10 דברים שאת חייבת לדעת על הסכם גירושים

גם אם ההחלטה להתגרש היתה של שניכם וגם אם את עדיין שוקלת את הרעיון בינך ובין עצמך, השליטה במידע העדכני והמדויק ביותר היא נכס שאת חייבת לעצמך

22/01/2015
עו''ד רות דיין-וולפנר קבלו עדכונים מעו''ד רות דיין-וולפנר
  • RSS

מגדל הסכם גירושים. צילום: שאטרסטוק

שום מידע שבעולם לא יחליף כמובן ליווי משפטי מקצועי, ובכל זאת, אם את מתגרשת, או שוקלת להתגרש, זכרי שידע הוא כוח וככל שהמידע שיהיה לפנייך יהיה עדכני ומדויק יותר, כך מעמדך יהיה בטוח ויציב יותר בתוך סיטואציה שעלולה להיות מטלטלת בכל מקרה. הנה 10 דברים עדכניים שכדאי מאוד לדעת על הסכמי גירושים:

1. צו עיכוב יציאה מהארץ נגד הילדים נשאר בתוקפו עד גיל 18 – אם החלטתם לקבוע בהסכם שיוצא צו עיכוב יציאה מן הארץ כנגד הילדים, בכל עת שהילדים יצטרכו לטוס תצטרכו מראש לדאוג להגיש בקשה לבית המשפט לביטול הצו. לכן לא מומלץ להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ במסגרת הסכם גירושים אלא אם יש חשש אמיתי לחטיפתם על ידי ההורה השני.

2. המילה "משמורת" אינה קיימת בחוק ואין חובה להתייחס  אליה בהסכם. כמו כן, ובניגוד לעבר, כבר לא קיימת ברירת מחדל לפיה הילדים נשארים עם האמא. במקרה שמתעורר ויכוח בשאלה, אפשר לעקוף אותו באלגנטיות ולחלק את זמן השהות עם הילדים על ידי שימוש במונחים כמו "תוכנית הורית", "חלוקת זמני שהייה" ועוד. 

3. מומלץ מאוד לכלול בהסכם סעיף לביטוח מזונות - לא רבים יודעים, אך חשוב מאוד לדאוג לבטח את תשלום המזונות למקרה שהאב חלילה נפטר. פטירה פתאומית של אב משלם מזונות עלולה להעמיד אותך ואת הילדים מול שוקת שבורה, וכיום יש דרך פשוטה למנוע זאת. יותר ויותר הסכמי גירושים כוללים סעיף של ביטוח מזונות, שמבטיח את עתידם הכלכלי של הילדים אם חלילה יתייתמו בפתאומיות.

4. העברת דירת המגורים לאחד מבני הזוג במסגרת הסכם הגירושים אינה נחשבת לעסקה במקרקעין ולכן אינה כרוכה בתשלום מס רכישה או מס שבח, וזאת בניגוד למכירתה לצד שלישי שעלולה להיות כרוכה בחיוב במס שבח או בהפסד פטור.

 5. אין בארץ חובה לשלם מזונות מלאים עד גיל 21 ולכן אין מקום להתעקש על כך בהיעדר הסכמה מצד האב. חובת תשלום המזונות היא עד גיל 18 או סיום הלימודים התיכוניים, לפי המאוחר. בתקופת השירות הצבאי קיימת חובה מופחתת לתשלום מזונות בסך 1/3 מהסכום ששולם עד אותה תקופה.

 6. המוסד לביטוח לאומי משלם לאמהות חד הוריות לילדים בני 6 עד 14 מענק לימודים בקיץ, מענק שלעתים מקוזז מתשלום הוצאות החינוך בהם נושאים ההורים בחלקים שווים. קצבת הילדים השוטפת, לעומת זאת, אינה מקוזזת והיא מתווספת לסכום המזונות.

7. גם אם נישאתם בנישואים אזרחיים – אם שניכם יהודים – אתם עדיין זקוקים לגט, ולא תוכלו להימנע מגירושים בבית הדין הרבני. הבשורות הטובות : למרות השמועות, לא מדובר בהליך משפיל, אף אחד לא יירק עליכן ולא יזרקו עליכן נעליים.

 8. החוק החדש לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שהתגרשו מאפשר לך לקבל את חלקך בפנסיה, בקופות הגמל או בביטוח המנהלים של בעלך, לחשבון נפרד המנוהל על שמך בלבד, או לדאוג שתקבלי את חלקך גם אם הוא יילך לעולמו. חובה לנסח את הסכם הגירושים בהתאמה לחוק החדש.

 9. אחרי שההסכם נחתם וקיבל תוקף של פסק דין בבית המשפט, קשה עד בלתי אפשרי לשנותו או לבטלו. חשוב מאוד להבין היטב בטרם החתימה לא רק את סעיפי ההסכם אלא גם את המצב המשפטי המדוייק שלכם בעיקר בהיבט הרכושי, ולהגיע להחלטה לחתום על ההסכם רק אחרי שבדקתם באופן יסודי את כל ההיבטים.

10. למרות הסעיף הקודם – ענייני המשמורת והמזונות ניתנים לדיון מחדש במקרה של שינוי נסיבות מהותי – עם דגש על "המהותי", לא כל הפחתה במשכורת מהווה עילה להפחתת מזונות או להגדלתם, ולא כל שינוי בהסדרי הראיה מהווה עילה לשינוי המשמורת.

הכותבת היא עורכת דין לענייני משפחה - לאתר של עו"ד רות דיין וולפנר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה