10 דברים שלא ידעתן על רצח נשים בישראל

יותר מדי נשים נרצחות בישראל והציבור לא מודע לעובדות והנתונים הקשים סביב נושא כואב זה. חובה לקרוא ולדעת את היקף הזוועה ולמצוא דרך לעצור את הרצח הבא

17/04/2016
סמאח סלאימה-אגבאריה קבלו עדכונים מסמאח
  • RSS

במדינת ישראל נרצחות לא מעט נשים ולא כל המקרים מפוצחים. הציבור לא מודע לכל העובדות והנתונים סביב מקרי רצח של נשים ובעוד אנחנו נוטות להתעדכן יותר סביב מקרי רצח של נשים יהודיות, חשוב לדעת גם את הנתונים סביב רצח נשים ערביות כדי להבין את התמונה השלמה ואיך המציאות שלנו נראית באמת. העובדות העצובות מדברות בעד עצמן.

סמאח סלאימה, בוגרת תכנית חממת הנשים לשנת 2015, אשר עובדת על סרט תעודה בנושא זה, גילתה הרבה עובדות קשות בזמן יצירת הסרט. "אני עובדת סוציאלית שנלחמת מזה עשור בתופעת האלימות נגד נשים, רצח נשים ודיכוי נשים על כל סוגיו", היא סיפרה לנו, "ואיכשהו מצאתי את עצמי גם כותבת על זה, מארגנת מופעים, מפגינה ומצלמת מחאה נגד רצח נשים ועם כל מחאה ופעולת התנגדות הייתי חייבת להמציא דרכים חדשות ויצירתיות כדי לעורר דיון ציבורי בחברה הערבית ובתוך הממסד שנושא באחריות לטבח הנשים שלא פוסק".

כאן תוכלו למצוא 10 עובדות שאולי לא ידעתן על רצח נשים בישראל:

1. כעשרים נשים נרצחות מדי שנה במדינת ישראל ורוב הנרצחות נורו בנשק חם.

2. חצי מהנרצחות הן נשים ערביות ואף הן נורו בנשק חם וזמין.

3. בשנת 2015 נרצחו 22 נשים ו-14 מהן ערביות.

4. בעולם נרצחות 5000 נשים בידי גברים אלימים בסביבתן.

5. כל מקרי רצח הנשים היהודיות מפוענחים בישראל כאשר מוגש כתב אישום והפושע משלם את המחיר וטוב שכך.

6. במקרה של נרצחות ערביות רק 20 אחוז מהרוצחים מובאים לדין.

אישה צועקת 7. מדי שנה נעלמות נשים בכל הארץ, במיוחד בדרום כאשר קיים חשש גדול שנרצחו. מקרים אלה נותרים ללא דיווח ,ללא גופה, ללא חיפוש לא יודעים מה עלה בגורלן.

8. ארגוני הנשים נלחמות גם בשימוש במונח ״כבוד משפחה״ שנתפס בחברה הישראלית כעילת הרצח של נשים ערביות. גם הרשויות וגם גברים ערבים מקדשים את המונח הרומז שמיניות האישה הערביה היא גם רכוש של הגברים וכל התנהגות שלה אמורה להיות מפוקחת על ידי גברים. בפועל נשים ערביות נרצחות בגלל ירושה, גרושים, אחזקת ילדים, חיסול חשבונות בין עבריינים, הסתרה של פשעים כמו אונס וגילויי עריות ועוד. ״כבוד משפחה״ ממש לא מעורב שם.

9. בשנת 2015 נרצחו נשים אחרי שהתלוננו וביקשו סיוע מהמשטרה והרשויות. במקרה אחד, המחנכת סוהא מנסור מטירה, האישה הגישה שבועיים לפני הרצח תלונה על איומים ואלימות מצד בן זוגה ולא נעשה דבר. גם היום בן זוגה לא נמצא בכלא לאחר ששוחרר.

10. המקרה הכי מזעזע שזכור לי בעשר השנים האחרונות, הוא רצח של נסרין מוסרטי, אישה בת 27 ואמא לשני ילדים. שלושה גברים קיבלו המון כסף כדי לחסל אותה ברחוב ואחד מהם היה שותף בתא של בעלה בכלא. לא נמצא קשר בין הרצח לבעל האלים ששהה בכלא בזמן שהוא בוצע, הוא שוחרר, קיבל את הבית, משמורת על הילדים והמדינה עוד נתנה לו פיצוי כספי כנפגע עבירה! תחשבו מה עובר על אחותה מדי יום.

סמאח סלאימה

הכותבת היא סמאח סלאימה, בוגרת תכנית חממת הנשים לשנת 2015 ויוזמת הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה, תכנית ייחודית לליווי ולטיפוח יוצרות קולנוע בתחום התיעודי לנשים בלבד ממגוון רקעים מכל רחבי הארץ. התכנית מיועדת ליצירת סרטי תעודה חזקים בנושאים חברתיים; ליצירת דיאלוג בין-תרבותי וקשרי קהילה בקרב נשים יוצרות; לבניית גשרים ויצירת הבנה משותפת בין קבוצות שונות; וליצירת קשרים הדוקים ומפרטים, בין נשים בעלות שאיפה למימוש מקצועי ואמנותי, ובעלות מודעות חברתית עמוקה. לאחרונה הושקה שנת התכנית השלישית לשנת 2016

צילום סלאימה: אורן זיו
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה