10 דברים שכדאי לדעת על פילינג בעור

לפני שאת עושה טיפול של קילוף תאי עור כדאי לך לקרוא את ההמלצות הבאות. פילינג לא מתאים לכל אחת וחובה לדעת מה סוג העור שלך לפני שאת מתמסרת לטיפול הפופולארי

21/08/2016
ד"ר להבית אקרמן קבלו עדכונים מד"ר להבית
  • RSS

הרבה נשים חושבות שיש להן עור דק ועדין מדי לפילינג ואם יש להן פצעי אקנה על הפנים אז הן חוששות מלגעת בעור. אבל למעשה, כמעט כל סוג עור יכול להרוויח מפילינג מתאים. אז מה זה פילינג? פילינג זה בעצם קילוף של תאי עור. עומק הטיפול תלוי בחומר או במכשיר שבו משתמשים. וזה גורם לחידוש העור, לסילוק תאים מתים או פגומים ולצמיחתם של תאים חדשים.

הפילינג יכול לטשטש כתמים, לשנות גוון וטקסטורה בעור ולהפחית את המראה של קמטוטים - תלוי בסוגו ובעומק. הפילינג גורם לעור לזהור ולהיראות טוב יותר מתחת למייקאפ (דומה לשיוף של קיר לפני שצובעים אותו). אבל, פילינג גם עלול לגרום לנזק אם אין התאמה בין סוג העור והבעיה לסוג הפילינג הנבחר.

פילינג פנים

להלן רשימה שתעזור לכן להתאים את הפילינג המתאים לסוג העור ולקבל מראה זוהר:

1. עור יבש. אתן עשויות לתהות: האם פילינג יקלף את העור היבש? אז לא בטוח. על מנת לטפל בעור יבש יש צורך בפילינג עדין המכיל חומצות אלפה הידרוקסיות עדינות ובמקביל להשתמש בספוג עדין. מיד לאחר הקילוף יש למרוח תכשיר לחות עשיר. למי שיש עור יבש ומתקלף ניתן לעשות פילינג עדין כזה פעמיים בשבוע. חשוב לדעת, לא מומלץ פילינג כזה על בסיס יום יומי אם אתן בעלות עור יבש ומתקלף.

2. עור שמנוני ומועד לאקנה. אתן יכולות לתהות האם האקנה יחמיר בעקבות פילינג? אז לא מומלץ לעשות פילינג אגרסיבי ושפשופים עם ספוג נוקשה. מומלץ להשתמש בחומצה גליקולית או סליצילת - זה יגרום לפירוק השומן ויעזור לפתור את הנקבוביות הסתומות ובכך לשפר את מצב האקנה. מומלץ להשתמש בתכשירים ביתיים פעמיים בשבוע. פילינג עם חומצות באחוזים גבוהים יותר מומלץ פעם בחודש-שלושה.

3. עור רגיש. לבעלות עור רגיש מומלץ להימנע מפילינג אגרסיבי לעיתים קרובות. אך ניתן להשמתש בסבון פילינג פעמיים בשבוע, לדוגמא מגרגרי פירות.

4. עור נורמלי. כשאומרים "עור נורמלי" מתכוונים בדרך כלל לעור מעט שמן באזורי ה-T ויבש יותר באיזור הלחיים. עם עור כזה בהחלט אפשר להשתמש בתכשירי פילינג ביתיים פעמיים עד שלוש בשבוע וכן לעשות פילינג קוסמטי חזק יותר לניקוי עמוק יותר פעם בחודש-חודשיים. ניתן להוסיף גם בנוסף לסבון פילינג פילינג של חומצה גליקולית (פחות מ10%) פעם בשבוע.

5. מתי עדיף לעשות את הקילוף - בבוקר או בערב? בעיקרון, אפשר גם בבוקר וגם בלילה, אבל בדרך כלל בלילה אנחנו מורחות על עור הפנים תכשירים חזקים ופעילים יותר ולכן אם נעשה את הקילוף בלילה אז כמות גדולה יותר מהחומר הפעיל שנמרח לאחר הקילוף יחדור לתוך העור.

פילינג פנים

6. מה קורה אם מופיעה לי ריאקציה לא רצויה בעקבות הפילינג? במידה ויש גירוי ואודם של העור, בעקבות הפילינג, אז ניתן להשתמש בתכשירים קלים להרגעת עור מגורה כמו ביאפין, או לחילופין ניתן להשתמש בתכשיר המכיל הידרוקורטיזון לימים בודדים. כמו כן, יש להחליף לסבון ותכשירים עדינים יותר.

7. האם ניתן פשוט להשתמש בפילינג הגוף לפנים ודי? ממש לא! פילינג לעור הגוף אינו מותאם לעור הפנים ומכיל לרוב חלקיקים גדולים וגסים יותר, מה שעלול לפצוע את  עור הפנים העדין יותר. יש לשתמש בפילינג פנים בתכשיר המותאם לעור הפנים בלבד.

8. האם מותר לעשות פילינג גם באיזור העיניים? מותר להשתמש בתכשירים מסויימים בלבד לאיזור העיניים. יש לוודא כי רשום בפירוש גל עבי האריזה כי התכשיר מותאם לשימוש באיזור העיניים.

9. האם חלקיקי הפלסטיק שבהם לעיתים ארוזים בקבוקוני הפילינג מזיקים לפלנטה? בהחלט ישנם כמה סוגים שכן. יש כיום הרבה מאד חברות (בעיקר אמריקאיות) אשר מודעות היטב לנזקי חומרים בלתי מתכלים לכדור הארץ ומשנות את האריזות כך שיכילו פחות חומרים בעייתיים ובלתי מתכלים.

10. האם ניתן לעשות בבית פילינג רפואי? לא! פילינג המבוצע על ידי רופא דורש לרוב פיקוח רפואי ובמסגרת טיפול הפילינג נעשה שימוש בחומרים הדורשים מרשם רופא. חשוב לדעת שפילינג רפואי - אפילו קל - עלול להיות כרוך בפציעה משמעותית על העור ויש צורך במיומנות וידע על מנת לבצע הליך כזה.

** הכותבת היא ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור, שירותי בריאות כללית, ממומחי אתר zap doctors

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך