תקנה חלקית: דוידי פרל צריך לסיים את תפקידו

בעולם מושלם לא היו ועדות פנימיות שמנהלות הליכי בדיקה חשאיים מול מתלוננות וחשודים ומקרי פגיעה מינית היו מטופלים בידי רשויות החוק בלבד. בעולם מושלם לא היה צורך לפחד

25/09/2016
ד''ר עליזה לביא קבלו עדכונים מד''ר עליזה
  • RSS

ח"כ ד"ר עליזה לביא (צילום: מאיר בולקה)

רבות מן הנשים שעברו פגיעה או הטרדה מינית בחייהן מכירות מקרוב את האמת הבאה: ההטרדה היא רק פרק ראשון במערכה קשה, ממושכת, מעיקה, ולעיתים מפחידה ומייסרת. כי לאחר שאישה או גבר נפגעים, לעיתים בידי אדם קרוב, לעיתים בעל סמכות, לעיתים בן משפחה, ולעיתים אף בידי גורם אכיפת חוק או דמות ציבורית מוכרת, מתחיל פרק שני, קשה לא פחות. זהו שלב בו אינספור מחשבות רצות בראש. החל מתהיות איך ומדוע זה קרה דווקא לי והאם אולי עשיתי משהו לא בסדר, וכלה במחשבות כמו מה עושים עכשיו, כיצד ממשיכים, האם ועם מי מדברים ומה תהיינה ההשלכות. ואולי זה בעצם שום דבר? אולי אני סתם מגזימה ופשוט אמשיך בחיי כאילו דבר לא קרה?

השלב הזה הוא קריטי. הוא קריטי כיוון שזהו השלב בו לא פעם מתבוננת הנפגעת סביב, אל מערכת אכיפת החוק, אל מנגנוני הטיפול במוסד בו היא עובדת או לומדת, ואל הנורמות החברתיות המושרשות במקום בו היא חיה. היא מתבוננת על מה קרה להיא שלפניה, שלמדה איתה בשכבה ועברה חוויה דומה. הוא קריטי, כי בכוחו  להראות את הדרך למי שעוד נפגעו עוד יפגעו בעתיד. השלב הזה עשוי להכריע בשאלה האם תבחר הנפגעת לדבר או לשתוק, להתלונן או להדחיק, לספר (אפילו רק לאדם קרוב) או לנצור את הסיפור בליבה לעד. לכן לנורמות ולתקדימים בחברה בה אנו חיים יש ערך עצום.

אז נכון, בעולם מושלם לא היה ״פורום תקנה״, ולא היו ועדות פנימיות בארגונים גדולים ובאוניברסיטאות שמנהלות הליכי בדיקה חשאיים מול המתלוננת והחשוד. בעולם מושלם מקרים של פגיעה היו מטופלים בידי רשויות החוק בלבד. אבל בעולם מושלם גם לא היה צורך לפחד. ובעולם מושלם מנהלים, מרצים, בכירים ומקורבים לא היו מרגישים כל כך בנוח לנצל את מעמדם וסמכותם ולכפות עצמם על עובדת או סטודנטית שלהם. בעולם מושלם לא הייתה חוששת המתלוננת שלאורך הדרך עלולים להתייחס אליה בזלזול ובביטול, ששופט יבקש מן התובעת לשחזר את הסיטואציה או יטען שאולי נהנתה, ובעולם מושלם, יועצים, רבנים, סגנים ובכירים בקהילה לא היו מגבים את הפוגע, משתיקים פרשיות או מתנכלים ורודפים את המתלוננת.

אנחנו לא חיים בעולם מושלם. עדיין לא. ובעולם בו אנו חיים, ״פורום תקנה״ וגופים כדוגמתו שהחוק נגד הטרדה מינית מאפשר, הן חלופות מעשיות ולעיתים בלעדיות לאותן נפגעות ונפגעים מיוסרים שנפשם לא מוצאת מנוח, שביטחונם העצמי אינו מאפשר להם לצאת בכל הכוח כנגד הפוגע ולהתלונן, ושהם מבולבלים ומפוחדים. זו הסיבה מדוע נולד ״פורום תקנה״, ולצערנו לאורך השנים גם הייתה לפורום לא מעט עבודה. עוד יש לזכור שהוא פועל תוך יידוע מלא של היועץ המשפטי לממשלה, לא מתיימר להיות תחליף למערכת אכיפת החוק הרשמית, אלא בא לתת מענה וטיפול באותם מצבים רגישים מתוך הכרות מעמיקה עם המגזר והנפשות בו.

ואכן, בימים האחרונים געשה המדיה ורעשה הציונות הדתית בעקבות פרסום המקרה על פיו ראש מועצת גוש עציון תקף צעירה בת 20 מירושלים. ומאז פרסום הפרשה, נראה שקיבלנו אישוש נוסף לאותה מחלה מטרידה של ניסיונות השתקה והסתרה, במיוחד כשזה מגיעה לדמות בכירה. או אז, בולטת מאוד הא-סימטריה בכוח, באמצעים, במשאבים ובמסנגרים, בין בעל השררה ובין הנערה שנותרת לבדה. וכאן, אלמלא הפורום, ייתכן והסיפור כולו היה נקבר.


 

אז האם ראוי שאדם שפגע מינית בצעירה ימשיך ויעמוד בראשות מועצה ?

התשובה צריכה להיאמר בקול ברור, צלול, לא מגומגם ולא מסויג: אם פרטי המקרה נכונים, דוידי פרל צריך לסיים את תפקידו לאלתר. כל אמירה אחרת מחזירה אותנו הרחק לאחור במאבק למיגור הטרדות ופגיעות מיניות.

יש לזכור, שהמקרה של ראש מועצת גוש עציון אמנם מעורר עניין ציבורי רחב, אך זהו מקרה אחד מתוך מקרים רבים שאינם מוכרים לציבור, המגיעים לפתחו של ״פורום תקנה״ מאז הקמתו. אם עד לפני כמה שנים ההנחה הרווחת בציבור הדתי הייתה ש"אצלנו זה לא קורה", היום ברור שתופעת ההטרדות המיניות קיימת גם במגזר הדתי כפי שקיימת בכל ציבור אחר. אך בניגוד לעבר, היום יש לאן לפנות. טוב עשתה הנערה שפנתה לפורום, רע מאוד עושים אלו המבקשים להשתיק ולטייח.

דוידי פרל, ראש מועצת גוש עציון (צילום: חיים צח / לע"מ)

מתן גיבוי לראש המועצה, השתקת הסיפור, מריחות וניסוחים פתלתלים מעבירים מסר נוראי לנשים ולנערות צעירות שעברו אולי טראומה דומה. סיפורים כאלו לעולם אינם מסתכמים בפוגע ובנפגעת, הם משליכים על נפגעות עתידיות שחושבות אלף פעם האם ללכת ולהתלונן, האם קולן יישמע, האם נכון להתלונן נגד בכירים ומקורבים לצלחת, או שמא האשמה תחזור אליהן והן יצטערו על הרגע בו אזרו אומץ ופצו פיהן. המאבק הממושך ליצירתה של סביבה נקייה מהטרדות עבר התקדמות משמעותית בשנים האחרונות, ודרך ארוכה עוד לפנינו. אסור לנו בשום אופן לחזור לאחור.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך