10 דברים שמתבגרים חייבים לדעת

התייחסות לפורנו, ילדה ש"נותנת", סרטונים המופצים ברשתות חברתיות ולחץ חברתי. אם לא עשיתם עד עכשיו שיחה עם המתבגר בבית, הגיע הזמן להסביר לו כמה דברים

30/12/2013
נגה בירן קבלו עדכונים מנגה בירן
  • RSS

אם אתם הורים למתבגר חשוב שתערכו איתו שיחה על בנות ומיניות. הכוונה לשיחה נעימה ולא הרצאה או הטפת מוסר. שיחה שבה אנו גם שואלים ומקשיבים למתבגר ומאפשרים לו לדבר. היום יש בלבול גדול ותחושה שקורים דברים שהורים לא יודעים עליהם והילדים לא יודעים שזה לא בסדר. במקום שילמדו על יחסים רק מפרסומות, תוכניות טלוויזיה, משחקי מחשב, חברים ופורנו כדאי לקחת את הילדים לשיחה מדי פעם ולהעביר להם את המסרים שחשוב לנו שידעו. גם אם הם מורידים את הראש ואומרים משהו בסגנון - "אתם חופרים", המשיכו לדבר, זה חשוב.

שיחה עם המתבגר. צילום: Shutterstock

הנה כמה משפטים שכדאי להגיד לבנים בהקשר של בנות:

1. כשהיא אומרת לא היא מתכוונת ללא.

לא להכריח ילדה לעשות משהו שהוא לא נעים או לא נוח לה. לבנות יש את הקצב שלהן והרצונות שלהן. לעשות משהו בכוח זה מעשה תוקפני .

2. אם אתה שומע מחברים שיש ילדה ש״נותנת״ התרחק ממנה ודווח למישהו מבוגר.

חשוב שתבין שילדה שמספרים לך שהיא ״נותנת״ לכולם היא ילדה מסכנה. ברוב המקרים מדובר בילדה חלשה, חסרת בטחון ולא מקובלת חברתית. ילדה שחושבת בטעות שמי שנותן לה ״תשומת לב״ אוהב אותה, ושבאמצעות יחסי מין תזכה לאהבה וחום להם היא זקוקה. אולם, אחרי שהיא נותנת את עצמה, הבנים שהיו איתה צוחקים עליה ומפנים אותה לאחרים. כך שבסופו של דבר היא תבין שניצלו אותה לסיפוק אישי ולצרכים פיזיים בלבד. לילדה הזו יגרם נזק נפשי קשה ואתה לא רוצה להיות חלק מזה.

3. אם אתה רואה סרטונים של מצבים אינטימיים מופצים ברשתות החברתיות דווח על כך.

מצבים אינטימיים וגוף האישה לא נועדו להפצה. זו פגיעה קשה בפרטיות ובנפש של בן אדם והרס של חייה. קח אחריות ובמקום להציץ, לצחוק ולהמשיך הלאה עזור לילדה הזו לשים לזה סוף.

4. לנערות יש רגשות וצרכים.

לנערה יש רגשות וחשוב לכבד אותן. נערה היא לא חפץ ולא נועדה לספק צורך מיני של גבר. חשוב להבין זאת ולתת את הדעת למעשים שלנו ולדברים שנאמר מתוך כוונה להתחשב בנערה שעומדת מולנו.

5. פורנו לא משקף את המציאות.

החיים הם לא פורנו. אם נחשפת לסרטי פורנו חשוב שתדע שבסרטים הללו יחסי המין מאד מעוותים ומצטיירים כאילו האישה נהנית ואוהבת גבר אגרסיבי שקורע לה את הבגדים ועושה מעשים בכוח. במציאות יחסי מין נראים אחרת.

6. יחסי מין קשורים באהבה ובקשר.

יחסי מין הם חלק מיחסים בין בני זוג שאוהבים אחד את השניה ונמצאים בקשר קרוב עם מחויבות ונאמנות. הם מתקיימים רק כאשר שני בני הזוג מרגישים מספיק בוגרים ובשלים כדי לקיים יחסי מין. לקיים יחסי מין עם מישהי רק כדי לספר לכולם ולהרגיש גברי זה ניצול של אישה ופגיעה בכבודה.

7. היום יש טשטוש בין עולם המבוגרים לעולם הילדים.

היום ילדים נחשפים לתכנים לא מתאימים לגילם וזה יוצר בלבול ותחושה מוטעית של בגרות. קשר מיני נועד לקשרים בין אנשים בוגרים ובשלים ולא מתאים לילדים ומתבגרים. כדי לקיים קשר מיני צריך בגרות ואחריות כיוון שאנו עלולים להכניס נערה להריון או לקבל מחלות מין ואלו דברים שלא קל להתמודד איתם בגיל צעיר.

8. כשאתה מתייחס לילדה תזכור שהיא גם בת של מישהו ואחות של מישהו.

תתייחס לבנות כמו שהיית רוצה שיתייחסו אל אחותך או אימא שלך. בכבוד, בהערכה, בהתחשבות. נשים אוהבת גבר רגיש שמתחשב בהן ומראה להן גם את הצד הרך שלו.

9. אם יש משהו שמציק לך או מטריד אותך אתה תמיד יכול לבוא אלי.

מבטיחים להקשיב לך ולא להילחץ. בכל דבר אנחנו כאן בשבילך. מה שזה לא יהיה לא נכעס. מעדיפים שתספר לי הכל ולא תסתיר. אנחנו מאד מעריכים כנות ורוצים שיהיה ביננו אמון. אתה יכול לשתף אותנו בכל דבר. אנחנו נקשיב וננסה לעזור.

10. היזהר מלחץ חברתי.

כבר ידוע שאנשים בחברה עושים הרבה פעמים דברים שהם בחיים לא היו עושים לבד ושהם מושפעים מחבריהם. אם אתה נחשף לסיטואציות שאתה מרגיש לא נוח בהן ומשהו לא נראה לך, אל תיכנע ללחץ חברתי ושמור על העקרונות שלך. זה יחזק אותך כבן אדם וישמור עליך מהסתבכות בפרשיה.

****

נגה בירן, MA היא אימא לארבעה ילדים, מנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה בסמינר הקיבוצים ומנחה סדנאות העצמה להורים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה