעדיפה להניק בשעות הלילה, לתת לאבא את משמרת הערב ולאגור כוחות.

3. מטרנה EXTRA CARE קומפורט מכילה רכיב פרוביוטי ייחודי מסוג לקטובצילוס ראוטרי שתורם להקלה על העיכול בתינוקות עם קוליק”, מסבירה רננה מזרחי, דיאטנית קלינית והמנהלת המדעית של מטרנה. “מחקרים הוכיחו כי פרוביוטיקה ייחודית זו תורמת להפחתת משך הבכי מ 3 שעות ביום בממוצע לכחצי שעה בלבד. בנוסף, מכיל הקומפורט של מטרנה הרכב שמנים ייחודי שיעילותו הוכחה מחקרית ליציאות טובות יותר, לעיכול קל, ולהפחתת משך הבכי אצל תינוקות”, זאת משום שהרכב השמנים הזה בשם בטאפלמיטט מחקה את מבנה השומן שיש בחלב אם. בנוסף, התמ”ל איננו מכיל לקטוז, סוכר החלב, יתרון שיכול להקל במצבים של אי נוחות במערכת העיכול”.

4. נסו לעסות בעדינות את בטן התינוק ולהצמיד את הברכיים אל הבטן בתנועות מעגליות עדינות ע"מ להקל עליו את הכאבים.

5. טיול ערב נעים בחוץ יכול לשמש כהסחת דעת מצוינת, גם לכם וגם עבורו. אוויר צח ושינוי אווירה בהחלט יכולים להועיל.

6. יש תינוקות שנרגעים באמצעות תנוחת “נמר על עץ” – משכיבים את התינוק מושען על אמת היד של אמא או אבא, ראשו מופנה כלפי המרפק והידיים והרגליים שלו תלויות משני צידי האמה. הלחץ העדין על הבן בשילוב האפשרות להתבונן בנעשה מסייע.

7. לעיתים יש לנו נטייה להאכלת יתר. לא תמיד התינוק בוכה בגלל רעב והפרשנות המוטעית שלנו עלולה לייצר עומס נוסף על מערכת העיכול ותגובה מעגלית של בכי נוסף. נסו לזהות את סוגי הבכי וללמוד לפרש אותם.

8. בשעות הערנות (בלבד) מומלץ להשכיב את התינוק על הבטן. מסייע גם לכאבי הגזים ובנוסף – חשוב ומצוין להתפתחות.

9. עיטוף – לפעמים שיטות עיטוף שונות בשמיכה צמודה מרגיעות, מקלות על התינוק ונוסכות בו תחושת בטחון מרגיעה.

10. להתאזר בסבלנות, ולהבין, שבסוף זה עובר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך