תשעה ירחים, 13 פרקים

ורד דלאל, "הלוחשת ליולדות", הפיקה קורס דיגיטלי ייחודי און ליין, שמאפשר לכל אישה, בארץ או בחו"ל, לעבור את ההכנה ללידה בכל מקום שתבחר, בלו"ז שמתאים לה, בקצב שלה, ובלי פחד

20/01/2018
טליה ברשטיין קבלו עדכונים מטליה
  • RSS

לעיתים נדירות מזדמנת לאישה הזכות לחולל שינוי באופן שבו תופסות נשים את חוויית הלידה, וגם את הדרך שבה יתכוננו לקראתה. זה בדיוק מה שהחליטה המיילדת ורד דלאל לעשות. הקורס הדיגיטלי להכנה ללידה שהפיקה, משנה את האופן שבו נשים נערכות, מתכוננות ומגיעות ללידה. חינכו אותנו לחשוב שמדובר בסיוט? אז זהו, שממש לא.

"במהלך 20 שנותיי כמיילדת פגשתי אינספור זוגות, עם אותו סיפור שחזר על עצמו", אומרת ורד, "מרביתם מתהלכים בעולם בתחושה, שלידה כרוכה בכאב, טראומה וקושי. זה בדרך כלל מה שדיווחו להם האימהות שלהם. שללדת זה מפחיד וכואב ונורא".

כשנולדה בכורתה של דלאל, לפני 23 שנה, בחוויה שלא ממש זכורה לטוב, היא החליטה שפעם אחת כזאת ודי. "שכבתי בחדר לידה, בתנוחה לא הגיונית, מחוברת למוניטורים, וסביבי צוות רפואי שלא הכרתי", היא נזכרת, "לא הצלחתי למצוא שום הגיון בכך שברגע הכי מרגש ואינטימי בחיי, נמצאים לידי אנשים שאני לא מכירה, ופועלים מכאנית כאילו לכל הנשים היולדות בעולם יש את אותו גוף ואותם צרכים".

לכל אשה צרכים משלה (שני נחמיאס סטודיו כותרת)

חוויית הלידה הובילה את ורד להחלטה, שמעתה והלאה תעשה הכל כדי שהיא, ונשים אחרות, יעברו חוויית לידה שתיחקק כאירוע בריא, עוצמתי, אינטימי ורגשי. "ומרגע שהחלטתי, חיי השתנו", היא אומרת בהתרגשות, "מאותו יום ליוויתי מאות זוגות ברגע המיוחד, שבו הפחד הפך לקסם".

ורד מיילדת באמצעות עבודה עם הגוף, מגע, מים ותנועה, והלידות הרגועות והשקטות שליוותה, הדביקו לה את התואר "הלוחשת ליולדות". היא המשיכה להשתלם, למדה אימון ורייקי, והגשימה, כל פעם קצת יותר, את הייעוד שלה: לשנות את תפיסת חוויית הלידה. "המילים שלי מחזקות נשים ונותנות להן כוח", היא אומרת, "אני עוזרת להן להבין את הגוף, למצות את היכולות המופלאות שטמונות בו ולעבור את הלידה ממקום של כוח, ללא פחד".

במהלך שנות עבודתה, יצרה ורד "שפת לידה" משלה וליוותה לאורך חודשי ההיריון אלפי נשים, שחלקן בחרו ללדת בלידה טבעית. "במסגרת ההדרכות הבנתי, שיש נשים שמעדיפות לעבור את תהליך ההכנה ללידה בבית, במסגרת חמה ועוטפת, בקצב שלהן ובזמן שנוח להן, כשבד בבד הן מקבלות תמיכה רציפה ותשובות בזמן אמת. במהלך תשעת חודשי ההיריון מתעוררות המון שאלות ולא לכל זוג יש גישה למידע מקצועי וזמין. המענה שאני נותנת מאפשר לאנשים לקבל אינפורמציה, להרגיש בנוח, לשאול שאלות ולקבל תשובות בגובה העיניים".

"חשוב לי שכל יולדת תוכל לשאול שאלות ולקבל תשובות בגובה העיניים" (צילום: תומר צבר)

כשהיא מלאת מוטיבציה להפיץ את הבשורה, יצרה ורד את הקורס הדיגיטלי להכנה ללידה. 13 פרקים בני 10 עד 20 דקות, ובהם מידע זמין הנוגע לכל שלבי ההיריון. היולדת ובן/בת זוגה יכולים לעבור את התהליך בסלון הפרטי שלהם, בטיימינג שלהם, תוך ליווי ותמיכה צמודה ורציפה.

הקורס הדיגיטלי להכנה ללידה מתנהל בקבוצת פייסבוק סגורה. הוא כולל מפגשים אוף ליין אחת לחודש, נותן מענה רציף לשאלות וגם מרפאת מעקב היריון. "אני עורכת עם כל אישה פגישת היכרות, ומאותו רגע מספקת לה מענה לאורך כל ההיריון והלידה, כולל מענה טלפוני ועזרה בקבלת כל החלטה בתהליך. ברגע שתהליך הלידה מתחיל, אני מנחה את היולדת מתי לצאת מהבית ואיך להתמודד עם הצירים, ומעניקה לה תמיכה פיזית ורגשית בחדר הלידה, כולל הדרכה של בן או בת הזוג בהכלת התהליך כולו".

מניסיונה של ורד, נשים ישראליות שנמצאות בחו"ל זקוקות להדרכה בשפת האם שלהן. "היה לי ברור שדרך הרשת, ניתן יהיה לייצר קהילה גדולה, שתתמוך בתהליך ההיריון והלידה, ותחלוק איתה את ההתרגשות, הפחדים והצפת הרגשות והמחשבות. מבחינה זאת, הקורס הדיגיטלי והליווי שהוא מספק הוא פתרון מושלם".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה